Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Game Pad + oświetlenie paskami led -jak pozbyć się sprzężeń

coralgol1976 04 Wrz 2010 09:33 1962 8
  • #1 04 Wrz 2010 09:33
    coralgol1976
    Poziom 16  

Witam @ll,
    zamieszczam opis mojego problemu w tym dziale, choć nie wiem czy trafnie (proszę o poprawę jeśli coś...)

Konstruuję pewien gadżet do którego wykorzystałem elektronikę z game pada pod USB, zakupiłem 12Voltowe paski LED (czerwone i niebieskie) i postanowiłem polutować to razem, aby klikając guzik pada zaświecały się LEDY. Ponieważ początkowo miały być to żarówki i program YENKA palił mi tranzystory npn BC108, zakupiłem BD243c, oraz garście różnych rezystorów. Mam też u siebie IRF520 (FET), bo Yenka... ale o tym może innym razem.
    Mój problem polega na tym, że w momencie kliknięcia któregokolwiek z guzików (świecą odpowiednie LEDY) powoduje, że laptop rejestruje jakbym nacisnął wszystkie guziki naraz. Miałem już przypadek (kiedy dawałem na sterowaniu rezystory, potem na E tranzystorów, potem gdzieś wpinałem między + i - zasilacza, bo LEDy żarzyły paskudnie. Było też tak po dodaniu obwodu, który miał powodować, że LEDY miały ciemno świecić stale..... => działało klikanie każdego guzika z osobna, ale przy wciśnięciu jednego z nich zaświecały się wszystkie LEDy.

Trochę chyba chaotycznie opisałem mój problem - poniżej obrazek jak to u mnie jest polutowane.
    Proszę o pomoc, co i gdzie wlutować, aby nie było zakłóceń. Dodam, że niezbędnych jest mi 6 guzików, każdy z osobnym paskiem LED. Najfajniej jakby się dało: 1. Włączyć i wyłączyć całe oświetlenie (tu akurat włącznik zasilacza)
    2. Włączyć i wyłączyć lekkie podświetlenie wszystkich LED na stałe
    3. Włączyć wyłączyć max jasność w czasie kliknięcia - trzymania guzika[/img]

0 8
  • #2 04 Wrz 2010 12:57
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Szeregowo z tranzystorem daj rezystor, tak jak na schemacie:
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #3 04 Wrz 2010 16:50
    coralgol1976
    Poziom 16  

Kolego Stefan, dlaczego akurat 2,2k ? Pytam, bo mam 2k i 3k w domu, może któryś z tych. Jestem totalnym amatorem, ale rozumiem że ten rezystor ma ograniczyć prąd płynący przez tranzystor (B/E) i jednocześnie pobór prądu z pada (pośrednio z USB). Nie wiem tylko czy to rozwiąże problem sprzężenia jakie występuje przez wspólną masę wszystkich zacisków game pada...... Diabeł chyba siedzi w samym padzie, gdzie płynący prąd jednego z zacisków powoduje przepływ na innych przy wspólnej masie. Może tak inne tranzystory np pnp ? Nie znam się, wiem tyle ile zdążyłem nauczyć się z programu Yenka- dlatego pytam i PROSZĘ O POMOC.

0
  • #4 05 Wrz 2010 12:55
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

coralgol1976 napisał:
    Nie wiem tylko czy to rozwiąże problem sprzężenia jakie występuje przez wspólną masę wszystkich zacisków game pada...... Diabeł chyba siedzi w samym padzie, gdzie płynący prąd jednego z zacisków powoduje przepływ na innych przy wspólnej masie.

Te przyciski to dorobiłeś własne czy wykorzystujesz już te podłączone do elektroniki gamepada? Jaka jest logika działania tych przycisków?

0
  • #5 05 Wrz 2010 16:38
    coralgol1976
    Poziom 16  

Przyciski to u mnie są mikrostyki połączone przewodami z blaszkami game pada z wykorzystaniem jego elektroniki. Logiki działania przycisków nie znam, każdy przycisk zamyka jeden obwód. Miernik wskazuje + i - na każdym przycisku.

Zastanawia mnie, czy zmiana miejsca przycisku, a więc zamiast na + to na - nie rozwiąże problemu ??

0
  • #6 05 Wrz 2010 17:14
    TomaszKro
    Poziom 13  

Jeśli te szare półkola oznaczają styki przełączników, to ten układ nie ma prawa działać. Lepiej puścić pojedynczą masę, a po drugiej stronie styków 5V i jak ktoś już zaznaczył rezystory na bazach.

0
  • #7 05 Wrz 2010 17:26
    coralgol1976
    Poziom 16  

TomaszKro, a możesz trochę jaśniej ? (tak te szare półkola to styki przełączników). Co masz na myśli pisząc pojedynczą masę, a po drugiej stronie...... ?
    Proszę o wyjaśnienie co dadzą rezystory na bazach ?

0
  • #8 05 Wrz 2010 17:46
    TomaszKro
    Poziom 13  

Rezystory na bazach ograniczą prąd bazy tak jak napisał "sp3ots". Podłączenie bepośrednio 5V do bazy tranzystora bipolarnego spowoduje zwarcie.
    Natomiast jeśli chodzi o przełączniki to styki po drugiej stronie (nie od tranzystorów) podłącz do plusa, a nie do masy.
    Niewiem też czy nie należało by dać rezystory szeregowo z paskami diód.

Tranzystory proponuje dać jaieś średniej mocy np. BD135 albo BC238.

0
  • #9 12 Mar 2012 02:18
    coralgol1976
    Poziom 16  

Nie zajmowałem się dalej tym tematem, a że temat stary -- zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów