Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Partycja systemowa, Dysk C - non stop ubywa miejsce

02 Wrz 2010 17:19 5175 5
  • Poziom 10  
    Witam,

dzisiaj zrobiłem Windows Update - aktualizacja Microsoft Silverlight. I się zaczęło... <= to nie było jednak przyczyną!

Zerknąłem ile miejsca mam na (C) - było ok. 5 GB wolnego (normalnie mam ok. 8,6 GB wolnego). Postanowiłem zwolnić miejsce czyszcząc Przywracanie systemu (robię to co kilka tygodni lub dni, bo zajmuje u mnie zawsze kilka GB).
    Ku mojemu zdziwieniu nie było żadnych punktów przywracania oprócz jednego - dzisiejszego Silverlight!!!
    Wchodzę na (C), a tam już tylko 4,5 GB wolnego, wychodzę więc i wchodzę ponownie na (C) - już tylko 4,4 GB!!!
    Po każdym wejściu/wyjściu na (C) miejsca mocno ubywa!!!
    Wszedłem ponownie w Przywracanie systemu, a tam zniknął ten z dzisiejszego update i jest jeden nowy standardowy.
    Wyłączyłem przywracanie i miejsce nie znika! Włączyłem ponownie i znów znika! - w trakcie tego pisania "zniknęło" ponad 2 GB!
    W pewnej chwili znów było samoczynnie 8,6 GB wolnego miejsca (chyba trafiłem na moment, gdy zniknął punkt z dzisiejszym update i powstał nowy standardowy).

Nie jest rozwiązaniem wyłączenie Przywracania systemu...

Co to może być?! Nigdy czegoś takiego nie miałem. Jedyne co zrobiłem dzisiaj oprócz Windows Update, to wyłączyłem w Firefoksie automatyczne sprawdzanie aktualizacji, aby szybciej startował - przecież to nie może być powodem problemów z Przywracaniem systemu...

Myślę, że problem powstał po update - zniknęły wszystkie punkty przywracania i miejsce non stop znika na (C) bez powstawania nowych punktów! Może to ważne - miejsce znika non stop, a nie co np. 5 minut lub co 5 sekund (teraz jest już tylko 4,8 GB).

Co zrobić?

Dzięki za pomoc!

PS. Aby był stan aktualny, wszedłem na (C) i było 4,7 GB i w pewnej chwili 8,58 GB! po czym znów miejsce zaczęło znikać - po 2 min. 8,08 GB... przepraszam już 7,84 GB (po każdym wejściu na (C) czyli co kilka sekund minus 10 MB!)
    Aha, folder System Volume Inf. jest pusty! Czy to nie tam powinny być zapisywane punkty Przywracania systemu?

EDIT:

Przywracanie systemu działa non stop i zabiera miejsce na dysku C o ilość max w ustawieniach przywracania systemu - u mnie ca 4,3 GB, po czym kasuje ostatni punkt przywracania. Dlatego wolne miejsce na dysku samo powraca do 8,6 GB.
    Przed chwilą tak się właśnie stało i ...miejsce wolne przestało ubywać! Myślę, co jest?! Zajrzałem do Przywracania systemu i okazało się, że było chyba wyłączone, bo jedyny punkt przywracania był utworzony właśnie w tej chwili, w momencie wejścia do Przywracania systemu!

Czyli "Przywracanie Systemu" działa non stop do wyczerpania ustawionego miejsca na ten cel na dysku (4,3 GB), po czym kasuje ostatni punkt i się wyłącza! Proces ten trwa ca 55 minut.

Tytuł - oraz treść do poprawienia - pkt 11.1 i 10.9 Regulaminu. "Przy okazji" możesz podać o jakim systemie mowa.

Matuzalem

Teraz ok? - sorry!
  • Poziom 24  
    Miejsce na dysku może zabierać przywracanie, ale najczęściej zajmują aktualizacje, pliki tymczasowe lub pamięć stronicowania (tzw SWAP) i to głównie na to bym stawiał. Poszukaj na dysku plików utworzonych/zmodyfikowanych dzisiaj i posortuj według rozmiaru.
  • Poziom 10  
    Witam,

największy plik dzisiejszy to DataStore.edb (ca 112 MB) C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\DataStore.

Dysk C znów ma 8,6 GB wolnego miejsca, na pewno Przywracanie systemu jest wyłączone i jest skasowany ostatni punkt.
    Jeśli będę chciał to sprawdzić, to w momencie wejścia w "Przywracanie systemu", zostanie utworzony nowy punkt i wszystko się powtórzy...

Wiem, dlaczego nie ma innych dużych plików - bo chyba zostały usunięte przy kasowaniu ostatniego punktu.
    W tej chwili ilość wolnego miejsca na C nie zmienia się - wchodzę do Przywracania...

Tak jak podejrzewałem - został właśnie utworzony punkt przywracania, innych nie ma. I miejsce wolne znika w oczach!!! Za 30 minut zobaczę nowe pliki i napiszę coś o nich - powinno tego być ponad 2 GB (nic nie robię oprócz wysłania tej odpowiedzi).

W ciągu 20 minut "ubyło" 2 GB! Dużych plików nowych nie widać! Nie ma też "miliona" małych plików jednego typu...

Definitywnie coś stało się z "Przywracaniem systemu".
    Kto pomoże?
  • Poziom 43  
    Zawartość SoftwareDistribution można bez obaw kasować. Tyle, że jego rozrost może wskazywać na ot, iż system cały czas jest aktualizowany. To może być jedna z przyczyn tworzenia się punktów przywracania i - w konsekwencji - znikania miejsca.
    Przeprowadź, o ile to możliwe, pełną aktualizację systemu, oczyść SD i przywracanie, a potem sprawdź efekt. - Oczywiście przy założeniu, że jakieś robactwo Ci nie generuje w tle ruchu w postacie zapisu na dysk.

PS.
    Bolda też używać nie wypada bez przyczyny.
  • Poziom 10  
    System Windows to XP Pro.

SoftwareDistribution\DataStore nie powiększa się.

Punkty przywracania nie są tworzone, jest tylko jeden punkt. Po osiągnięciu 4,3 GB (tyle jest ustawione) punkt ten jest kasowany i Przywracanie systemu się wyłącza! - jest dokładnie tak, jak pisałem o tym wyżej...
  • Poziom 10  
    Problem rozwiązałem!

Czytałem dużo postów na ten temat (polskich nie znalazłem), ale nic nie pasowało do mojego przypadku. Miejsce znikało błyskawicznie (4 GB na 50 min.!), a nie było nigdzie tych plików!
    Zacząłem po kolei wszystko wyłączać i obserwowałem...
    Po wyłączeniu ZoneAlarm miejsce przestało znikać! Podejrzewałem od początku ZA, ale pliki .RDB były za małe...
    Po 2h zabawy z usuwaniem ZA z systemu, wreszcie jest wszystko OK! Na szczęście znalazłem super niemiecką instrukcję, jak dokładnie wyczyścić system po odinstalowaniu (zostaje dużo plików i "milion" wpisów w rejestrze - to dopiero zabawa!).
    Nigdy więcej ZoneAlarm! Już kilka razy miałem z tym przygody.

Pozdrawiam