Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V

Kwazar90 03 Wrz 2010 21:20 11411 10
  • Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V

Witam!

Chciałbym zaprezentować wam moje pierwsze samodzielnie zaprojektowane urządzenie, jest nim kontroler usb.
    Liczba indywidualnych wyjść to 64 ( na disco jak znalazł :) )
    Urządzenie obsługuje software który napisałem w C++/Cli.
    Programem można sterować każdym z 8 bitów w 8 kanałach ręcznie zaznaczając checkboxa, lub w przypadku dla podłączonego przetwornika C/A istnieje możliwość płynnej regulacji wartości binarnej na kanale za pomocą suwaka.
    Do tego można pisać skrypty w prostym obiektowym języku mojego autorstwa.
    Umożliwia to np zapalenie światła o danej godzinie, lub zapalenie i gaszenie światła co kilka sekund.

Moduł komunikujący sie z kompem:

Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V
    Łatwą komunikację zapewnia kostka FT245RL.

Przetworzone dane są przekazywane równolegle dalej do multiplexera.
    Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V
    Układ opiera się na mikrokontrolerze Atmega8535.

Rozdzielone dane są przekazywane do rejestrów.
    Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V

Pozniej do modułów wykonawczych, w tym przypadku to specjalnie zaprojektowana listwa która umożliwia wysterowanie max 4 urządzeń o maksymalnym obciążeniu 240W.

Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V

Zasilanie dla całości zapewnia moduł zasilający:
    Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V Kontroler usb 64 wyjścia + wysterowanie do 4 urządzeń 230V

Spojrzenie na całość przed podłączeniem okablowania:

Z kablami:

Podłączone do napięcia:

Schematów nie umieszczam bo w większości niestety wkradły się głupie błędy które naprawiałem już po wykonaniu płytki ( na zdjęciu multipleksera można zauważyć rezystor smt wlutowany prowizorycznie między 2 nożki, zapomniałem podłączyć wyjście RESET pod VCC ). Ale jak chcecie to mogę naprawić i wrzucić.

Głównym zadaniem urządzenia będzie sterowanie np napięciem, częstotliwościa w innych moich urządzeniach z poziomu kompa.

Jako, że to mój pierwszy zaprojektowany projekt chciałem rozbić wszystko na jak najmniejsze moduły by w razie niepowodzenia nie robic od zera całej płytki.
    Następnym razem jakbym robił takie urządzenie, wysyłałbym szeregowo dane, bo jednak mimo to, że równolegle jest o wiele szybciej to koszt urządzenia jest większy i całość jest bardziej pracochłonna.

Pozdrawiam!
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Kwazar90
    Poziom 10  
    Kwazar90 napisał 17 postów o ocenie 33, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Kwazar90
    Poziom 10  
    Też wpadłem na ten pomysł ale juz po zmontowaniu układu z FT245RL :/
    A jak wyglądałaby sprawa z kodem z poziomu kompa?
    Plus mojego rozwiązania to fakt, że biblioteka od FTDI jest naprawde przyjemna i implementacja zajeła parę minut.
    lukego
    Poziom 17  
    @R-MIK

Opowiedz coś więcej o swoim wynalazku, obsługa USB jest znacznie ciekawsza niż. Przełączka USB-RS232

W czym pisałeś oprogramowanie pod PC ?

Może wkleisz kawałki kodu zarówno ze strony PC jak i AVR ? Oczywiście jeśli możesz :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sebastian11
    Poziom 16  
    Witam

dziekuje Panom za przedstawienie temtatu avr usb - kiedyś myslałem jak sie za to zabrac ale jakoś sie rozmyło a tu jak przeczytałem - google teraz wiem gdzie zagladac i pewnie sam bede miał za jakiś czas AVR i USB :) yeahhh

co do projektu przedstawionego przez inicjatora tematu - ciekawy pomysl - nie wiem czy jest układ wykonawczy izolowany galwanicznie bo nie widziałem schematu bo szkoda byłoby komputera gdzyby coś przebiło ale to juz kwestia osobista autora

pozdrowienia
    Seba :)
    Kwazar90
    Poziom 10  
    sebastian11 napisał:
    co do projektu przedstawionego przez inicjatora tematu - ciekawy pomysl - nie wiem czy jest układ wykonawczy izolowany galwanicznie bo nie widziałem schematu bo szkoda byłoby komputera gdzyby coś przebiło ale to juz kwestia osobista autora

Układ listwy jest zrobiony na przekaźnikach mechanicznych więc wszystko jest galwanicznie odizolowane od pozostałych układów.
    Kwazar90
    Poziom 10  
    Farbą EnSolder którą kupiłem na allegro.
    Postępowałem według opisu i wszystko wyszło ok :) ale dopiero za drugim razem bo za pierwszym za krótko wypiekałem i podczas lutowania farba topiła się i brudziła pola lutownicze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto