Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobry głośnik na słabym wzmacniaczu może charczeć?

14 Wrz 2004 01:23 4123 9
  • Poziom 10  
    Mam duży problem. Kupiłem niedawno głośniki do auta JBL GTO 6505Ce o mocy RMS 90W, 270W max, podłączyłęm je do radia Sony (4x50W) i robiąc głośniej zaczynają charczeć.
    Dodam, że usadowione są mocno i mam wygłuszone drzwi mata bitumiczna. Mój problem polega na tym czy to wina głośników czy może sprawa wzmacniacza
  • Poziom 22  
    Maja prawo - wzmacniacz w radyjku zaczyna sie gotowac tzn nie wyrabia i dlatego tak sie dzieje w prosty sposób mozna to tak wyjasnic.
    To tak jakbys chcial podczepic wóz do mercedesa zamiast konia tylko ze odwrotnie.Glosniki tej mocy nie nadaja sie do (zwyklego) radioodtwarzacza mocy rzedu 12-30W -napewno nie wycisniesz wiecej niz ma radio , a o pasmie glosnika to napewno zapomnij.
  • Poziom 10  
    Ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, w tylniej pólce mam głośniki 6x9 240 W max, 70 RMS i tu musze przyznać ze grają dobrze choć też są podłaczone do radia...
  • Poziom 20  
    Hmmm nie wiem niestety po symbolu jakiego typu jest ten głosnik ale podajac całe pasmo akustyczne np na glosnik niskotonowy to bedzie on charczal,
    poza tym moce maksymalne głosników podawane sa dla liniowej charakterystyki czyli regulatory barwy tonu ustawione na ZERO.
    A nie sugrowalbym sie tymi mocami podanymi na opakowaniach czy instrukcjach.
    Sa one mocno przesadzone a nawet jezeli jakis glosnik wytrzyma max 200W to jest to kilka ms.
    Oczywiście za słaby wzmacniacz także jest zródlem zniekształceń,
    jest duzo postow na ten temat na elektrodzie.
  • Poziom 21  
    Najprawdopodobniej wzmacniacz sie przesterowuje. Puki nie masz mocniejszego lepiej nie szaleć z głośnościa, bo można spalić wzmacniacz albo głośnik
  • Poziom 25  
    Sony ma raczej słabe końcówki mocy i radziłbym Ci zamontować wzmacniacz bo je popalisz. Daj także grubsze kable, jest to szczególnie ważne w przypadku głośników niskotonowych. Bez wzmacniacza tych głośników nie posłuchasz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jesli glosnik jest zaaplikowany poprawnie - czyli jesli ma odpowiednio dobrana obudowe, to powinien wytrzymac znamionowa - naturalnie przewaznie nie w najnizszych rejestrach. Jesli chodzi o przewody - przy takich niewielkich pradach nie musza byc bardzo grube. Straty nawet przy 0,75mm kwadrat beda niewielkie, 1mm kwadrat starczy w zupelnosci.
  • Poziom 10  
    Teraz to już wiem w 100% co jest grane... Końcówka mocy w radiu nie wytrzymuje... Sprawdziłęm to tak, że zniosłem do garażu kolumnę głośnikową z domu. Pomyślałem sobie skoro głośnik o dużej mocy charczy to powinna też charczeć ta kolumna, a wiem, że w domu pod ampem 5x100W gra idealnie. No i okazało się, że też charczała... Teraz już wiem skąd opinia, że radia Sony nie są dobre :) Teraz pozostaje mi tylko kupić wzmacniacz. Może jakieś propozycję, ile mniej więcej musiałbym wyłożyc by 4 głośniki grały jakoś przyzwoicie. Co myślicie o wzmacniaczach Magnat, mam 2 na oku za dobrą cenę (Magnat Classic 360 i Magnat rave 560).
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Mój znajomy uzywa magnata i jest zadowolony. Z łatwością obsługuje 2 suby, 2 średnio niskie i 2 wysokotonowce. Polecam śmiało magnaciki. :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Głośnik sam z siebie raczej nie charczy nawet jak dostanie 2x więcej mocy. To wina wzmaka w radiu... ma przecież 24W (!!!). Po prostu się przesterowuje. Czy to SONY, czy PIONEER, czy inne radio i tak więcej niż 25W nie ma! Zdejmij basu i przejdzie:) Bez subwoofera się nie obejdzie.