Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG380-U01 - wartość termistora?

02 Wrz 2010 11:26 3337 4
  • Poziom 11  
    Witam.
    Uszkodził mnie się zasilacz Tagan model: TG380-U01, wystrzelił warystor opisany na płytce LF1 / TH1.
    Element nie posiada opisu na obudowie, czy ktoś byłby uprzejmy podać mi jego wartość, nie mogę odnaleźć schematu.
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam.
    Proszę bardzo, ale jak Byś się postarał to Byś znalazł sam...
    :arrow: SCK 2R512
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    PS.
    Oczywiście to nie jest warystor tylko termistor!
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    TONI_2003 wrzucił zdjęcie z termistorem 20mm, ale ten termistor nie jest montowany w zasilaczach poniżej 400W.

Tagan 380W ma termistor o średnicy 15mm - SCK 056, a w tym zasilaczu masz na pewno do wymiany klucze plus trochę kondensatorów elektrolitycznych. :D
  • Poziom 11  
    Dziękuje, ale u mnie jest całkowicie spalona obudowa, nie można nić odczytać.

Po głębszej lekturze, w tym niemieckojęzycznego forum Link istotnie jest to termistor. Generalnie zdziwiłem się, iż tak wystrzelił. Kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej optycznie są ok (aczkolwiek czytałem, że po wystrzeleniu warystorów należało wymieć te elektrolity - czy przy termistorze też należy podobnie postąpić?), do wymiany kwalifikują się wylane elektrolity po stronie wtórnej.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie trzeba głębokiej lektury - TH1 -> THermistor (rozruchowy)
    LF1 - to co innego - stojący za nim dławik, element - Line Filter

Ogień z termistora trochę przykopcił elementy wokół więc proponuję małe przemycie rozpuszczalnikiem.
    Co do dużych kondensatorów to szacunkowo ich sprawność wyjdzie Ci przy uruchamianiu przez żarówkę bez APFC po usunięciu prawdopodobnego zwarcia (tranzystorów) + woltomierz.