Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z DVD - nie czyta

14 Wrz 2004 13:09 3527 11
  • Poziom 12  
    Dostałem dwa takie same napędy DVD, przy pierwszym po włożeniu płyty laser na chwilke się włącza tak jak by sprawdzał czy jest płyta, silniczek robi jeden obrót i potem wszystko staje, laser już nie próbuję czytać a silnik się nie kręci przy drugim napędzie jest to samo tylko że laser kilka razy się obniża i podnosi a silnik kilka razy startuje. Myślę że lasery są dobre bo świecą bardzo mocno. Może trzeba wyregulować lasery ale nie wiem jak to zrobić. Może ktoś mi pomóc?
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Niestety, świadczy to o laserach. Jeżeli nie są brudne (wyczyść także od spodu soczewki), to zostanie wymiana - nie regulowałbym mocy laserów, jeśli nie wiesz jak.
    Sprawdź, czy tak samo się zachowuje dla płyt CD i DVD - jeżeli tak, to skup się raczej na czyszczeniu.
    Pro forma sprawdź taśmę łączącą moduł optyki z resztą.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Co do czyszczenia to są 3 miejsca: soczewka, sam laser i zwierciadło, wszystko tródno dostepne i bardzo delikatne
    To dla tych którzy skupiaja się tylko na soczewce.
    Bardzo częsta usterka. Powodzenia.
  • Poziom 15  
    Bedzie ciezko odratowac te napedy. W 80% przypadkow nawet po gruntownym czyszczeniu czytnika takie napedy kuleja ,jesli nawet rusza.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Ale to że świecą mocno to nie świadczy o tym że są dobre? Jeżeli laser nie jest spalony to myślę że da się to naprawić. Wiem że te napędy były otwierane bo w jednym zmieniałem jedną cześć typu bezpiecznik bo była spalona i nie działało DVD, więc możliwe że były ruszane potencjometry przy laserach.

Może ktoś mi odpowie jak wygląda odczyt płyt w napędach DVD, ja myślę że to jest tak że na początku laser ustala jaka jest płyta w napędzie, czy CD czy DVD a potem włącza do odczytu odpowiedniego lasera do CD albo DVD, no i jeżeli tak to wygląda to chyba u mnie układ jest padnięty.

SUKCES :D po wyłączeniu silnika który kręci płytke, laser zaczyna próbować czytać, o tym też świadczy zielona dioda LED która się zaświeca ale płytka się nie kręci więc po kilku sekundach laser przestaje czytać. Chyba to jest wina któregoś z układów, ale którego...
  • Poziom 26  
    To żaden sukces, a raczej porażka. Po odłączeniu spindla pozbawiasz elektronikę kontroli na napędem i się z tego cieszysz? Jasne swiecenie w napędach DVD nie jest niczym nowym bo czytnik wpierw sprawdza obecnośc płyty DVD, ale i tak do odczytu jest potrzebny zakres promieni niewidzoczny dla oka (promienie podczerowne)
  • Poziom 12  
    Jeżeli chodzi o te napędy to przyczyna tkwi w układzie który steruję silnika do kręcenia płytki (układ BD6663FM, również układ BA5954FP często pada), i z tego co zauważyłem w większość napędów właśnie te układy padają i niestety nie są dostępne w polsce. Nie wiem czemu piszesz że w trakcie czytania płytki DVD promienie lasera nie są widoczne, ja je widzę. Prawie nie widoczne są promienie w trakcie odczytu płytki CD ale nie DVD.
  • Poziom 26  
    Nexus jutro zbiorę te scalaki o bedę je testował poza napędem i sądze, że według not fabrycznych bedą sprawne. Zobaczymy trochę to zajmie - wiem że do BD6663 nie ma dokumentacji ale jest on podobny do innych a BA5954 jest zamiennik AM5954. Sprawdź w goglach.
  • Poziom 12  
    Telex mi chodzi o to że w moich dwóch napędach układ BD6663FM pada i właśnie te układy są przeważnie przyczyną dla którą DVD nie działa, oczywiście kolejna częsta przyczyna to jest laser. Jeżeli chodzi o zamienniki to obydwa mają ale nie są dostępne w polsce, jeżeli znasz firmę która sprzedaję te układy to podaj, będę wdzięczny.
  • Poziom 2  
    Mam podobny problem z tą jednak różnicą ze mój DVD czyta zwykłe CD i CD-R poprawnie a płyty DVD nie ruszają. Czy to moze być zabrudzony laser czy tez rozkalibrowanie laseru...???
  • Poziom 43  
    Tylko pamiętajcie Koledzy, że na laser patrzy się tylko 2 razy - najpierw jednym okiem a potem tym pozostałym :(
  • Poziom 12  
    To może być brudny laser (chociaż jak czyta płyty CD to mało prawdopodobne), może być rozkalibrowany laser a może po prostu laser już się wypala. Raczej to ostatnie.