Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64-timer i pilot. Włączanie i wyłączanie światła.

03 Wrz 2010 22:47 4296 7
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam małą zagwozdkę. Zrobiłem sobie oświetlenie przed domem. W skrzynce bezpiecznikowej wsadziłem przekaźnik, który uruchamia oświetlenie. Przekaźnik sterowany jest wyjściem centrali (nie ma typowego włącznika tego oświetlenia na ścianie). Centrala ma włączać oświetlenie timerem, ale dodatkowo chciałbym, aby można było je włączyć również pilotem. Do centrali podłączony jest ekspander pilotów. Miało by to działać tak: Timer włącza oświetlenie w godzinach 20:00 - 22:30, ale jeśli wcześniej chciałbym uruchomić światło wciskam przycisk pilota i zapominam o temacie, tzn jeśli minie 22:30 to światło się wyłączy mimo iż było uruchomione pilotem. Tu właśnie powstaje problem. Nie umiem tego logicznie powiązać.
    Macie może pomysł na to?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Chyba rozwiązałem problem.
    Fizyczne wyjście, które steruje oświetleniem zaprogramowałem jak Przełącznik bi. Stworzyłem wirtualne wejście które będzie naruszane pilotem, a to z kolei pobudza wspomniane wyjście Przełącznik bi. Dodatkowo dodałem wirtualne wyjście, które zaprogramowałem jako timer -włącza się 20:00 wyłącza 22:30. Timer steruje tymże fizycznym wyjściem zaprogramowanym jako Przełącznik bi. Wydaje mi się, że to powinno załatwić sprawę.
    Poprawcie mnie jeśli się mylę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Teoretycznie może to zadziała tylko pomyśl co się stanie jak naciśniesz pilota o 22:31 to się będzie palić 24h
    Lepszym rozwiązanie z pilotem ustaw wyjście na czas jakieś 30min
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam.
    Wirtualna strefa --- wskaźnik czuwania steruje oświetleniem.
    Wejście załączające czuwanie ---pilot
    Wejście załączające czuwanie -- wg wyjścia timer
    Wejście wyłączające czuwanie -- wg wyjścia koniec timer

To tak w skrócie .Sam chyba potrafisz to dokładnie zaprogramować
    Zależnie od ustawienia wejścia sterowanego pilotem oświetlenie może być sterowane niezależnie i pilotem i timerem i jest też jednocześnie zależne od timera.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Tak więc moja teoria legła w gruzach. Niestety nie można sterować timerem wyjścia typu Przełącznik BI. Bardzo pomógł mi pomysł BENO99. Troszkę go jednak zmodyfikowałem.
    Zrobiłem tak:
    Strefa oświetlenie,
    Wejście wirtualne zał/wył czuwanie należy do strefy
    Strefa sterowana timerem z priorytetem (jak nie było priorytetu, to po wyłączeniu pilotem i ponownym włączeniu w trakcie działania timera, timer już nie wyłączał oświetlenia),
    Wyjście typu wskaźnik czuwania dla strefy oświetlenie steruje przekaźnikiem zewnętrznym.
    Jest to rozwiązanie satysfakcjonujące mnie w 90% ponieważ nie mogę w prosty sposób sterować oświetleniem z szyfratora. W szyfratorze można zaprogramować funkcje użytkownika czyli np. raz hasło+→ będzie włączało oświetlenie, drugi raz hasło+→ będzie je wyłączało, a niestety w tej konfiguracji nie da się tego zrobić. Mało tego musiałem wyłączyć obsługę tej strefy w szyfratorze (jest jeden w domu) ponieważ przy wyłączeniu oświetlenia z pilota, szyfrator "pikał" oznajmiając rozbrojenie strefy oświetlenie. Póki co, tak zostaje.
    Wielkie dzięki za pomoc.
  • Poziom 26  
    Mario09 napisał:

Zrobiłem tak:
    Strefa sterowana timerem z priorytetem

Witam
    To nie ma być strefa sterowana timerem z priorytetem tylko wejście załączające czuwanie w tej strefie wirtualnej ma być ustawione wg wyjścia które wyzwala timer , drugie wejście w tej strefie wyłączające czuwanie ma być ustawione wg wyjścia koniec sygnalizacji tego wyjścia poprzedniego .
    Podobnie dla pilota
    Podobnie jeżeli chcesz sterować to z manipulatora tez wykorzystujesz wyjście które sygnalizuje stan wyłącznika BI i ustawiasz odpowiednio następne wejścia w tej strefie jako jedno załączające i drugie wyłączające czuwanie .
    Manipulator nie musi obsługiwać tej strefy bo i po co
    Do całej obsługi tego wykorzystujesz tylko jedno wyjście fizyczne reszta jest wirtualna .

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Beno99 masz rację. Przeanalizuję to jak tylko będę miał chwilkę czasu aby jeszcze z tym powalczyć. Póki co, strefa z priorytetem timera w połączeniu z pilotem działa bezbłędnie.
  • Poziom 11  
    Temat stary ale może komuś się przyda. Ja sterowałem fontanną załączaną z timera w wybranych przedziałach czasu i pilotem od zachcianek użytkownika. Zrobiłem tak:
    Integra 64-timer i pilot. Włączanie i wyłączanie światła.
    Wyjścia
    Wyjście 1: Naruszenie wejścia 1 (pilot)
    Wyjście 2: Timer 1
    Wyjście 3: Suma logiczna wyjść 1,2
    Wyjście 4: Suma logiczna wyjść (11), zanegowane
    Wyjście 5: Iloczyn logiczny wyjść 3,4
    Wyjście 6: Naruszenie wejścia 1 (pilot)
    Wyjście 7: Timer 2
    Wyjście 8: Suma logiczna wyjść 6,7
    Wyjście 9: Suma logiczna wyjść (11)
    Wyjście 10: Iloczyn logiczny wyjść 8,9
    Wyjście 11: Suma logiczna wyjść 5,10
    Wyjście 12: Przełącznik BI (wyjście do którego jest podpięty przekaźnik) sterowany wejściem wirtualnym np. 64
    Wejścia
    Wejście 64: Typ: według wyjścia (11) Bez akcji alarmowej

Timery:
    Timer 1: Codziennie od 18,00 do 18,01 (załączenie)
    Timer 2: Codziennie od 07,00 do 07,01 (wyłączenie)