Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - proszę o pomoc.

02 Wrz 2010 08:51 1753 5
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie.

Zbudowałem układ, który ma za zadanie dokonywać pomiaru prądu, napięcia, temperatury oraz liczby obrotów.
    Poniżej zamieszczam schemat:

opis wej/wyj :

PC6 - reset
    PD0 - przekaźnik1
    PD1 - czujnik cyfrowy temperatury
    PD2 - przekaźnik2
    PD3 - D7 (LCD)
    PD4 - przekaźnik3
    Vcc
    Gnd
    PB6 - kwarc
    PB7 - kwarc
    PD5 - czujnik halla poprzez układ na tranzystorze
    PD6 - D6 (LCD)
    PD7 - D5 (LCD)
    PB0 - D4 (LCD)
    PB1 - RS (LCD)
    PB2 - E (LCD)
    PB3 - MOSI / switch1
    PB4 - MISO / switch2
    PB5 - CLK / switch3
    AVCC
    AREF
    PC0 - pomiar prądu z przetwornika LEM
    PC1 - pomiar napięcia z dzielnika
    PC2 - przekaźnik4
    PC3-PC5 - nie wykorzystane.

Co do układu, to można się zapewne czepiać kilku rzeczy...... wysłucham rad i uwag.

Problem w tym, że osadzając sprawdzony i wielokrotnie programowany w innej (PŁYTKA TESTOWA) procesor, nie jestem w stanie zaprogramować go, ponieważ dla programatora USB nie jest on widoczny !
    Sprawdzałem wszystkie połączenia do programatora, zworki itp. Napięcie dochodzi do Atmegi. Zmieniałem trzy razy rezonator 8Mhz + kondensatorki. Próbowałem programować bez podłączonych Switchy do portów programujących, bo są one wspólne. Nic to nie pomaga.
    Po włożeniu procesora do PŁYTKI TESTOWEJ z którą go zakupiłem - wszystko ok.
    W mojej płytce zmieniłem pod własne potrzeby wyprowadzenia pod LCD oraz dodałem punkty pomiarowe. Wszystkie te poprawki zawarłem w programie - sprawdzałem poprawność wielokrotnie.
    Nie mogę wgrać programu do procesora na tej płytce. Na testowej mogę!
    Doszło do tego, że wczytuję program na działającej płytce, choć nie ma prawa on na niej działać, bo układ wej/wyj jest inny - akt desperacji.
    Programuję w BASCOM za pomocą AVRDUDE oraz Burn-O-Mat.

Poniżej ustawienia fusebitów Atmegi osadzonej w płytce testowej, z której moge odczytać te ustawienia oraz wgrać dowolny program.

Proszę o odpowiedź na dwa zasadnicze pytania:

1) czy w obwodzie drukowanym jest jakiś błąd ?

2) jak powinny wyglądać ustawienia fusebitów Atmegi8 dla takiej funkcjonalności
    urządzenia, jak to opisałem powyżej.

Walczę z tym od miesiąca :-( To cud, że uziemiłem tylko jedną Atmegę jak do tej pory. Nie mam juz siły na experymenty po omacku.

Bardzo proszę o pomoc.

Po pierwsze proszę poprawić nazwę tematu.
    Robak
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  • Poziom 25  
    Kolego obstawiam gdzieś mikro-zwarcie miedzy ścieżkami albo przerwę. Przedzwoniłeś wszystkie linie procesora ?

Wlutuj się też na próbe z programatorem bezpośrednio w pady podstawki uC.
  • Poziom 17  
    Wszystko ładnie widać na płytce PCB

Dodam, że na oryginalnej płytce testowej AVCC jest tak samo podłączone poprzez dwa 1uF do masy.

Dodano po 36 [minuty]:

Kolego adi84_84

Dzięki - układ ruszył. Na LCD pojawiło się znajome MENU :D

Nadal nie mogę programować Atmegi na tej płytce, ale czuję, że jestem już w domu.

Postaram się zmienić ustawienia wg Twoich zaleceń - może i programowanie będzie mozliwe.
  • Poziom 17  
    Mam jeszcze jedno drobne pytanie.

Czy uruchamiając przetwornik ADC w celu dokonywania za jego pomocą pomiarów napięcia i prądu, automatycznie pozbawiam się możliwości załączania przekaźnika poprzez pozostałe wolne ADC (w miom przypadku PC2) ??

Moderowany przez zumek:

Odpowiedź na w/w pytanie, znajdziesz w dokumentacji.
    Poza tym regulamin p.6, p.14, p.16