Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świadectwo kwalifikacji a dyplom technika elektryka

03 Wrz 2010 19:12 22291 47
  • Poziom 13  
    Witam
    W ostatni poniedziałek 30 sierpnia odebrałem w szkole dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik elektryk mam również uprawnienia SEP E do 1kv. Mam pytanie czy mogę robić pomiary elektryczne jeśli w suplemencie do dyplomu mam napisane następujące kompetencje:
    -dobierać, instalować i sprawdzać środki ochrony przeciwporażeniowej.
    -wykonywać badania odbiorcze i eksploatacyjne instalacji i urządzeń elektrycznych.
    Drugie pytanie jak się ma dyplom do uprawnień SEP-a skoro uprawnienia mam bez pomiarów. Drodzy koledzy chcę abyście wyjaśnili mi niuanse natury prawnej co jest ważniejsze dyplom technika elektryka po egzaminie państwowym czy uprawnienia, które można mieć za kilkadziesiąt złotych.Dodam jeszcze że czytałem na forum że SEP-a każdy może zrobić nawet piekarz do obsługi pieca elektrycznego do chleba natomiast dyplom technika elektryka nie dają każdemu nawet parę osób z mojej klasy go niema bo nie zdali egzaminu zawodowego natomiast uprawnienia SEP maja wszyscy z klasy to jednak o czymś świadczy.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 16  
    Nie masz uprawnien SEP w zakresie pomiarów to nie możesz ich robić. Proste.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Specjalista elektryk
    Aby móc wykonywać pomiary, potrzebujesz mieć uprawnienia E z odpowiednim podpunktem (aparatura kontrolno-pomiarowa). Na dyplomie masz wypisane tylko do jakich prac zostałeś przygotowany poprzez edukację i jakie prace możesz ( i powinieneś umieć ) wykonywać mając odpowiednie uprawnienia ( w tym wypadku E i ewentualnie D). Sam w końcu napisałeś, że w dyplomie wypisane masz "kompetencje" a co do oznacza, chyba nie muszę Ci wyjaśniać.

I masz rację do obsługi pieca, piekarz może wyrobić uprawnienia, ale:
    - będzie miał uwzględnione punkty związane tylko i wyłącznie z obsługą tego pieca
    - a w zakresie będzie miał wypisaną tylko eksploatację, więc z montażem i konserwacją nie ma to nic wspólnego
  • Poziom 13  
    Drodzy koledzy ale nie dostałem od was odpowiedzi na drugie pytanie. Odpowiedzcie mi jak się ma dyplom do uprawnień co jest ważniejsze aby pracować w zawodzie uprawnienia czy dyplom technika i jak patrzą na to pracodawcy bo jak uprawnienia to po co ja się ku... cztery lata w technikum męczyłem skoro mogłem wydać parę złotych iść na kurs i mieć uprawnienia nie tylko z obsługa, ale i z konserwacja i montażem. Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz czy jak wyjadę za granicę i będę chciał pracować jako elektryk i pokaże pracodawcy drugi suplement w Języku angielskim czy zapyta mnie o czy posiadam uprawnienia.
  • Poziom 16  
    Dyplom to tylko potwierdzenie że skończyłeś jakąś szkołę. Nic więcej.
  • Poziom 13  
    Kolega grzesdc myli pojęcia co innego jest świadectwo ukończenia szkoły a co innego jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe technik elektryk można ukończyć technikum i mieć świadectwo ukończenia szkoły, a można nie mieć dyplomu bo nie nie zadało się egzaminu zawodowego jak w przypadku niektórych moich kolegów z klasy.
  • Poziom 27  
    Witam
    Choćbyś miał całą szafę dyplomów i świadectw szkół z miasta N - to cieszy.
    Komisja Kwalifikacyjna rejestruje i weryfikuje twoją wolę (wniosek do komisji)
    wykonywania prac niebezpiecznych w POLSCE . Na podstawie przedstawionych dokumentów kwalifikacyjnych i egzaminu określa, czy potrafisz posługiwać się wiedzą w tych niebezpiecznych pracach i warunkach.
  • Poziom 24  
    Zauważ iż wiedza którą zdobyłeś w technikum przydała się do zdobycia SEP-u. Zakładając iż masz technikum elektryczne za sobą łatwiej zdobędziesz uprawnienia E z eksploatacją (obsługą), montażem i serwisem. Gdybyś skończył szkołę kucharz dostałbyś tylko E z obsługą, chyba że wykazałbyś się znajomością tematu a egzaminator powinien Taką osobę bardziej na egzaminie przepytać. Sam piszesz iż nie wszyscy w Twej klasie zdali egzamin końcowy a SEP mają (gdyż jakąś tam wiedzę mają a czy powinni dostać to inna sprawa).

A to iż w Polsce dostają jedni coś za kasę to inny temat do dyskusji.
  • Poziom 37  
    Dyplom to w ramkę i na ścianę bo to nagroda za to że byłeś pilnym uczniem i wykazywałeś się pasją do tego co robiłeś i chcesz robić.
    A żeby z tego skorzystać to art.54 (jak zapamiętałem) mówi jasno że do pracy potrzeba świadectwo kwalifikacyjne.
    Gościu powiedział nam o przypadku bodaj z politechniki łódzkiej że jakiś profesor który robił badania-pomiary na uczelni nie miał papierka i musiał sobie wyrobić by nie czepiali się go :D
    Najlepiej udaj się do SEP-a lub napisz to powinni ci udzielić najbardziej rzetelnej odpowiedzi w tej kwestii.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Szczerze to zmarnowałeś 4 lata życia, bo jak byś chciał to za kilkaset złotych ładnych i 3 miesiące przygotowań miał byś to co masz na bazgrane na dyplomie, w odzwierciedleniu na korzyść SEP'u niestety ale taka jest polska rzeczywistość
  • Poziom 13  
    Koledzy SEP-a z obsługa konserwacja i montaże miałem już w czerwcu po kusie zbiorowym jaki zrobili nam w szkole natomiast dyplom technika elektryka jak pisałem odebrałem 30 sierpnia. Moim zdaniem z tym SEP-em jest coś nie tak skoro miałem kolegów w klasie ,którzy nie umieli podłączyć wyłącznika jednobiegunowego a dostali SEP-a bo znali teorie związaną z ochrona od porażeń jednak ci sami nie nie zdali egzaminu zawodowego nawet teorii więc o czymś to świadczy. Kolego zdzisiek1979 ja tez zrobiłem SEP-a po to że jak będę chciał się starć prace jako elektryk żeby nikt się nie czepiła o uprawnienia.
  • Specjalista elektryk
    parura09 napisał:
    Odpowiedzcie mi jak się ma dyplom do uprawnień co jest ważniejsze aby pracować w zawodzie uprawnienia czy dyplom technika i jak patrzą na to pracodawcy bo jak uprawnienia to po co ja się ku... cztery lata w technikum męczyłem skoro mogłem wydać parę złotych iść na kurs i mieć uprawnienia nie tylko z obsługa, ale i z konserwacja i montażem...

Uprawnienia może zdobyć każdy, cukiernik, murarz, śmieciarz, hydraulik. Uprawnienia są niestety ważniejsze niż dyplom technika.
  • Poziom 22  
    Miniax napisał:
    Aby móc wykonywać pomiary, potrzebujesz mieć uprawnienia E z odpowiednim podpunktem (aparatura kontrolno-pomiarowa).

Więc posiadając taki wpis,

można wystawić protokół z pomiarów ???.
    Nie powinien być oddzielny zapis.
  • Poziom 13  
    I jecze jedno ciekawi mnie jak to jest w innych krach wspólnoty europejskiej.
  • Specjalista elektryk
    shulc napisał:
    Miniax napisał:
    Aby móc wykonywać pomiary, potrzebujesz mieć uprawnienia E z odpowiednim podpunktem (aparatura kontrolno-pomiarowa).

Więc posiadając taki wpis,

można wystawić protokół z pomiarów ???.
    Nie powinien być oddzielny zapis.

Nie jestem polonistą dlatego pytam. Od kiedy zwrot "wykonywać pomiary" jest równoznaczny z "wystawiać protokół? Wytłumacz mnie chętnie się dowiem, bo jak widać jestem nie na czasie.
    Napisałem wyraźnie, że mając aparaturę kontrolno-pomiarową może wykonać pomiar wykonanej przez siebie instalacji w celu sprawdzenia poprawności wykonania. Natomiast protokół z pomiarów wystawić może osoba z D, a to już całkiem co innego.

Edit:
    @down
    Nie ma sprawy :) Także przepraszam, nie potrzebnie się unosiłem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Miniax napisał:
    Od kiedy zwrot "wykonywać pomiary" jest równoznaczny z "wystawiać protokół?

Napisałem wyraźnie, że mając aparaturę kontrolno-pomiarową może wykonać pomiar wykonanej przez siebie instalacji w celu sprawdzenia poprawności wykonania. Natomiast protokół z pomiarów wystawić może osoba z D, a to już całkiem co innego.

Teraz jest wszystko jasno napisane, przepraszam kolego Miniax, ale czytając pierwszy post brakowało mi tego sprostowania, więc wtrąciłem swoje trzy grosze.
    pozdrawiam
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    A mnie się zdawało, że na pomiary instalacji nie jest pkt 10 ze świadectwa kwalifikacji: aparatura kontrolno - pomiarowa, tylko zapis jeden akapit wcześniej: "w zakresie (...) kontrolno-pomiarowym"
  • Specjalista elektryk
    Miwhoo napisał:
    A mnie się zdawało, że na pomiary instalacji nie jest pkt 10 ze świadectwa kwalifikacji: aparatura kontrolno - pomiarowa, tylko zapis jeden akapit wcześniej: "w zakresie (...) kontrolno-pomiarowym"

Faktycznie chyba masz rację, tylko w takim wypadku moim zdaniem trochę głupio jest to sformułowane, bo jak mam zapis.
    "W zakresie obsługi (...)
    10. aparatura kontrolno pomiarowa (...)"

Czyli mogę używać i obsługiwać, ale nie mogę mierzyć? Niezbyt to przejrzyste jest.
    Punkt 10 dostają wszyscy za pierwszym razem. Dziwnym byłoby dostać od razu pomiary nie posiadając doświadczenia w zawodzie.

Tajemniczy punkt 10 odpowiada za montaż, serwis, odczytywanie wskazań itd. wszelakich mierników wartości elektrycznych: woltomierze, amperomierze, mierniki mocy i im podobne zainstalowanych w instalacjach [najczęściej przemysłowych].

Natomiast, aby móc wykonywać pomiary, niezbędnym jest zapis w świadectwie kwalifikacji mówiący o zakresie prac, które może prowadzić posiadacz. W skład tego punktu wchodzi:
    - obsługa
    - konserwacja
    - remont
    - montaż
    - kontrolno-pomiarowy

ten ostatni upoważnia do używania mierników instalacji.
  • Specjalista elektryk
    Miwhoo napisał:
    Punkt 10 dostają wszyscy za pierwszym razem. Dziwnym byłoby dostać od razu pomiary nie posiadając doświadczenia w zawodzie.

Tajemniczy punkt 10 odpowiada za montaż, serwis, odczytywanie wskazań itd. wszelakich mierników wartości elektrycznych: woltomierze, amperomierze, mierniki mocy i im podobne zainstalowanych w instalacjach [najczęściej przemysłowych].

Natomiast, aby móc wykonywać pomiary, niezbędnym jest zapis w świadectwie kwalifikacji mówiący o zakresie prac, które może prowadzić posiadacz. W skład tego punktu wchodzi:
    - obsługa
    - konserwacja
    - remont
    - montaż
    - kontrolno-pomiarowy

ten ostatni upoważnia do używania mierników instalacji.

W takim razie dzięki za oświecenie. Po prostu niezbyt fortunnie sformułowana treść uprawnień wprowadziła mnie w błąd.
    Pozdrawiam.
    Ja też się kiedyś uczyłem... teraz też cały czas... :)
  • Poziom 38  
    grzesdc napisał:
    Nie masz uprawnien SEP w zakresie pomiarów to nie możesz ich robić. Proste.

W zasadzie nie ma czegoś takiego jak uprawnienia SEP w zakresie pomiarów.

Te sprawy reguluje USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne i dodatkowo: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1) z dnia 28 kwietnia 2003 r.
    "w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci." (Dz. U. Nr 89, poz. 828)

gdzie czytamy:

§ 5. 1. Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:

1. eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
    2. dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Ust.2. Prace, o których mowa w ust. 1, dotyczą wykonywania czynności:
    [..]

3. związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz remontami urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego - w zakresie remontów;
    4. niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie montażu;
    5. niezbędnych do dokonania oceny stanu technicznego, parametrów eksploatacyjnych, jakości regulacji i sprawności energetycznej urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie kontrolno-pomiarowym.

Reasumując mamy tylko eksploatacje i dozór. Nie ma żadnych oddzielnych uprawnień do wykonywania pomiarów! Aby uzyskać uprawnienia eksploatacji musisz się wykazać:

pkt c. zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych,

Tak więc każda osoba, która ma E ma prawo (zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki) wykonywać pomiary instalacji(wykonywać prawo ma zawsze, ale być może nie zawsze te pomiary będą dla różnych instytucji wiążące(wolna interpretacja np pracowników SEP'u - tego prawo tu nie omawia). Jeżeli jest inaczej, to jest to zapewne niezgodne z prawem, bo prawo innej okoliczności nie przewiduje. SEP nie stanowi żadnego prawa, a jedynie jest zobowiązane do jego przestrzegania.
    Oczywiście dalej jest dodatkowo podział na zakres napięć czy rodzaj urządzeń, ale my tu mówimy o napięciu do 1kV.
    W świadectwie kwalifikacyjnym jest taki punkt:

"w zakresie: ............................ (obsługi, konserwacji,remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym)*) dla następujących urządzeń, instalacji i sieci: "

Rozumiem, że jak mam podkreślone wszystkie znaczy że mogę robić wszystko co jest wpisane w rozporządzeniu.

Jeszcze odnośnie dyplomu technika. Oczywiście w tej sytuacji nie jest on wymagany, ale na pewno ułatwi zdobycie wymaganych uprawnień. W rozporządzeniu wypisano:

§ 7. 1. Sprawdzenie kwalifikacji posiadanych przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci przeprowadzają komisje kwalifikacyjne,o których mowa w § 8, na wniosek tych osób albo na wniosek pracodawcy zatrudniającego te osoby.
    2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
    a) wykształcenia,
    b) przebiegu pracy zawodowej,
    c) wykonywanego zawodu,

Aby zdobyć dowolne z uprawnień nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia. Nie jest to wymóg, jednak w takiej sytuacji podejrzewam, że komisja będzie szczegółowiej badać wiedzę kandydata.
    Zatem kwalifikację SEP można uzyskać zarówno po studiach czy technikum jak i po ZSZ. Z tego wynika ważna rzecz. Kwalifikacje obejmują jedynie elementarną wiedzę z elektryki na poziomie ZSZ i trochę przepisów. Dlatego jak ktoś skończył technikum to powinien się cieszyć, gdyż zapewne ma duża większa wiedzę w temacie elektryki i to powinno mu pomóc w dalszej pracy zawodowej. Nie ma tu żadnej straty czasu na naukę jak ktoś przewrotnie napisał, że bez technikum też można zdobyć dokument SEP'u.

Dodatkowo ładnie opisane jest tu:
    http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=25
  • Moderator
    ^ToM^ napisał:

Zatem kwalifikacje SEP można uzyskać zarówno po studiach czy technikum jak i po ZSZ. Z tego wynika ważna rzecz. Kwalifikacje obejmują jedynie elementarną wiedzę z elektryki na poziomie ZSZ i trochę przepisów. Dlatego jak ktoś skończył technikum to powinien się cieszyć, gdyż zapewne ma duża większa wiedzę w temacie elektryki i to powinno mu pomóc w dalszej pracy zawodowej. Nie ma tu żadnej straty czasu na naukę jak ktoś przewrotnie napisał, że bez technikum też można zdobyć dokument SEP'u.

Jak się pisze mądry post z przywołaniem aktów prawnych, to powinno się wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak kwalifikacje SEP. Więc proszę nie wprowadzać innych w błąd.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    retrofood napisał:

Jak się pisze mądry post z przywołaniem aktów prawnych, to powinno się wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak kwalifikacje SEP. Więc proszę nie wprowadzać innych w błąd.

Zatem zachęcam jednak do przeczytania rozporządzenia i oglądnięcia wzoru dokumentu, który wystawia SEP.
    Nazywa się to Świadectwo kwalifikacji. Więc chyba nie trzeba mieć doktoratu, aby wywnioskować o co chodzi. Nikogo zatem w błąd nie wprowadziłem. SEP sprawdza kwalifikacje. Czepianie się słówek niczego do tematu nie wnosi jak rozumiem.
    Pozdrawiam :)
  • Moderator
    ^ToM^ napisał:

Nazywa się to Świadectwo kwalifikacji. Więc chyba nie trzeba mieć doktoratu, aby wywnioskować o co chodzi. Nikogo zatem w błąd nie wprowadziłem. SEP sprawdza kwalifikacje.

Oprócz SEP-u robi to także kilkanaście innych organizacji i ich zaświadczenia kwalifikacyjne sa tak samo ważne. Ludzie techniki powinni wyrażać się technicznie poprawnie. Dlatego apeluję o poprawne nazywanie rzeczy i spraw.
  • Poziom 28  
    retrofood napisał:
    [quote="

Oprócz SEP-u robi to także kilkanaście innych organizacji i ich zaświadczenia kwalifikacyjne sa tak samo ważne. Ludzie techniki powinni wyrażać się technicznie poprawnie. Dlatego apeluję o poprawne nazywanie rzeczy i spraw.

Dodano po 33 [sekundy]:

retrofood napisał:
    [quote="

Dodano po 1 [minuty]:

i o co tu chodzi ?
  • Moderator
    slawekx napisał:
    retrofood napisał:
    [quote="

Dodano po 33 [sekundy]:

retrofood napisał:
    [quote="

Dodano po 1 [minuty]:

i o co tu chodzi ?

Ano zapoznaj się z tym tematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663449.html
    I napisz, gdzie znajduje się w nim słowo SEP?
  • Poziom 38  
    retrofood napisał:

Ano zapoznaj się z tym tematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663449.html
    I napisz, gdzie znajduje się w nim słowo SEP?

Kolego retrofood, przecież wyraz SEP jest w tytule wątku i stąd na ten wyraz się powołujemy. Co ma do tego sejm? Wszyscy tu potocznie używają słowa SEP w kontekście kwalifikacji zawodowych dla elektryków mimo, że tak jak napisałeś, nie tylko SEP umożliwia zdobycie takich kwalifikacji. Zapewne wiele osób tutaj zdobyło dokumenty np w ZDZ, OKZ, itp. to w swoich postach używa wyrazu SEP. Zapewne SEP drukuje najwięcej takich dokumentów w skali kraju. W mojej szkole, do której kiedyś uczęszczałem właśnie SEP organizowało kursy i egzaminy, myślę że w technikach, w innych miastach będzie podobnie.
    Pozdrawiam