Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W końcu dojrzałem, czas wywalić stare graty a kupić nowe...

02 Wrz 2010 01:16 5420 24
  • Poziom 9  
    Witam Serdecznie,

Żeby nie było - to mój pierwszy post na forum, jednakże od dobrych kilku lat pasożytuję na forum czytając porady innych :D

Krótka piłka, co by zbędnych bajtów nie zajmować na serwerze - czas dojrzeć, czasy szczenięcej fascynacji i niewiedzy się skończyły, jestem już stary, dorosłem do posiadania sprzętu "grającego' a nie "dobrze wyglądającego" (owszem, można połączyć i to i to... ale to już inna dyskusja).

Mając -naście lat postanowiłem sobie kupić "piękne, duże i fajnie grające" Audiomega BRX-400. Wiem, zapewne będzie lincz - ale to nie moja wina, w czasach szczenięcej fascynacji imprezami remizowymi rozmiar równał się jakości :D Ten szajs dotychczas zasilałem Pioneerem VSX-D510.

Czas na zmiany...
    Kolumny idą na śmietnik (albo dla jakiegoś chętnego za kilka groszy jak się jakiś naiwny trafi), ampli wrzucę do kina domowego, w pokoju zrobi mi się pusto.

Teraz budżet - około 2k pln, musi to wystarczyć na wzmacniacz i kolumny. Co do kolumn - nie wiem kompletnie jakie... Oczekuję dość miękkiego basu, przy czym pokój mam 3x4m, więc mała klitka. Słucham raczej popu, jazzu, trochę rock, swing... no dobra, trance'u też posłucham, ale bez przesady.

Pytanie tylko czy iść w stronę 2.0 czy 2.1?

Najbardziej zależy mi na tym aby pełnię dźwięku wydobyć już na małych poziomach głośności, bo w obecnym setupie audio u mnie w pokoju żeby jakikolwiek bass sie pojawił muszę mocno męczyć ampli (mam wrażenie jakoby głośniki audiomega były wykastrowane z dolnego pasma).

Może to wydać się nierealnym ale... lepszą "scenę dźwiękowa" tworzą malutkie satelitki Creative'a i malutki subwoofer (zestaw do komputera) który aktualnie mam podpięty pod konsolę PS3.

Myślałem już nawet nad kupnem 2 monitorów (lub klasycznych kolumn stereo, byle nie podłogowych) i umieszczenia ich na podstawkach (tylko że w tym wypadku nie uzyskam pokrycia "dolnego pasma" :-) )

Więc tak... ma być miło, z miękkim nisko schodzącym basem, nie musi głośno grać, i ma się zamknąć w kwocie 2k pln za wzmacniacz + kolumny.

Jakieś propozycje?

Pozdrawiam
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 25  
    Takie zasadnicze pytanie, czy dopuszczasz taką opcję jak wykonanie kolumn samodzielnie? - myślę, że zdajesz sobie sprawę, że wykonując je samodzielnie zapłacisz 1/3 ceny tego jakbyś miał kupić nowe.
    Kolejne pytanie to czy dopuszczasz kupno kolumn używanych?

Wzmacniacz rozumiem używany w tej kwocie być musi, ponieważ na nowy przyzwoity wydałbyś wszystkie pieniądze. Tutaj od razu pozwolę sobie wtrącić moje typy jakimi są NAD c320 w górę; Arcam Alpha 5/6/7; Cambridge Audio A500 / 640A.
    Wszystkie te wzmacniacze są do 650zł także na kolumny zostanie od 1600 do 1350zł w zależności od tego, jaki byś bybrał.

Po czwarte, pozdrawiam kolegę z Elbląga.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 9  
    Konstrukcje DIY nie są mi obce, jednak akurat jeśli chodzi o kolumny wolałbym już kupić gotowce. Aż tak wprawnej ręki do rzeźbienia nie mam :-)

Oczywiście, dopuszczam kupno używek, ale mam nadzieję, że za tą cenę mógłbym kupić nowe pudełka (przyznam szczerze, że kwota 2k na zakup sprzętu audio nie jest ustalona sztywno, dopuszczam jakieś niewielkie odchyłki).

Ciągle tylko chodzi mi po głowie jedna myśl - czy iść w zestaw 2.0, czy jednak dołożyć jakiś subwoofer. Problem w tym czy słuchając muzyki "po cichu" nie będę znowu miał wrażenia że dolny zakres ktoś uciął...

Co do wzmacniacza - chciałbym aby "wypluwał" dynamiczny brzdęk i tworzył fajną, przestrzenną scenę audio. O dudnieniu, płaskim dźwięku ani podbijania jakiegokolwiek pasma nie ma mowy. Nie ukrywam że wygląd też się liczy - najlepiej prosty, nieskomplikowany, minimalistyczny wygląd (Cambridge Audio A500 i NAD c320 się kwalifikują :-) )

Również pozdrawiam Kolegę, aż nie chce się wierzyć, że ten świat taki mały - w razie W może będę mógł liczyć na jakiś support przy ewentualnym odsłuchu i konfiguracji :-)
  • Poziom 25  
    Na mój support zawsze można liczyć.
    Co do tematu, zaistniał nam mały paradoks pomiędzy wymaganymi walorami kolumn a ich typem. Chodzi tu o to, że oczekujesz od kolumn niskiego, miękkiego basu, a nie oszukujmy się, w monitorach nie ma go zbyt wiele.
    Istnieje jednak opcja o której wspomniałeś, mianowicie 2.1. Problem w tym, że koszt takiej konstrukcji znacznie wzrośnie (subwoofer aktywny to niestety spory wydatek) - jeśli budowałbyś samodzielnie to od 400-700zł, jeśli chciałbyś kupić to od 700-1xxx zł, co znacząco nagnie twój budżet. Musisz się zdecydować.
    A zapytam jeszcze, dlaczego dyskwalifikujesz kolumny podłogowe? Nadmienię tylko, że takie kolumny nie zawsze muszą być duże, jarmarczne (jak altusy czy inny tego typu chłam)
    Kolumienki podłogowe mogą być wysokie(nie potrzeba wtedy podstawek), stosunkowo wąskie, na ładnych granitowych cokolikach i niedużych(odpowiednich do pomieszczenia) przetwornikach.

Co do wzmacniaczy, jest to najwyższa półka w tych pieniądzach. Także nimi radziłbym się zainteresować.

Kolumny:
    Przejrzyj sobie poniższe przykłady i za razem propozycje.

http://www.stx.pl/fx-200-heban-fornir.html
    http://www.stx.pl/fx-300.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623043.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic723662.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1743053.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html
  • Poziom 9  
    Rozbawiłeś mnie sowicie tymi "jarmarcznymi Altusami" - masz u mnie plusa :D
    Już Ci tłumaczę dlaczego chciałem małe monitory + podstawki. Zamierzam ustawić głośniki przy bokach biurka z komputerem, biurko ma około metr wysokości, siedzę oczywiście wyżej - przy tej konfiguracji dźwięk będzie moim zdaniem kiepski, bo średniotonówki i wysokotonówki będę miał na wysokości kolana - sam rozumiesz...

Z drugiej strony głośników nie mogę ustawić na biurku, bo jest dość małe - szukam kompromisu pomiędzy jakością dźwięku a jakimś sensownym, przestrzennym rozmieszczeniem owych kolumn. A co do tych STXów - bardzo ładne i stylowe, pasmo też mają ciekawe. Aż dziw bierze, że tak małe przetworniki mogą schodzić tak nisko (32Hz). Chyba że masz może coś jeszcze w zanadrzu - coś wyższego. W sumie mogą być i podłogowe - ino żeby były smuklejsze niż BRXy.

Odnośnie tych tematów, do których odnośniki podałeś - przepiękna robota, jednak ja w życiu bym czegoś podobnego nie zrobił - po prostu do takich większych prac nie mam zdolności manualnych i chyba trochę wiedzy. Niestety muszę się zdać na produkcje sklepowe.
  • Poziom 25  
    "sensownym, przestrzennym rozmieszczeniem owych kolumn" - i to jest właśnie klucz do sukcesu. Akurat miałem pisać, że trzeba będzie pomyśleć nad przemeblowaniem.
    W tej kwocie te stxy nie mają podobno konkurenta - o czymś to na pewno świadczy.
    Bardzo przydatną rzeczą będzie tu rozkład twojego pokoju. Postaraj się wykonać jakiś rzut z góry w Paint'cie i wklej go nam tutaj.
    Zainteresuj się jeszcze tymi:
    http://allegro.pl/diy-monitory-wysokiej-klasy-usher-aurumcantus-i1201212354.html

lub opcja z subwooferem:
    wzmacniacz któryś z powyżej wymienionych + http://allegro.pl/tannoy-revolution-r1-luksusowa-wersja-m1-i1198254715.html + http://allegro.pl/klipsch-sub-10-5-lat-gwarancji-okazja-i1213715363.html
  • Poziom 9  
    Za dużego pola manewru nie mam, przemeblowanie radykalne nie wchodzi w grę - mam małą klitkę gdzie przebywam przez większość dnia - i dużego pola manewru nie ma, wszystko wchodzi prawie na styk.

Coś tam w PSie skleciłem:
    W końcu dojrzałem, czas wywalić stare graty a kupić nowe...
    Czerwone to aktualne umiejscowienie kolumn, granatowe to fotel, biurko wiadomo gdzie. Pozostałe ciemne obszary są zarezerwowane dla takich gratów jak regał, łóżko czy TV.

A co do wzmacniacza - czy oprócz tych, które wymieniłeś warto się jeszcze czymś zainteresować? Na szybko przejrzałem Allegro i jak widać - jest to chodliwy towar i nieczęsto się zdarza (a te, które są wołają o pomstę do nieba).

btw: zasiedziałem się, idę spać... jak zwykle :-)
  • Poziom 25  
    W takim przypadku faktycznie myślę, że opcja z monitorami i subwooferem będzie chyba najlepszym wyjściem. Szczególnie, że miejsce odsłuchu jest tak blisko kolumn. Obejrzałeś moją ostatnią propozycję? Z którymś z wymienionych przeze mnie wzmacniaczy zagra ci to bajecznie.

Cytat:
    chciałbym aby "wypluwał" dynamiczny brzdęk i tworzył fajną, przestrzenną scenę audio. O dudnieniu, płaskim dźwięku ani podbijania jakiegokolwiek pasma nie ma mowy. Nie ukrywam że wygląd też się liczy - najlepiej prosty, nieskomplikowany, minimalistyczny wygląd

Więc Cambridge, NAD i Arcam to wzmacniacze tak jakby wyprodukowane specjalnie pod Ciebie, charakteryzują się dokładnie tymi cechami.
    Inne wzmacniacze w tej cenie? - są, ale żaden nie spełni Twoich kryteriów. Mnóstwo podbarwień pasma, płasko brzmiący bas, męcząca góra, kiepska stereofonia - to wady większości pozostałych modeli w tej cenie.

Ewentualnie są jeszcze dość ciekawe monitory prawdę mówiąc wręcz legendarne, jednak ich cena już trochę wyższa, ale warto się zainteresować i poczytać opinie!:
    Chodzi tu o Eposy M12.2
    http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/58844.php tutaj zdjęcie: http://www.automation-drive.com/EX/05-14-17/pd_epos_m12.2_020506.jpg

Do nich również poleciłbym Ci Klipscha Synergy SUB 10 do uzupełnienia
    najniższego pasma. W tym przypadku musiałbyś nagiąć budżet o 450zł, ale grałoby rewelacyjnie. Wszystkie wymagania spełnione i 100% satysfakcji.

Cena zestawu 2400/2500zł

Lub opcja tańsza: kupisz nowe aktywne Microlab Solo 6c
    http://allegro.pl/glosniki-solo6c-microlab-2-0-moc-100w-mocne-basy-i1199188999.html - 760zł
    Do tego wyżej wymieniony subwoofer 850zł

I też będzie dobrze.

Zestaw wyjdzie 1610zł

Jenak proponowałbym opcję z pasywnymi kolumnami.

Jeszcze jedna opcja co do kolumienek, ale to już z mocniejszym nagięciem budżetu:
    http://allegro.pl/hahahaha-mission-792-sklep-2-5-tys-niemozliwe-i1208254645.html

Masz w czym wybierać, powiedz co by cię najbardziej interesowało.
  • Poziom 9  
    Serdecznie dzięki za tak duże zaangażowanie w mój problem, widać kolego że jesteś pasjonatem z krwi i kości :-) Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz - obowiązki wzywały.

Pokrótce postaram się odpowiedzieć jak sobie to wszystko wyobrażam.
    Po pierwsze - chyba jednak pozostaniemy przy opcji 2.1, ponieważ tak jak już wspomniałem - mam strasznie pechowe warunki do odsłuchu - i w tej sytuacji jedynie monitory na wysokich podstawkach uratują mnie.

Teraz tak - sprawa subwoofera - nie uważasz, że Klipsch SUB 10 będzie ciut za mocny do pomieszczenia o tak małej kubaturze? Fakt faktem można go delikatnie wyciszyć, jednak szkoda by było aby grał ciągle tylko na 1/4 swoich możliwości. W drugim pokoju posiadam subwoofer JBLa E250, zakupiłem go typowo do budżetowego kina domowego. Stał u mnie kiedy obok kompletowałem nagłośnienie do pokoju gościnnego, oczywiście nie omieszkałem wypróbować jego zdolności u mnie w małej klitce i powiem Ci szczerze, że nie dało się tego słuchać :D Dudnienie i brzęczenie - nic więcej. Fakt faktem ów JBL schodzi przyjemnie nisko i wywołuje niemałe trzęsienie ziemi (jedyny warunek - kubatura pomieszczenia musi być dość duża). Także Klipsch SUB10 może być - ale pytanie - czy nie znajdzie się coś mniejszego? Miej na względzie fakt że nie chcę za mocno zagracić pokoju.

Sprawa kolejna - monitory - o aktywnych kolumnach nie ma mowy, jestem zwolennikiem czystej mocy, która wychodzi kablem z oddzielnego wzmacniacza - nie ufam wbudowanym. Aktualnie poluję na Cambridge Audio A500 albo A640, ewentualnie zainteresowałbym się NADem 320. Arcam Alpha wg mojego znajomego jest urządzeniem b.dobrym, ale jednak ustępuje trochę powyższym pozycjom :-) Kolumny... ciągle nie jestem przekonany - konstrukcje DIY... może i są fajne - tylko że chcę mieć możliwość samodzielnego porządnego wygrzania głośników, poza tym liczę na gwarancję szczerze mówiąc. Co do Mission'ów - design mi niestety nie pasuje - zbyt nowoczesny i futurystyczny.

exik, jeśli masz jeszcze jakieś propozycje byłbym na prawdę zobowiązany, w pierwszym rzucie planuję kupić monitory, podstawki do nich oraz oczywiście wzmacniacz. Subwoofer kupię później - w chwili kiedy spieniężę za marne grosze obecny zestaw audio.

P.S. Jakimi kablami radziłbyś mi podpiąć to wszystko? Chodzi mi o głośniki-wzmacniacz oraz komputer-wzmacniacz. Mam dość dobrą kartę dźwiękową i nie chciałbym stracić jej walorów - a jak wiemy - będzie leciało to wszystko po analogu.
  • Poziom 29  
    Co do wzmacniaczy wypowiem się tak. Nad c320 to jest na prawdę beznadziejny wzmacniacz. Gra bardzo sucho i nie raz miałem wrażenie, że na wysokie tony jest położony koc. Bas nie zapuszcza się nisko i jest bardzo kartonowy. Zresztą wejdź na audiostereo.pl (inaczej audiovoodo :). Zobaczysz, że moje spostrzeżenia pokrywają się z tymi tam . Dla mnie jest to bardzo lichutki wzmacniacz. Cambridge jest o wiele lepszy jak dla mnie, niestety dla jedna rzecz go dyskwalfikuje. Mianowice potencjometr głośności to jest po prostu jakiś badziewie. Wieczorne odsłuchy mogą być ciężkie bo nie da się dopasować ustawienia. Albo jest za głośno albo nic nie słychać to jest ewidentna wada tych wzmacniaczy, mają za duży skok i dopasowanie głośności jest wręcz niemożliwe. Arcam był by najlepszą propozycją lecz nie ma szans, żeby przy 3way lub 2,5 odpowiednio wysterował kolumny. Jako, że jest to 12m2 pchanie 3way lub 2,5way na 18cm midwooferach jest bez sensu. Ja bym tam widział porządne 2drogi. Np stx mx-140. Koszt 1300zł i zostaje 700 na wzmacniacz. Rozejrzyj się za marantzem pm-68, 78, 80. Te wzmacniacze marantza grają bardzo naturalnie, choć dają od siebie trochę ciepła i słuchając mx-140 nie odejdziesz od nich :). Pm-68 to to samo co marantz pm-7000 który otrzymał nagrodę od Eisa. Zaś pm-78 to dzisiejszy marantz pm-8000. Tylko w obydwu wypadkach zmienił się tam design. Możesz zainteresować się też wzmacniaczami sony z serii es. Mianowicie modele taf-550/570/590. Lub wyższy model ta-f 670. Kable głośnikowe dobrej jakości w przyzwoitej cenie to procab ls 25. A do połączenia wzmacniacza z komputerem 2x cinch na jack. Jaki to będzie kabel nie będzie miało to większej różnicy. Ja mam kabel sommera i sobie bardzo chwale.
  • Poziom 25  
    @Globus1987
    Cytat:
    Nad c320 to jest na prawdę beznadziejny wzmacniacz. Gra bardzo sucho i nie raz miałem wrażenie, że na wysokie tony jest położony koc. Bas nie zapuszcza się nisko i jest bardzo kartonowy

Być może dlatego, że poprzedni którego słuchałeś nadmiernie eksponował górę.
    NAD gra po prostu naturalnie, niczego nie koloryzuje, nie podbarwia.
    Od basu w tym przypadku będzie subwoofer.

Cytat:
    Cambridge jest o wiele lepszy jak dla mnie, niestety dla jedna rzecz go dyskwalfikuje. Mianowice potencjometr głośności to jest po prostu jakiś badziewie. Wieczorne odsłuchy mogą być ciężkie bo nie da się dopasować ustawienia. Albo jest za głośno albo nic nie słychać to jest ewidentna wada tych wzmacniaczy, mają za duży skok i dopasowanie głośności jest wręcz niemożliwe.

Faktycznie podwód do dyskwalifikacji. W tym przypadku źródłem muzyki jest komputer, a więc nie widzę żadnego problemu aby regulować sobie poziom sygnału z pozycji komputera. - błahostka a nie problem.

Cytat:
    Arcam był by najlepszą propozycją lecz nie ma szans, żeby przy 3way lub 2,5 odpowiednio wysterował kolumny.

Absolutnie się nie zgodzę. 35-45W spokojnie wystarczy żeby wysterować nieduże monitory 2,5 a nawet 3way w 12m². Jako że autor sam wspominał, że sprzęt nie musi grać głośno (chodź przy tej mocy z kolumnami <90dB i tak będzie głośno w tym pomieszczeniu) śmiem w dalszym ciągu polecać Arcama.

Cytat:
    Rozejrzyj się za marantzem pm-68, 78, 80

I na rozglądaniu pewnie się skończy. Dostępność tych wzmacniaczy jest znikoma. Może za kilka miesięcy coś się pokaże.

@W11
    Cytat:
    Arcam Alpha wg mojego znajomego jest urządzeniem b.dobrym, ale jednak ustępuje trochę powyższym pozycjom

Więc znajomy świadomie lub też nieświadomie wprowadza cię w błąd. Arcam nie ustępuje ani trochę. Prawdę mówiąc jest faworytem.

Co do subwoofera. Powiem tak, osobiście jestem bardzo wymagający jeśli chodzi o bas. Jeśli chodzi o Klipscha - mnie by bardzo zadowolił. Lecz z tego co się orientuje, nie ma wersji 8''. Mam jednak coś, czym możemy do zastąpić. Mianowicie ten KEF.
    http://allegro.pl/kef-c4-c-4-salon-firmowy-kef-wroclaw-trans-audio-i1204328333.html

Jeśli chodzi o kolumny. No w tym budżecie ciężko znaleźć co lepszego. Tym bardziej gwarancja - powinieneś sobie ją odpuścić, szukając sprzętu o najlepszym stosunku cena/jakość. Możesz jeszcze zwrócić uwagę na monitory STX'a które dorzucił globus, jednak moim subiektywnym zdaniem, jeśli chodzi o wygląd, stylistkę i wykończenie są wybitnie wstrętne. Prostopadłościan, ten brzydki czarny front no i gumowa naklejka z logiem STX - niczym z marketowych klapek "sunrise". :not:

Moim zdaniem warto zainteresować się gotowymi konstrukcjami DIY, to jest najlepsze rozwiązanie. Generalnie wydaje mi się, że wszystkie najbardziej sensowne propozycje już padły. Ewentualnie możesz się jeszcze zainteresować
    Tonsil Fiesta Sat, ale ja bym jednak trzymał dystans jeśli chodzi o Tonsila.
    Dalej obstawiałbym za Eposami o ile jeszcze są.. Opinie? Rewelacyjne, niemal brak konkurencji do 2,5kzł

Znalazłem jeszcze ESA Trillo 2000, ale też przekroczyłbyś budżet. ESA to wysoka półka, dobrze by było gdyby kolega przemo-lukas wypowiedział się na ich temat, ponieważ słuchał zestawów tej firmy i orientuje się w temacie, jedne z nich również posiada.
    Daje link:
    http://allegro.pl/kolumny-esa-trillo-2000-glosniki-okazja-i1200359016.html
  • Poziom 29  
    Więc odpowiem tak. Nie wiem jakich wzmacniaczy słuchałeś i z czym masz porównanie, że tak chwalisz nada. Dla mnie jest to bardzo lichutki wzmacniacz i zawsze będę tak twierdził. Dla mnie w wzmacniaczu cambridga to wada z tym potencjometrem bo nie bierzesz pod uwagę, że przy takim sprzęcie koledze może szybko odechcieć się słuchania mp3 po przez komputer, i wtedy co zrobi. Co do arcama nadal twierdze, ze nie jest w stanie napędzić odpowiednich kolumn. On ma 2x35w przy 8ohm i to przy wysterowanym jednym kanale więc jeśli się orientujesz przy dwóch nie ma więcej niż zapewne 25w. To nie wystarczy aby odpowiednio napędzić chociażby takie stx-y awx , możesz być pewien bo sprawdzałem to i to z arcamem alpha 7 który ma 45w i niestety 2,5 drogi nie żadnych szans aby odpowiednio zasilić ma on wtedy bardzo słaba kontrolę. Co do marantza pm-78 to jest nawet teraz na allegro więc spojrzyj tu i tam zanim się wypowiesz, jeśli dobrze kojarzę to dwa dni temu był też pm-68. Ani nad, ani arcam, ani cambridge w żadnym wypadku nie mają szans do tych marantzy to całkiem inna klasa. Co subwoofera jest zbędny w 12m2 przy takich kolumnach. Ja mam stx gdn 18awx + seas w 15m2 i jest na prawdę dobrze z basem. Szkoda, że kolega wypowiada się o czymś czego nie słyszał. Albo poleca 3 drogi lub 2,5 drogi do takiego pokoju dla mnie to głupota.
  • Poziom 25  
    A gdzie kolega znalazł informacje o tym, że Arcam podaje moc przy wysterowanym jednym kanale? Z tego co pamiętam, przeglądając manuale które gdzieś tam udało mi się wyszukać, nie ma takiej informacji. Poza tym spadek mocy nie wynosiłby 30% !
    Widzisz są różne opinie, ja spotkałem się z taką, że Marantze które proponujesz to nic innego jak zbajerowane Sony dla koneserów, i co za tym idzie grają po swojemu.

Co do subwoofera - nie jest zbędny. Autor wyraźnie zaznacza, że od zestawu oczekuje niskiego, miękkiego basu, także raczej nie jest amatorem 45Hz w górę.

A jeśli już chcemy rozmawiać o wyższości 2way nad 2,5 czy 3way w takim pomieszczeniu, to po pierwsze problemem nie jest tu żaden metraż tylko miejsce odsłuchowe (zbyt blisko kolumn) dlatego tutaj lepiej spisze się 2way.
    2,5way to nie jest głupota.
    Poza tym, raczy kolega pokazać mi jakie to konstrukcje 3way ja proponowałem? (oprócz FX-200 które pokazałem jako przykład wąskiej kolumny podłogowej) bo ja przyznam szczerze, no nie widzę..

a jeszcze:
    Cytat:
    że przy takim sprzęcie koledze może szybko odechcieć się słuchania mp3 po przez komputer, i wtedy co zrobi.

Skąd wiesz, że autor słucha mp3? To, że używa komputera nie znaczy, że jest amatorem mp3 i szelestów ze starej szyny PCI.
    Ja również w większości używam komputera, i również jak autor posiadam dobrą kartę dźwiękową. Audiotrak Prodigy HiFi 24bit/192 + wzmacniacze operacyjne burr-browna które dorzuciłem, bo audiotrak ma wymienne. Nowa szyna PCIexpress + pełne wspomaganie procesorem, oraz FLAC jako format plików. Słabo? Mogę ci pokazać ile mam odtwarzaczy CD w domu, w tym nawet sonego dvp S-725D 24/96, sonego serii ES. Żaden z nich nie ma podjazdu i nie widzę potrzeby wymiany.
  • Poziom 29  
    Kolego 2,5way oraz 3way(fx-200) które poleciłeś jako przykłady ale i propozycję to głupota w pomieszczeniu o takich wymiarach. Po drugie ani arcam ani cambridge takich kolumn nie wysteruję. Mam gdzieś to w czasopiśmie radioelektronik i tam robili własne pomiary tego wzmacniacza (arcam). Kolego tak właśnie jest przy podłączonych dwóch kolumnach a jednej, różnica najczęściej to właśnie około 30%. Pisze to na podstawie pomiarów mam jeszcze w gazetce pomiary denona pma-425 (jeśli dobrze pamiętam) oraz marantza pm-66ki i z nich też tak wynika. Zamiast powielać bzdurne opinie innych, przetestuj wymieniony przeze mnie wzmacniacz (posłuchaj) a zobaczysz czy któryś z sony ma w ogóle start do nich. Podobny poziom to sony z serii es ale modele przynajmniej z serii 7xx9 ( Których ceny oscylują w przedziale 2000 i więcej) . Brzmienie sony i marantza jest podobne a dlatego, że bardzo naturalne i ciepłe. Więc każdy wzmacniacz który gra naturalnie wynikało by z tego że gra identycznie.
  • Poziom 25  
    Ale nie unoś się, przecież to nie jest moja opinia, tylko przytoczyłem z jakimi opiniami ja się spotkałem i nie mówię że to jest absolutna prawda. Ja akceptuje twoją propozycję, autor jednak sam powinien wybrać to co mu bardziej odpowiada. Usłyszał od nas kilka słów na temat tych wzmacniaczy, jak pogrzebie w internecie to też pewnie coś znajdzie. Ja za marantzem nigdy nie przepadałem, dla mnie zawsze brzmiał jak sony i uważam go za przerost formy nad treścią. Twoich modeli osobiście nie słuchałem.

Cytat:
    Mam gdzieś to w czasopiśmie radioelektronik i tam robili własne pomiary tego wzmacniacza (arcam). Kolego tak właśnie jest przy podłączonych dwóch kolumnach a jednej, różnica najczęściej to właśnie około 30%.

W życiu się z tym nie zgodzę, żadne 30%. Jesteś w stanie czymś podeprzeć swoje zdanie? Chciałbym zobaczyć fakt lub dowód a nie gadanie bez poparcia - co jest owocem grafomanii.
    Zaznaczam po raz kolejny, producent nigdzie nie pisze, że podawana moc jest mocą przy wysterowanym jednym kanale.

Chciałbym abyś się ustosunkował do swojej wypowiedzi, dlaczego konstrukcja 2,5 drożna nie pasuje do pomieszczenia 12m²? - ja nie sądzę, aby powierzchnia pokoju miała tu znaczący wpływ na dyskwalifikację tych kolumn. Są inne cechy pomieszczenia, które wpływają na zastosowanie 2;2,5 czy też 3way. I tu ci podpowiem, wcale nie chodzi o powierzchnie. Dlatego po uzyskaniu rzutu pokoju i jednej cennej informacji, nie proponowałem dalej 2,5 ani 3way.

Więc powiedz mi, dlaczego to 2,5 drogi jest złe do 12m2?

Ja twierdzę dalej, że jedynym problemem jest miejsce odsłuchowe (zbyt blisko kolumn) dlatego tu wygrywa 2way.
  • Poziom 29  
    Kolego więc tak, nie mam skanera bo zeskanował bym ci te numery radioelektronika. Jeżeli tak bardzo ci zależy to za darmo weź sobiete gazety tylko zapłać koszt przesyłki. Są tam pomiary wzmacniaczy o których pisałem. Pomiary w paśmie od 20hz-20khz, przy 1khz, przy podłączonej jednej kolumnie 4ohm, podłączonych dwóch 4ohm. I to samo przy 8ohm. Nie pisał bym czegoś, czego nie widziałem. Po drugie jak byś nie zauważył, żaden producent nie przyznaje się do tego, że pomiar został wykonany przy podpiętej jednej kolumnie z wiadomych powodów, no bo powiedz widziałeś gdzieś w specyfikacjach wzmacniaczy, że moc jest podawana przy wysterowanej na maxa 1 kolumnie bo ja nie?. A jak zobaczysz w czasopismach tej tematyki tam wykonują takie testy, na moc , zniekształcenia i jest to uwzględnione. Aha to nie ja podpinam zeusy do wieży technicsa, nagrywam dziwne filmiki na youtube które nie wiem jaki mają cel (chyba pochwalenie się sprzętem), albo katuję się z 2x15'' podpiętymi pod estradowy koniec mocy w pokoju nie większym niż 20m2. Dla ciebie nie jest to niczym dziwnym, więc o czym ja kolego mogę z tobą pisać?. Sądzę, że ciebie nic już nie zdziwi i nie zaskoczy.
  • Poziom 25  
    Skoro są takie dziwne, to czego tam szukałeś? i to jak widzę, na bieżąco. I widzisz tu w przeciwieństwie do Ciebie mam ten plus, że mogę powiedzieć iż słyszałem te kolumny jedne czy drugie, na takim czy takim sprzęcie i potrafię się o tym wypowiedzieć, jestem bogatszy o doświadczenie. Estradowy koniec mocy? Dla mnie koniec mocy to po prostu koniec mocy(ten który posiadam obecnie potrafi zawstydzić wiele, wiele zintegrowanych konstrukcji. Jeśli wiem czego wymagają kolumny - staram się im to zapewnić w tym przypadku dokładnie tego wymagały, ty byś pewnie zastosował denona albo marantza do wszystkiego, tak jak i wszystkim i wszędzie go polecasz. To po pierwsze. Po drugie mój pokój ma sporo ponad 20 metrów, coś jeszcze? Pokazywałem, bo miałem się czym pochwalić - szczególnie kolumny które miałem ostatnimi czasy. Po prostu bawię się w takie rzeczy. A twoje DIY stx? dlaczego nikomu nie pokazałeś konstrukcji? W ogóle słyszałeś coś lepszego niż diy stx? Bo od kiedy je poczyniłeś, mam wrażenie, że kolego pozjadałeś wszystkie rozumy a jednego zapomniałeś zostawić dla siebie. Czepiasz się moich ex 15''? Taką miałem zachciankę. Może mam ci przypomnieć czasy jak sam się "jarałeś" moim subwooferem również na 15''?
    Po co w ogóle zaczynasz off-topic? Ostrzeżenie dawno nie wpłynęło na twoje konto? Radziłbym skończyć bo tyle już wystarczy, zarówno z mojej jak i z twojej strony.

Co do tematu. Padło pytanie - racz odpowiedzieć. W dalszym ciągu nie potrafisz się ustosunkować.
    Aparatu też nie masz, aby pokazać zdjęcie tych pomiarów arcama?
  • Poziom 29  
    Moja konstrukcja jest na diyaudio. Ja nie mam takiego charakteru aby się chwalić wszystkim co mam do okoła. Aparatem to wiesz co sobie możesz zrobić. Kolego to jest cały artykuł!! (Jeśli ci zależy tak bardzo to napisałem ci co możesz zrobić ale ty wolisz dalej gadać).Po drugie zajrzałem na youtube bo dałeś kiedyś na forum linka do filmików i widziałem te twoje filmiki. Nie wiem po czym twierdzisz iż zaglądałem tam częściej ( Bo widziałem resztę?). Szkoda , że ja nie mam konta na youtube. Co do stx nie uważam, ze są to kolumny najlepsze na świecie i nigdzie tak nie napisałem, twierdze jednak, iż w swoim przedziale są wybitne. Nie staram się też być najmądrzejszy dlatego polecam coś co słyszałem w przeciwności do ciebie. A do takiego pokoju jak u autora tematu uważam, że kolumny na dwóch 18cm przetwornikach to po prostu za dużo. Będzie w tym pokoju bardzo duże ciśnienie (natężenie dźwięku), co powoduje, wprowadzanie w drgania różnych przedmioty, oraz nie naturalne podbicia. A przecież nie na tym nam zależy prawda?. Jak sądzisz czemu producenci polecają kolumny do odpowiednich pomieszczeń?. I robi tak bardzo wielu uznanych producentów kolumn. Sądzisz, ze dla hecy?. Więc niech kolega wybierze sam dostał bardzo dobre propozycje. I zakończmy ta polemikę bardzo cię proszę, bo nic dobrego do tematu nie wprowadza.
  • Poziom 25  
    Ale co to ma do rzeczy odnośnie mojego pytania o ilości dróg do danego pomieszczenia. Ja nie mówię o wielkości przetworników tylko ilości dróg danego zestawu, a to chyba zupełnie co innego? Co do rozmiaru, 2x18cm to nawet nie jest powierzchnia jednej 10'' więc nie przesadzaj z tym natężeniem i drganiem.
    Każdy aparat jest wyposażony w macro, wystarczą 3-4 zdjęcia z pomiarami. Daj nam je tu aby autor mógł faktycznie zdyskwalifikować arcama ze względu na za małą moc.

I widzisz.. nie w przeciwności a w przeciwieństwie, do mnie potrafisz polecić tylko stx'y i faworyzować tylko stxy. A ja w PRZECIWIEŃSTWIE do ciebie, potrafię polecić wiele innych rzeczy opierając się między innymi na opiniach i recenzjach ludzi powiedzmy mądrzejszych i bogatszych o wiele doświadczeń(oczywiście chodzi o sprzęt audio) od ciebie. I jak coś polecam to stawiam sprawę w świetle obiektywnym biorąc pod uwagę opinie pozytywne jak i negatywne. To, że usłyszysz coś osobiście, nie zawsze jest takim decydującym czynnikiem - a nóż widelec miałeś podczas odsłuchu brudne uszy? lub bolała cię głowa?. Tu oczywiście delikatna ironia z mojej strony, no ale taka jest prawda..
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kolego nie tylko stx-y polecę. Również z czystym sumieniem tonsil siesta, monitor audio br-5. Co do tych zdjęć napisałem ci już coś. A co do aparatu nie posiadam, mam jedynie telefon z aparatem 3,2 mpx więc za dużo byś nie zobaczył. Pisałem ci co możesz zrobić jak ci tak zależy i nie będę notorycznie powtarzał jeśli to do ciebie nie dociera. Tak czy siak 35w nie pozwoli ci na wysterowanie żadnych kolumn 2,5 drożnych czy też 3 drożnych. Siesty napędzi bo to nie ciężkie do napędzenia kolumn monitory stx-a również ale przy pewnej głośności objawiało się to brakiem kontroli. Pisze to co sam zaobserwowałem. Mogę polecić co do wzmacniaczy również onkyo 8850/8870, luxmana l-410, l-405, yamahe ax-900 ( choć tutaj nie za bardzo odpowiadał mi regulowany loudness). Co do brudnych uszu to może kolega ma taki problem jeśli potrzebuje w domu takiej spawarki i takich kolumn. daruj sobie takie docinki.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Dwa tygodnie urlopu na dojście do siebie i ochłonięcie z emocji.
    Do dn.17.09.10 włącznie.

• Poziom 25  
    Z uszami to ironia, tak jak z resztą napisałem.
    Cytat:
    Tak czy siak 35w nie pozwoli ci na wysterowanie żadnych kolumn 2,5 drożnych czy też 3 drożnych

Nie wiem co kolega czytał, kogo słuchał etc. Ale nie jestem w stanie pojąć, dlaczego 35W nie pozwoli na wysterowanie żadnych 2.5 czy też 3 drożnych kolumn.
    No po prostu nie wiem.. Skoro już 1 wat mocy da z kolumny powiedzmy 90dB, 2 waty 93dB, 4 waty 96dB etc etc. w końcu uzyskamy ponad 100dB czy to jest mało do 12 metrów? - To jest bardzo dużo. Więc nie rozumiem, czego tu kolega nie może wysterować? Od kontroli basu, to nie wiem czy kolega wie, jest współczynnik tłumienia którym charakteryzuje się dany wzmacniacz, a nie jego moc.
    Na pierwsze pytanie nie raczył kolega odpowiedzieć, na to zapewne również już nie uzyskam odpowiedzi. Co raz więcej przykładów grafomanii w kolegi wypowiedziach.
    Kolega poleca zazwyczaj tylko to, co sam sobie kupił. Wcześniej było to denon, teraz już denona nie ma, za to jest marantz wiec tego teraz będzie kolega polecał, ma kolega stxy to poleca kolega jedynie stxy - taka zależność zauważalna jest w kolegi postach. No nic na to nie poradzę.
    Moje kolumny - moja sprawa, mój kaprys. Nikomu nie mówie - miałem vegi, też sobie je kup, mam kappe 8.2i dołóż kilka tyś. i też sobie kup.

Co do propozycji, uważam temat za wyczerpany. Padło ich wiele, teraz tylko kolega autor sam powinien coś z tego wybrać. ewentualnie zapytać o coś jeśli pozostają niejasne kwestie.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Dwa tygodnie urlopu na dojście do siebie i ochłonięcie z emocji.
    Do dn.17.09.10 włącznie.

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziękuję moderatorowi dj-MatyAS za odblokowanie tematu, wszystkim należy się kilka słów podsumowania ;-)

Nie zniechęcajcie się długością tekstu... przeczytajcie... proszę :D

Po pierwsze, chciałbym gorąco podziękować exik-owi za ogólny support w doborze sprzętu, nocne rozmowy nt. audiofilskich klimatów, wspomnienia, refleksje i takie tam inne :-) Forumowicz globus1987 także się przysłużył, i dzięki niemu zdecydowałem się na kolumny STX MX-140, dzięki :).

Teraz kilka słów odnośnie zestawu jaki sobie sprawiłem:

- kolumny... tutaj wybór padł na kolumny STXa, linia MX, model 140, rewelacyjne brzmienie, bardzo referencyjne, wyraziste, klocki lekko podbijają górne pasmo, ale to zapewne z tego względu że zastosowano w nich bardzo fajne przetworniki. Co do kolumn - design śliczny, prosty - taki jak chciałem. Jednak miałem z nimi mały zgrzyt - po tygodniu użytkowania miałem już zgłaszać reklamację odnośnie jednej kolumny - w zakresie 180-350 Hz wpadała w rezonans, cała burczała, terkotała. Początkowo byłem przekonany że winowajcą jest nieprawidłowo zamontowany tunel bass-reflexu, jednak po krótkiej chwili okazało się ze... głośnik średnio-niskotonowy jest prawie odkręcony (śruby wymagały 3-4 obrotów śrubokrętem w celu dokręcenia kosza głośnika). Po tym zabiegu grają nadal rewelacyjnie - i na obecną chwilę każdemu byłbym skłonny właśnie tą konstrukcję polecić o ile ktoś nie ma smykałki żeby bawić się w DIY (tak jak ja :D)

-wzmacniacz... tutaj sprawa się dość skomplikowała - byłem już na 101% zdecydowany - "biorę Cambridge'a A500!" - ale niestety, nigdzie nie był dostępny (lub był dostępny za horrendalnie wysoką kwotę). Kolega exik nadmienił, iż model Cambridge Audio A5 jest niemal identyczny - różnił się nieznacznie mocą wyjściową, brakiem pilota oraz... analogowym potencjometrem! Tak właśnie - zawsze poszukiwałem analogowego potencjometru, żeby można było sobie dostosować poziom głośności w trybie liniowym, a nie skokowym :) Poza tym... pilota nigdy bym nie wykorzystał. Decyzja była prosta - jest A5 - biorę! (i wziąłem :)) Brzmienie wzmacniacza mi się podoba - do bólu neutralne (w trybie Direct), bass melodyjny, wysokie tony przeszywają uszy z odpowiednim dreszczykiem... poezja.

-interconnect... tutaj rzuciłem się na zakup kabla ze stajni QED Reference Audio J2P (http://www.qed.co.uk/109/gb/product/reference/audio_j2p.htm). Nie chciałem, aby jakiś marny kabelek z bazaru ograniczał mi odsłuch. Wykonanie kabla - oceniam na 5+, cenę... przemilczę :-)

-kable głośnikowe... tutaj wybór padł na kable JAMO Flat 2x2,5, niestety cena nie za ciekawa (9,99zł za metr - były tańsze ale nie zaufałem). Wg deklaracji producenta kabel posiada [dużo] nitek w jednej żyle... wierząc teorii naskórkowości... jest ok :-) Bass jest soczysty, wokal wyraźny, a góra przyprawia o dreszcze

-żeby wykorzystać potencjał zestawu... zmieniłem kartę dźwiękową w komputerze na PCI-E ASUS Xonar DX. Jestem bardzo zadowolony, dynamika się poprawiła, szumy zmalały, muzyka stała się bardziej... no taka... muzyczna, melodyjna :D

Obecnie jeszcze czekam na podstawki pod kolumny (w chwili obecnej stoją... na taboretach :cry:) ale pocieszam się tym że podstawki już się dla mnie robią - na zamówienie, pod wymiar :)

Pytanie zasadnicze na dziś:

Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze odtwarzacza CD, czy ktoś z Was mógłby coś sensownego doradzić? kwota... powiedzmy do 500zł. Zależy mi na jak najbardziej przestrzennej scenie dźwiękowej, naturalnemu brzmieniu i.... srebrnym kolorze :)

Pozdrawiam Serdecznie!
    I jeszcze raz - dzięki za wsparcie!
    [/b]
  • Poziom 9  
    Na prawdę nikt nie orientuje się w kwestii odtwarzaczy CD?
    No nie wierzę :-)
  • Poziom 9  
    Niestety BRX-y dla kogoś, kto ma w miarę sprawne ucho nie nadają się :-)
    Przetworniki owszem - są całkiem całkiem, ale gdyby ktoś chciał żeby to "grało" trzeba by było po pierwsze przeprojektować zwrotnice, a po drugie... zmienić obudowy.