Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny wyłącznik prądu

mitny 02 Wrz 2010 09:44 6038 4
  • #1 02 Wrz 2010 09:44
    mitny
    Poziom 13  

Witam,
    Zadaję to pytanie bo nie chciałbym budować jakiegoś kombajnu do prostego zadania.
    Chciałbym zbudować urządzenie które by mi automatycznie wyłączało listwę do której jest podpięty komputer i cała reszta - sprzęt pomimo wyłączenia pobiera ponad 21W co w skali miesiąca już trochę znaczy.
    Powracając do tematu mój pomysł jest taki aby mieć urządzenie które włącza i wyłącza prąd w listwie (musi wytrzymać obciążenie co najmniej 1500W). Wyprowadziłbym z komputera napięcie 12V lub 5V i w przypadku zaniku tego napięcia (wyłączenie komputera) po około 1min urządzenie wyłączyło by prąd w listwie. Kolejną rzeczą jest włączanie - tu chciałbym wykorzystać przycisk power od komputera. Wciśnięcie przycisku power włączało by ponownie prąd w listwie - gdy nie ma zasilania z komputera po minucie ponownie by się wyłączyło. Ponadto powinien iść sygnał zwrotny po naciśnięciu power tzn. gdy nacisnę power zostanie załączone zasilanie i zostanie włączony komputer.
    Mój pomysł był taki, aby w urządzeniu był mały transformatorek który zasili przekaźnik, mikroprocesor który będzie załączał i rozłączał przekaźnik po określonym czasie, odbierał sygnał z przycisku power, sprawdzał napięcie z komputera i wysyłał sygnał włączający komputer.

Proszę o rady.

0 4
  • #2 02 Wrz 2010 10:12
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Proponuję takie coś :) i obejdziesz się ze uC

Automatyczny wyłącznik prądu

0
  • #3 02 Wrz 2010 10:27
    mitny
    Poziom 13  

Pomysł ciekawy (sam kombinuję jak tu się pozbyć uC) ale mi zależy na tym aby wykorzystać przycisk power który jest w obudowie - nie chciałbym montować dodatkowego przełącznika.

0
  • #4 02 Wrz 2010 10:28
    retrofood
    Moderator

To już po wyłączeniu komputera zbyt ciężko jest poruszyć palcem klawisz wyłącznika na listwie?
    Zawsze mi się wydawało, że wynalazki mają nam ułatwiać życie, a nie utrudniać.

0
  • #5 02 Wrz 2010 10:47
    mitny
    Poziom 13  

Problem w tym, że dostęp do listwy jest trudny - biurko zabudowane i kabli nie ma na wierzchu - ale ten problem można by jeszcze jakimś dodatkowym włącznikiem rozwiązać. Gorzej jeśli chodzi o wyłączanie ponieważ nie rzadko bywa tak, że komputer ma się sam wyłączyć gdy coś obrabia itp. i chciałbym aby wówczas również listwa się wyłączała.

0