Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do Wentylatora (OKAP) się spalił model GECO G311

Dj.McG 01 Wrz 2010 16:31 6447 6
  • #1 01 Wrz 2010 16:31
    Dj.McG
    Poziom 19  

Witam
    Koledze elektryk źle podpiął napięcie w domu i zaczęły sie mu palić urządzenia, miedzy innymi sterownik do okapu.
    Czy dysponuje ktoś z was może schematem do tego urządzenia lub orientuje się jak można to naprawić ?
    niżej zdjęcie daje duża rozdziałkę po prawej stronie na czerowono,
    widze ze kondensator wybuliło
    oraz brakuje w miejscu na czerwono jakiegoś elementu a może to tylko zworka
    Sterownik do Wentylatora (OKAP) się spalił model GECO G311

Proszę o informacje.

2 6
  • #2 01 Wrz 2010 21:52
    movzx
    Poziom 39  

Jeśli przyjrzysz się dokładniej to dojdziesz do wniosku że zworka w tym miejscu to nie byłby najlepszy pomysł :D
    A tak na serio to zapewne był to warystor (V1?). Podejrzewam że dowolny R14 na np. 275V podejdzie bez żadnego schematu. Tak samo kondensator - wymienić na taki sam. Ważne żeby był typu X2. I tyle.

1
  • #3 02 Wrz 2010 15:34
    Dj.McG
    Poziom 19  

movzx napisał:
    Jeśli przyjrzysz się dokładniej to dojdziesz do wniosku że zworka w tym miejscu to nie byłby najlepszy pomysł :D
    A tak na serio to zapewne był to warystor (V1?). Podejrzewam że dowolny R14 na np. 275V podejdzie bez żadnego schematu. Tak samo kondensator - wymienić na taki sam. Ważne żeby był typu X2. I tyle.

ok dzięki za info
    powymieniam oba elementy
    potrzebowałem schemat bo scieżki, nie wiem czy sa niezwarte po tej awarii.

1
  • #4 05 Wrz 2010 20:00
    movzx
    Poziom 39  

Oczywiście ścieżki i płytkę wyczyścić spirytusem - węgiel który tam powstał przy eksplozji dość dobrze przewodzi. Nadpalone przewody zaizolować lub skrócić. Przy pierwszym uruchomieniu można użyć szeregowo żarówki.

0
  • #5 11 Maj 2012 19:05
    didii0074
    Poziom 11  

Czy kolega posiada moze fotke od strony sciezek ?

1
  • #6 27 Lip 2015 22:23
    atol74
    Poziom 11  

Witam. Chętnie również obejrzę schemat. Jeśli nie to podpowiedzcie gdzie wchodzi napięcie, a gdzie zero. Mam samą blachę ze sterownikiem zakończoną kostką. Nie mam możliwości podłączenia do oryginalnego gniazdka, bo reszta okapu została u siostry na ścianie. Jak się wciśnie przycisk światła to dioda się zapala ale halogen nie. Podejrzewam triaki. Dobrze myślę? Pozdrawiam

3
  • #7 20 Lis 2016 16:37
    cevinek
    Poziom 9  

Czy ktoś ma może schemat z napięciami?

3