Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niespodziewane resety komputera

voocash 01 Wrz 2010 20:05 3453 44
  • #1 01 Wrz 2010 20:05
    voocash
    Poziom 12  

Witam.
    Nie wiem czy to odpowiedni dział. Jeśli nie to niech moderatorzy przeniosą.
    Od jakiegoś czasu borykam się z problemem resetowania mojego komputera. Otóż gdy dłużej posiedzę na komputerze i uruchomię jakąś aplikację która sporo wymaga od procesora lub czasami nawet gdy otworzę jakiś folder w którym się odświeżają ikony np exe lub mdf/mds, komputer zacina się i po sekundzie resetuje. Problem pojawił się od czasu kiedy przeinstalowałem windowsa (łącznie z formatem C) A tydzień przed tym kupiłem nowy dysk WD 640GB (system jest na 40GB). Niemożliwe jest, że zasilacz nie wyrabia bo mam go zaledwie 2 lata a jego moc to 400W. W dodatku mam grafikę zintegrowaną. Więc zasilacz odpada i się pytam: Co może być przyczyną restartów?? Dodam też że jeżeli wezmę stan wstrzymania to komputer przechodzi w stan hibernacji a jak ruszę myszką to się nie 'budzi' tylko resetuje.
    Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

0 29
  • #2 01 Wrz 2010 20:12
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Nic nie napisałeś o komputerze
    napisz jakie mobo, zasilacz ram itd.

0
  • #3 01 Wrz 2010 20:29
    voocash
    Poziom 12  

Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 2GHz
    RAM DDR2 1GB 200Mhz (dwie kości po 256 i jedna 512)
    Karta graficzna zintegrowana NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430 (pamięć ciągnie z RAMu)
    Dyski: 40GB, 80GB i 640GB dzielony na dwie partycje
    System Windows z sp3 directx 9.0c
    Zasilacz Tracer 4Life 400 Silent (400W, 230V)

0
  • #4 01 Wrz 2010 20:43
    adamadi33
    Poziom 43  

Wszystkie te dyski są podłączone?

0
  • #5 01 Wrz 2010 20:49
    voocash
    Poziom 12  

Co miałeś z polskiego z czytania ze zrozumieniem?? Skoro podałem te dyski to raczej są podłączone...

0
  • #6 01 Wrz 2010 21:05
    Edward321
    Poziom 26  

Sprawdź komputer na innym zasilaczu, bo Tracer to nie zasilacz.

0
  • #7 01 Wrz 2010 21:10
    adamadi33
    Poziom 43  

Tak więc już wiesz jaka jest przyczyna skoro podłączyłeś trzeci dysk i po formacie się czasem restartuje.

0
  • #8 01 Wrz 2010 21:15
    childmaker
    Poziom 35  

Odłącz dyski prócz systemowego i sprawdź stabilność. Następnie podłączaj pojedynczo kolejne.

0
  • #9 01 Wrz 2010 21:20
    voocash
    Poziom 12  

Edward321 napisał:
    [...]bo Tracer to nie zasilacz.

Jeżeli masz takie głupoty pisać to lepiej nic nie pisz.
    Chyba wiem z czego składa się mój komputer...

Ej ale jak podłączenie trzeciego dysku może być przyczyną restartu kompa?? No rozumiem jakbym miał słabszy zasilacz... Ale 400W...

Dodano po 1 [minuty]:

childmaker napisał:
    Odłącz dyski prócz systemowego i sprawdź stabilność. Następnie podłączaj pojedynczo kolejne.

No wiecie dzisiaj od 12 komputer jest cały czas włączony i akurat dzisiaj się nie zrestartował ani razu...

0
  • #10 01 Wrz 2010 21:23
    Edward321
    Poziom 26  

Każdy dysk to większe obciążenie dla zasilacza. Taki Tracer raczej niema 400W. Markowe 300w jest o wiele lepsze.

1
  • #11 01 Wrz 2010 22:00
    emas112211
    Poziom 16  

Kolega wyżej chciał powiedzieć, ze Tracer to chłam a nie zasilacz,

Otóż gdy dłużej posiedzę na komputerze i uruchomię jakąś aplikację która sporo wymaga od procesora lub czasami nawet gdy otworzę jakiś folder w którym się odświeżają ikony np exe lub mdf/mds, komputer zacina się i po sekundzie resetuje. Problem pojawił się od czasu kiedy przeinstalowałem windowsa (łącznie z formatem C) A tydzień przed tym kupiłem nowy dysk WD 640GB

i tu widze 2 mozliwosci,
    1:
    procesor zaczyna się grzać - może pora odkurzyć,
    2:
    Kolejny dysk jest zbyt dużym obciążeniem dla zasilacza

0
  • #12 01 Wrz 2010 22:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 01 Wrz 2010 23:18
    Kroker
    Poziom 9  

Zgraj sobie dane na ten 640gb a z tamtych korzystaj jako przenośne, bo nic ciekawego z tego nie wyniknie. A 2 lata to długo.... przeczyść komputer możliwe że procek się przegrzewa i polecam sprawdzić stan pasty na procku oraz chipsecie.

0
  • #14 01 Wrz 2010 23:52
    voocash
    Poziom 12  

Komputer jest bez lewej ścianki na bieżąco czyszczony. Spróbuje tej ostatniej metody tzn przerzucę się na korzystanie tylko z jednego dysku. Zobaczymy czy to coś pomoże... Np dziś od godz 12 komp chodzi non stop i się nie zresetował... To już chyba zależy od jego humoru :)
    No ale dziękuję wszystkim za rady.
    W przeciągu kilku dni napiszę czy się coś zmieniło...

0
  • #15 02 Wrz 2010 00:08
    pax22
    Poziom 13  

Poprę Edward321 Tracer jest kiepawym zasilaczem ,już dwa walają mi się po piwnicy
    400W.Jak chcesz małym kosztem zakup na allegro Chieftec 400W najlepiej ze starej lini produkcyjnej HPC

0
  • #16 02 Wrz 2010 23:09
    Ciapol
    Poziom 24  

A ja poproszę o zrzut ekranu na karcie Podglądu zdarzeń dziennika systemowego (log "System"). Szczególnie interesują mnie wpisy z błędami.

0
  • #17 02 Wrz 2010 23:54
    Lzep
    Poziom 39  

voocash napisał:
    Komputer jest bez lewej ścianki na bieżąco czyszczony.
    Też się masz czym chwalić ? Myślisz że jak bez ścianki to dobrze ? Robiłem testy - z obudową zamkniętą są ok. 5-10 ° niższe temperatury CPU i chipsetu ! No oczywiście wtedy, gdy się ma odpowiednie chłodzenie w obudowie ! A jak u Ciebie to wygląda to niestety nie wiemy ?
    PS.
    Tracer nadaje się tylko na śmietnik, jak już koledzy wcześniej pisali !

0
  • #18 03 Wrz 2010 17:59
    adamadi33
    Poziom 43  

O czym tu pisać skoro problem wystąpił po podłączeniu dodatkowego dysku rozwiązanie tego kłopotu jest proste.Trzeba odłączyć ten dysk lub zakupić mocniejszy zasilacz ale markowy wtedy można podłączyć go z powrotem.

0
  • #19 15 Paź 2010 00:58
    voocash
    Poziom 12  

Lzep napisał:
    voocash napisał:
    Komputer jest bez lewej ścianki na bieżąco czyszczony.
    Też się masz czym chwalić ? Myślisz że jak bez ścianki to dobrze ? Robiłem testy - z obudową zamkniętą są ok. 5-10 ° niższe temperatury CPU i chipsetu ! No oczywiście wtedy, gdy się ma odpowiednie chłodzenie w obudowie ! A jak u Ciebie to wygląda to niestety nie wiemy ?

W moim przypadku na pewno jest lepiej ze zdjętą ścianką bo jedyny wentylator jaki mam to wentylator w układzie chłodzącym procesor, no i w zasilaczu oczywiście... no to dwa...

adamadi33 napisał:
    O czym tu pisać skoro problem wystąpił po podłączeniu dodatkowego dysku rozwiązanie tego kłopotu jest proste.Trzeba odłączyć ten dysk lub zakupić mocniejszy zasilacz ale markowy wtedy można podłączyć go z powrotem.

Po podłączeniu dodatkowego dysku - owszem, ale też i po instalacji systemu...

Długo obserwowałem mojego PCa i mogę stwierdzić że to nie podłączenie dodatkowego dysku było przyczyną... Z dniem napisania mojego ostatniego posta (1 wrz) odłączyłem dysk 80GB i od tamtego czasu kompa mam na dwóch dyskach tak jak wcześniej kiedy z komputerem było wszystko w porządku, lecz problem nie zniknął... Resety są, komputer się zacina, gdy ma się wznowić ze stanu wstrzymania to się resetuje... Czy to nie przypadkiem system?? A może z tą 40stką coś się dzieje (na niej mam windowsa)

0
  • #20 15 Paź 2010 06:50
    daavid117
    Poziom 42  

Czy nie zauważyłeś czegoś? Bardziej dociążony zasilacz = resety. Koledzy kilkakrotnie radzili żebyś podmienił zasilacz na inny chociażby dla świętego spokoju (ten to tykająca bomba zegarowa). To dysk 640GB może przeciążać zasilacz swoim poborem mocy. Jeżeli chcesz wyeliminować system to wystartuj jakiegoś liveCD (Ubuntu, Slax lub inne).

Tak w sumie to robiłeś format i zainstalowałeś system na najstarszym dysku? Gratuluję pomysłowości.

0
  • #21 23 Paź 2010 09:19
    voocash
    Poziom 12  

Po prostu chciałem, aby system był na innym dysku, żeby nie dzielić 640 na jeszcze jedną partycję. Szkoda mi kasy na nowy zasilacz bo i tak na benzynę do samochodu nie mam... No to zdecydowałem się na instalke na tej 640. No i jedną partycję uwaliłem :/ Jak rozwiążę ten problem i będę miał win na 640 to dam znać jak chodzi...

0
  • #22 02 Lis 2010 19:43
    voocash
    Poziom 12  

No nadal jest problem, mam windowsa już ok 2 tygodnie na 640 i zmienił się tak jakby sposób restartowania... Teraz gdy komp jest przeciążony czasami pojawia się tak na sekundę niebieski ekran i jakieś cyferki i literki... Gdy wziąłem stan wstrzymania i chciałem wznowić wyskoczyło to samo ale na trochę dłużej, ok 5 sek. Zdążyłem tyle przeczytać: "Wystąpił problem z systemem Windows i zostanie zamknięty aby zapobiec uszkodzeniu komputera". Po tem był podany jakiś plik bądź kilka i dużo cyferek i literek (nie widziałem dokładnie co to było). Kumpel mówił że to może być pamięć wirtualna, że niby za mało... A co to jest według Was??

0
  • #23 02 Lis 2010 19:47
    RoStER
    Poziom 30  

zasilacz.... weź go zmień na coś innego i sprawdź (Tracer to bomba tykająca) nigdy nie wiadomo co ci spali bądź uszkodzi.

0
  • #24 02 Lis 2010 19:49
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Po tem był podany jakiś plik bądź kilka i dużo cyferek i literek
    No tak to Ci za wiele nie powiemy - musisz wymusić BSOD'a i zrobić fotkę lub dokładnie spisać wszystkie komunikaty !

0
  • #25 02 Lis 2010 19:57
    Krzewka
    Poziom 13  

Zdecydowanie wina zasilacza kolego... BlueScren'y to dopiero początek. Z jego winy w końcu uwalisz całkiem dysk, albo inne podzespoły. Zasilacz z resztą też można czasem rozebrać i odkurzyć, tym bardziej jeśli nie należy do tych z przynajmniej średniej pułki... Na forum było już o zasilaczach.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Polecam się zapoznać. I zajrzyj do niego jak wspomniałem. Jeśli to nie to, to polecam wymienić pastę pod radiatorem procesora. Droga nie jest i wymienić ją to też nie sztuka.

0
  • #26 02 Lis 2010 19:58
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Lzep napisał:
    Cytat:
    Po tem był podany jakiś plik bądź kilka i dużo cyferek i literek
    No tak to Ci za wiele nie powiemy - musisz wymusić BSOD'a i zrobić fotkę lub dokładnie spisać wszystkie komunikaty !

...lub wrzucić plik z folderu minidump w c:\windows z datą wystąpienia bsoda np.Mini052510-02.dmp co oznacza ze jest to plik w którym jest zapisana przyczyna wystąpienia bsoda z dnia 25.05.2010.

0
  • #27 02 Lis 2010 21:09
    szafarz
    Poziom 18  

Może jestem z innej bajki, ale uważam, że powinieneś natychmiast po takim restarcie wejść do BIOSu i sprawdzić temperaturę procesora. Jak będzie ok, to otwórz obudowę i sprawdź organoleptycznie temperaturę chipsetów. W międzyczasie podłącz inny zasilacz, bo ten może być uszkodzony.

Tak na marginesie rada dla fachowców w stylu "przeciążony zasilacz", "Tracer to chłam" - Zasilacz 400W a raczej 400VA, nawet najgorszy chłam (byle działający) pociągnie 10 dysków ("domowych"), bo każdy z nich żre max 12W, do tego płyta i procek, niech będzie 170W, więc jeszcze zostaje zapas. Problemem może być tylko moment włączenia, ale to już na wybitnie kiepskich podróbkach zasilaczy...

0
  • #28 02 Lis 2010 21:18
    Lzep
    Poziom 39  

Chyba jesteś z innej bajki - problem w tym, że Tracer 400W nie ma tych 400W, tylko 200/250 ! Jakbyś mu sprawdził napięcia +5/+12 np. przy starcie czytania z dysku, to byś się nie wypowiadał w tym tonie. Widziałem takie, że było 12.3 -> 12.9V w ciągu 0.5s - wystarczy ? Takie skoki dyskwalifikują każdy zasilacz :cry:.

0
  • #29 03 Lis 2010 02:02
    szafarz
    Poziom 18  

Lzep napisał:
    Chyba jesteś z innej bajki - problem w tym, że Tracer 400W nie ma tych 400W, tylko 200/250 ! Jakbyś mu sprawdził napięcia +5/+12 np. przy starcie czytania z dysku, to byś się nie wypowiadał w tym tonie. Widziałem takie, że było 12.3 -> 12.9V w ciągu 0.5s - wystarczy ? Takie skoki dyskwalifikują każdy zasilacz :cry:.

Między 200 a 250 jest dość spora różnica. Możesz się pochwalić, jak to zmierzyłeś?

Rzeczywiście 12.9 wykracza poza dopuszczalną tolerancję, jednak jestem przekonany, że nie mierzyłeś zasilacza voocash-a a chyba zgodzisz się, że warto przed wymianą zasilacza sprawdzić temperaturę procesora i chipsetów zwłaszcza, że restart nie następuje w momencie pierwszego rozruchu dysku czy uruchamiania systemu, tylko po jakimś czasie od startu.

Tak na marginesie współczesny dysk 640GB pobiera około 8W podczas zapisu/odczytu a oszczędniejsze (seria green WDC) mniej niż 5 wat. Jak się to ma do 200/250W? Skok poboru mocy na procesorze w trybie częściowego uśpienia i pełnej pracy (kompresja wszystkimi rdzeniami mp3) to kilkadziesiąt watt. Karta graficzna potrafi jeszcze więcej. Między innymi dlatego uważam, że zasilacz może ewentualnie być uszkodzony a nie niewydolny.

0
  • #30 03 Lis 2010 09:28
    Lzep
    Poziom 39  

szafarz napisał:
    Między 200 a 250 jest dość spora różnica. Możesz się pochwalić, jak to zmierzyłeś?
    Oczywiście nie mierzyłem, ale są tacy co to robili - wystarczy przejrzeć trochę testów w sieci.
    szafarz napisał:
    Rzeczywiście 12.9 wykracza poza dopuszczalną tolerancję
    Tu już nawet nie chodzi o przekroczenie tolerancji ATX - chodzi o wielkość skoku, który świadczy o "jakości" układów regulacji/stabilizacji w tego typy zasilaczach. I nie dotyczy to tylko Tracera, tylko całej "klasy" pseudozasilaczy wymienianych w -> Czarna lista zasilaczy

0
  Szukaj w 5mln produktów