Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 z zamk.komorą spalania - wzrost ciśnienia w CO

03 Wrz 2010 15:39 6328 16
  • Poziom 9  
    Witam.

Od 5 lat jestem użytkownikiem kotła Viessmanna - Vitopend 100 z zamknięta komorą spalania. Od 5 lat nie miałem z nim żadnych problemów - zarówno z CO jak i CWU - do teraz...

Mianowicie samoczynnie zwiększa mi się ciśnienie w obiegu zamkniętym CO. To znaczy, prawie codziennie upuszczam wodę korzystając z odpowietrznika jednego z kaloryferów do 1.5at. Robię to na przykład z samego rana. Kiedy jesteśmy w pracy przez te 8-10 godzin nic się nie dzieje. Po powrocie z pracy nadal jest 1.5at, ale wystarczy że chcemy sobie podgrzać troszkę w domku i zaczyna sie problem. Oczywistym jest że wraz ze wzrostem temperatury wzrasta również ciśnienie w CO, ale zawsze do tej pory jak woda w CO stygła, ciśnienie wracało do pierwotnej wartości (1.5at). Teraz się tak nie dzieje. Po wystudzeniu wody ciśnienie opada i zatrzymuje sie przy wartości 2.3at - czyli mniej więcej tyle ile mam w CWU (tyle mam z wodociągów). Znowu upuszczam do 1.5 (ciut więcej niż litrowy słoik) i znowu się to powtarza. Uszkodzony czujnik odpada, bo upuściłem tym sposobem już w sumie 40litrów :) więc gdyby to był licznik to juz dawno bym wody nie miał w obiegu ;) albo ciśnienie spadło by poniżej dopuszczalnego...

Kombinuje i sam juz nie wiem. Czy to zawór kulowy od dopuszczania wody czy wymiennik ciepła gdzieś jest nieszczelny i podczas ogrzewania coś sie w nim rozszeża i dobija sie woda z obiegu CWU... Z drugiej strony gdyby to był zawór dobijający to niezależnie od pracy pieca ciśnienie by się dobijało, a tutaj jak pisałem gdy kocioł nie podgrzewa wody w CO to nic sie nie dobija...

Pomóżcie nam z tym problemem...
    Gdzie szukać usterki ??

Pozdrawiam.
    Rafał
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Dobrze kombinujesz z tym uszkodzonym zaworem do dobijania wody do zładu - ma prawo umrzeć po jakimś czasie...
    Naczynie przeponowe pewnie też już od dłuższego czasu jest do napełnienia lub wymiany...
    Elementy gdzie woda wodociągowa ma "styczność" z wodą w obiegu CO (poza zaworem do dobijania) to jeszcze wymiennik płytowy - ale sytuacja powinna wtedy wyglądać nieco inaczej...
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dobry wieczór.

Mieszkam po sąsiedzku z firmą ZIS która sprzedaje i serwisuje Viessmanny więc od razu po pracy sprawdziłem sobie ile ten zawór kosztuje. Troszkę drogi, ale cóż mam zrobić. 80zł w sumie raz na 5 lat ;) (...) korzystając z okazji chciałbym się spytać o jedną rzecz. Mianowicie kilka dni temu zauwazyłem że cieknie delikatnie z pod wymiennika ciepła. Odkręciłem go (dwa imbusy) symbolicznie przepłukałem, przeczyściłem uszczelki (4szt.) nasmarowałem i wszystko poskręcałem. Cieknąc przestało - normalnie aż w piórka obrosłem :) Sam coś przy piecu naprawiłem :) Jednak teraz zastanawiam się czy jeżeli zakręciłem wymiennik odwrotnie, tzn. w położeniu o 180' to czy ma to znaczenie ? Nigdzie nie zauważyłem na nim żadnego oznaczenia (góra - dół) i jest ryzyko że założyłem go odwrotnie. Niby na razie wszystko jest ok, ale wolę zapytać fachowców.... Kolejna sprawa to tak sobie troszke dzisiaj po pracy forum postudiowałem i myslę że jak już będę miał ten zawór i będe go wymieniał to może by tak odkręcić raz jeszcze ten wymiennik i go odkamienić. Tylko nie bardzo wiem jak to zrobić. Jezeli macie jakieś pewne i bezpieczne sposoby to liczę na poradę... Do czajnika to wsypuje kwasku cytrynowego, ale z wymiennikiem nie mam pojęcia co i jak :)

Pozdrawiam.
    Rafał.

PS. Dziekuję Kolego z Krakowa za zainteresowanie sie i odzew!

• Moderator na urlopie...
    fido2001 napisał:
    ...samoczynnie zwiększa mi się ciśnienie w obiegu zamkniętym CO.

Spuść wodę z kotła, sprawdź ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym. Powinno być ok 1,2 bara
  • Poziom 9  
    Dzień Dobry!

A gdzie, w którym miejscu pieca znajduje się to urządzenie przeponowe (jak wygląda) i jak amatorowi najlepiej będzie sprawdzić ciśnienie w tym urządzeniu ?

Pozdrawiam.
    Rafał.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Naczynie przeponowe , to taki czerwony baniak na "plecach" kotła . Od góry na nim znajdziesz zaworek z wentylkiem , odkręć nakrętkę i manometrem do kontrolowania ciśnienia w oponach sprawdzisz ile azotu jest w naczyniu (powinno być ok.1,2 bara ) . Oczywiście najpierw musisz z kotła spuścić wodę . W tym celu odetnij kocioł od instalacji - zawory są na rurkach pod kotłem , i zaworem bezpieczeństwa spuść wodę z kotła . Zawór bezpieczeństwa znajdziesz pod spodem kotła - taka rurka z czerwonym lub białym pokrętłem.
  • Poziom 9  
    Dziękuje.

Manometr w Poniedziałek pożyczę z zaprzyjaźnionego serwisu, natomiast jeżeli okaże sie ze jest mniej niż 1.2 bara, to czy moge resztę dobić powietrzem, czy musze starać się o azot? Bo jeżeli musi być w środku azot, to już będę miał problem, bo bez wymontowania tego urządzenia przeponowego sie nie obędzie, a pewnie to już wymaga sporo wiedzy i innych działań...

Pozdrawiam.
    Rafał
    Możesz dopompować powietrzem . Jeżeli ciśnienia w naczyniu nie będzie , to trzeba sobie zdać sprawę , że coś jest przyczyną takiego stanu . Ewentualności jest kilka , od przepuszczającego zaworku (wentylka) po pękniętą przeponę . O ile w pierwszym przypadku istnieje możliwość wymiany zaworku ( a nawet jest to wskazane) o tyle w drugim niestety trzeba wymieniać naczynie lub montować dodatkowe na instalacji .

• Moderator na urlopie...
    fido2001 napisał:
    ...czy moge resztę dobić powietrzem, czy musze starać się o azot?

Sprawdź gdzieś, ile jest azotu w powietrzu, którym oddychasz.
  • Poziom 9  
    Witam.

Mój piec jest 2 dni po zabiegu wymiany zaworu dobijającego do C.O. Z obserwacji mogę śmiało napisać że pomogło :) Tak więc dziękuję ślicznie za sugestie i pomoc w naprawie w/w urządzenia.

Jeszcze jedno małe pytanie. Napełniłem obieg C.O. do ciśnienia 1.6at. Tyle jest zawsze po nocy, jednak urzywanie C.W.U. potrafi podnieść ciśnienie o 0.1-0.2at. Wychodzi na to że ogrzewanie wody w układzie przepływownym ma wpływ na ciśnienie w C.O. Czy to normalny obiaw ?? Wydaje mi się że to przez wymiennik ciepła, ale to tylko moje kombinowanie. Znowu wolę spytać fachowców... Dodam że p porannej toalecie, śniadanku, itd wychodzimy z Małżonka do pracy. Przez ok. 9-10h nik nie używa pieca - po powrocie do domu znowu mamy 1.6at...

Pozdrawiam.
    Rafał
    Woda pod wpływem temperatury rozszeża się ...
  • Poziom 15  
    fido2001 napisał:
    Dobry wieczór.

Mieszkam po sąsiedzku z firmą ZIS która sprzedaje i serwisuje Viessmanny więc od razu po pracy sprawdziłem sobie ile ten zawór kosztuje. Troszkę drogi, ale cóż mam zrobić. 80zł w sumie raz na 5 lat ;) (...) korzystając z okazji chciałbym się spytać o jedną rzecz. Mianowicie kilka dni temu zauwazyłem że cieknie delikatnie z pod wymiennika ciepła. Odkręciłem go (dwa imbusy) symbolicznie przepłukałem, przeczyściłem uszczelki (4szt.) nasmarowałem i wszystko poskręcałem. Cieknąc przestało - normalnie aż w piórka obrosłem :) Sam coś przy piecu naprawiłem :) Jednak teraz zastanawiam się czy jeżeli zakręciłem wymiennik odwrotnie, tzn. w położeniu o 180' to czy ma to znaczenie ? Nigdzie nie zauważyłem na nim żadnego oznaczenia (góra - dół) i jest ryzyko że założyłem go odwrotnie. Niby na razie wszystko jest ok, ale wolę zapytać fachowców.... Kolejna sprawa to tak sobie troszke dzisiaj po pracy forum postudiowałem i myslę że jak już będę miał ten zawór i będe go wymieniał to może by tak odkręcić raz jeszcze ten wymiennik i go odkamienić. Tylko nie bardzo wiem jak to zrobić. Jezeli macie jakieś pewne i bezpieczne sposoby to liczę na poradę... Do czajnika to wsypuje kwasku cytrynowego, ale z wymiennikiem nie mam pojęcia co i jak :)

Pozdrawiam.
    Rafał.

PS. Dziekuję Kolego z Krakowa za zainteresowanie sie i odzew!

<br>
    <br>
    a mógłbyś podać symbol tego zaworu i gdzie go kupiłeś, ja mam identyczny problem z ciśnienie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Hmm...?
    Mój przypadek ewidentnie wskazuje, że jest to zawór dopuszczający (ten z czarnym pokrętłem). Spadło mi ciśnienie do 0,8 bara i postanowiłem dopuścić wody. Przekręciłem czarne pokrętło i kocioł zaczął się napełniać. Przy 1,5 bara zakręciłem, ale woda nadal napływała. Przestała dopiero przy trzech barach.
    Przyszedł fachman, rozebrał i pokazał, że ten zawór się nie domyka. Zaśpiewał sobie za niego 300 PLN + robocizna. Ja grzecznie podziękowałem Panu i zrezygnowałem z usługi.

I stąd moje pytanie do Pana o symbol zaworu.

Cytat:
    Kocioł Vitopend Wh0A, 2f, bez zaworu dopustowego

Nie bardzo rozumiem to zadanie. Czy oznaczenie "2f", to jest ten poszukiwany symbol zaworu?????

PZDR