Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POMOCY, przy pracy dyplomowej !!

14 Wrz 2004 12:44 2511 11
  • Poziom 10  
    witam. musze do końca misiąca wybrać temat pracy dyplomowej. chciałem zeby był to wzmacniacz samochodowy 70 W z filtrem aktywnym, lecz nauczyciel powiedział ze praca musi zawierać jakiś układ cyfrowy lub mikroprocesor. Macie może jakieś fajne ciekawe pomyśly, Odpiszcie!!. fajnie by było gdybyście dodali jeszcze jakiś link ze schematem.
  • Poziom 17  
    Witam
    U mnie kumple na prace robili programator mikroprocesorów a tak między nami to jak chcesz już coś ciekawego znaleźć to poszukaj w "Elektronice Praktycznej" w kitach tam aż się roi od fajnych ukladzików a potem to już tylko zamawiasz lutujesz i gotowe(no może jeszcze ,mala poprawka i dopiska do dokumentacji)
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    chciałbym aby było to cos do samochodu
  • Poziom 42  
    Witam! Podejmując sie pisania takiej pracy, nie możesz patrzeć na to co byś Ty chciał, musisz wziąć pod uwagę żeby było co pisać, taka praca, to nie są dwie kartki na papierze toaletowym, do tego na prawdą trzeba się przyłożyć i praca musi być obszerna i wyczerpująca, a taki wzmacniacz samochodowy, gdzie są dwie kości na krzyż, możesz mieć trudności z opisem, Jeżeli praca zostaje w szkole, możesz dla szkoły na przykład zrobić, generator ze stopniem, mocy, o trzech przebiegach i z miernikiem częstotliwości, który na pewno znajdzie zastosowanie w pracowni elektronicznej i z taką pracą po niżej 5 nie powinieneś zejść,
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dokładnie - nie wybiera się tego co się chce, ale to co ma w sobie trochę bajerów (żeby zrobić wrażenie na obserwatorach - komisji) i to o czym można dużo pisać (i mówić). Jeżeli nie lubisz robić obudowy to wybierz coś co niekoniecznie ją potrzebuje - np. jakieś stanowisko uruchomieniowe dla mikrokontrolera (np. takiego, którego można programować ISP). Ja robiłem stanowisko dla pic16f84 (dołączane do PC): główna płytka (z podstawowymi elementami: switche, wysw. LED, brzęczyk, itp., gniazda z wyprowadzeniem wszystkich portów) i moduły dołączane (i2c, LCD, przetwornik itd.). Takie coś można rozbudowywać w nieskończoność. Opis też może być duży: coś o procku, trochę o modułach, charakterystyka standardów transmisji, kurs programowania mikrokontrolera, zestaw ćwiczeń, opis oprogramowania itd. Wszystko to były obwody bez obudowy z widocznymi układami, więc wyglądało na bardzo skomplikowane. Jedyna wada tego, to koszt wykonania obwodów drukowanych.
  • Poziom 10  
    a nie dało by sie do tego wzmacniacza dołożyc jakiegoś układu który zawierałby coś z cyfrówki a co za tym idzie praca była by bardziej ambitna ??
  • Poziom 13  
    Wiesz ja na pracę dyplomową zrobiłem Inteligentną Ładowarkę akumulatorów NiCd i NiMH.

Jednak rok przedemną ktoś robił cyfrowo sterowany przedwzmacniacz z korektorem na 51'. Może ty do tego wzmacniacza dodałbyś przedwzmacniacz z jakimś cyfrowym sterowaniem i wyświetlaniem tego na LCD. Może też pewnego rodzaju zabezpieczenie przed nadmiernym przeciążeniem źródła zasilania, albo jakiś korektor graficzny no nie wiem, narazie nic innego nie przychodzi mi do głowy.
  • Poziom 15  
    Ja robiłem Sumator i układ odejmujący na wzmacniaczu operacyjnym ua741 i powiem Ci szczerze ,że wybrałem tą prace dlatego że koleś powiedział że nauczyciele nie bardzo będą mieli mnie o co pytać więc obrona będzie łatwa :D:D:D polecam własnie takie prace :) do tego robiłem jeszcze prosty zasilacz i głownie pytali tylko z podstawowych rzeczy :):):)

Pozdrowionka :)

p.s.
    mam gdzieś opis pracy na dyskietce :)
    mam również schemat prostego programatora procesora 2313 :) i polecam poczytać Microprocesorową oślą łaczke w numerach archiwalnych wydawnictwa "Elektronika dla Wszystkich" :)
  • Poziom 10  
    wpadłem na nowy pomyśł. tzn zrobić cyfrowy przedwzmacniacz AVT 3008 połączony z wzmacniaczem samochodowym pod tube kit AVT 2458. Co o tym myślicie ?
  • Poziom 43  
    janek11389 napisał:
    Witam! Podejmując się pisania takiej pracy, nie możesz patrzeć na to co byś Ty chciał, musisz wziąć pod uwagę żeby było co pisać, taka praca, to nie są dwie kartki na papierze toaletowym, do tego na prawdą trzeba się przyłożyć i praca musi być obszerna i wyczerpująca, a taki wzmacniacz samochodowy, gdzie są dwie kości na krzyż, możesz mieć trudności z opisem, ...

można wsadzić wzmacniacz na kostce. Ale trzeba by znac jego topologie, potem coś napisac o scalonych końcówkach mocy (wzmacniacze operacyjne mocy) - czyli skala integracji i to wszystko o czym trują podręczniki szkolne, po za tym Już Dieter Nuhrman bardzo ładnie pisał o scalaku 2030 w "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Zawsze można napisać dużo.

jesli oni chca czegoś na procesorze - no to albo procesor efektów, DSP, albo filter cyfrowy. A może potencjometr cyfrowy??

Jesli chodzi o układy cyfrowe mozesz wstawić przełacznik wejść, migające diody podczas układu opóxniania podlaczenia głośników, możesz zrobić przetwornik A/C i podlaczyć na wyjściu linijke diodową. Fajnie by było jakby to było dwukolorowe, z jakimiś efektami.

Ale im wiecej tym gorzej: ponieważ im więcej urzadzeń tym większe prawdopodobieństwo, że cos nie zadziała.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Cyfrowo i do auta?
    To może wzmacniacz w klasie T, tylko ta cena....

Centralka alarmowa, tu się można popisać bajerami, a roboty dużo nie ma.

Swoją drogą dziwny ten nauczyciej. Ma jakąś obsesję na punkcie cyfrówki?