Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zostać przy Neostradzie czy przejść do Orange Freedom?

luke666 04 Wrz 2010 21:08 9593 44
  • #1 04 Wrz 2010 21:08
    luke666
    Poziom 33  

Stoję przed pewnym dylematem.
    Kończy mi się umowa z TP Neostrada 1Mbit.

Niestety, mieszkam w ciągu domków jednorodzinnych i jedyne co do mnie dochodzi to linia telefoniczna TP, nie ma w pobliżu innego operatora a ciągnięcie linii nie wchodzi w grę.

Kończy mi się umowa z TP Neostrada 1Mbit.
    Atrakcyjniej wygląda oferta Orange, internet + telefon.

Za neo 2Mbit (2/0,25) + telefon za rok płaciłbym ok 65+50=115zł/mc
    Za Orange 6Mbit (6/0,5) + telefon płaciłbym ok 100zł/mc

Jak widać wychodzi taniej i szybciej.

Pytanie, jak z transferami i awaryjnością?
    Z Neostradą nie mam praktycznie żadnych problemów, a czytając opinie o Freedom napotkałem się z częstymi przypadkami, że internet dobrze chodził przez tydzień a później była wielka lipa.

Kolejna sprawa to router. Czytałem opinie, że te za "1zł" to badziewia i z nich bierze się najwięcej kłopotów.
    Lepszym rozwiązaniem będzie więc osobne kupno routera.
    W domu jest jeden laptop (WiFi), PC (z modułem WiFi). Na początku przyszłego roku otwieramy niewielką firmę, gdzie będzie dodatkowo 1 lub 2 PCty i laptop, wszystko dość blisko siebie, oddzielone maksymalnie jedną murowaną ścianą.
    Jaki Router polecacie do 150zł? Na oku mam TP-LINK TD-W8901G

Pozdrawiam

0 29
  • #2 05 Wrz 2010 00:33
    ajanek9
    Poziom 28  

Tp-linki są moim zdaniem jak najbardziej przyzwoite.
    Co do zmiany operatora to wiadomo każdy szuka taniej i różnie się na tym wychodzi, ale każdy po swojemu liczy swoje złotówki.
    Najważniejsze to związać sie umową z operatorem najkrócej jak to możliwe, najlepiej na rok, bo nigdy nie wiemy jak będą wyglądały ceny za internet po roku.
    Co do problemów to chyba nie było większych, no może trochę z modemami ZTE.
    Innym ważnym i istotnym problemem może być brak możliwości świadczenia usługi 6Mb, jest to uwarunkowane odległością modemu od centrali.
    Neo 1Mb mogło pracować bez problemu, a każda zmiana szybkości transferu powinna być poprzedzona wywiadem technicznym, bo być może 1Mb jest opcją maksymalną.

0
  • #3 05 Wrz 2010 12:57
    luke666
    Poziom 33  

Jak moge się dowiedzieć (pytać u operatora, zmierzyć softwareowo), jaką mogę mieć przepustowość łącza? Musze się dowiedzieć jak daleko jest centrala?
    Umowa oczywiście na 12mc, faktycznie oferty zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Znalazłem takie informacje o swojej linii

Zostać przy Neostradzie czy przejść do Orange Freedom?

Centrala ok 300m od domu.

Nie będzie problemu z opcją 6Mbit?

0
  • #4 05 Wrz 2010 20:35
    ajanek9
    Poziom 28  

Bardzo dobrze zrobiłeś dołączając odczyt parametrów z Liveboxa, choć z tłumienia linii odległość wychodzi trochę większa, czasem po kablach tak jest że nie jest to linia prosta od centrali.
    Po parametrach widzę, że 6Mb/s powinno spokojnie dać sobie radę.
    Biorąc neostradę możesz jeszcze zastrzec sobie zmianę transferu na niższy przy problemach z usługą np. na 2Mb/s, nie wiem do końca jak to jest z Orange,ale taką informację to uzyskasz w "Salonie obsługi", bo podobno tak się teraz nazywa Telepunkt.
    Słyszałem że od września miało obniżyć ceny za neo, więc musisz zasięgnąć informacji i wybór operatora należy już do Ciebie.
    Pozdrawiam

0
  • #5 06 Wrz 2010 12:25
    cyna_waw
    Poziom 12  

Teraz chyba większość operatorów korzysta z łącza Tp, więc nie ma chyba dużej różnicy w działaniu, tyle , że cenny inne , co już z resztą zauważyłeś.

Jeśli chodzi o prędkość 6 Mb.s to lepiej się upewnić, może coś w biurze obsługi klienta Ci podpowiedzą. Teraz też jak się dokupuje router do freedoma, otrzymuje się dodatkowo zestaw neta mobilnego. Ale to chyba jedna z licznych promocji, kwestia indywidualnych potrzeb.

0
  • #6 06 Wrz 2010 15:21
    luke666
    Poziom 33  

cyna_waw napisał:
    Teraz też jak się dokupuje router do freedoma, otrzymuje się dodatkowo zestaw neta mobilnego. Ale to chyba jedna z licznych promocji, kwestia indywidualnych potrzeb.

Najtańszy routr kosztuje 1zł, więc go wezmę, ale i tak kupie indywidualnie coś innego (prawdopodobnie TP link).

0
  • #7 07 Wrz 2010 11:51
    cyna_waw
    Poziom 12  

a to chyba jakaś odrębna promocja , być może wprowadzili też niższe ceny na routera. Z tego co ja kojarzę, aby otrzymać zestaw neta mobilnego to należy dokupić router za 49 zł, ale nie wiem jaki to dokładnie model?

0
  • #8 07 Wrz 2010 14:58
    luke666
    Poziom 33  

cyna_waw napisał:
    a to chyba jakaś odrębna promocja , być może wprowadzili też niższe ceny na routera. Z tego co ja kojarzę, aby otrzymać zestaw neta mobilnego to należy dokupić router za 49 zł, ale nie wiem jaki to dokładnie model?

Nawet jeśli trzeba kupić ten za 50zł, to i tak się to chyba opłaca.

0
  • #9 07 Wrz 2010 19:28
    pasieczko
    Poziom 12  

Router na allegro kupisz za 100 zł (może nawet taniej) do Orange Free gdyby coś, ale moim zdaniem lepsze rozwiązanie jest przejście na inną sieć skoro masz linie telefoniczną, sprawdź czy np obejmuje twój region firma UPC, jeśli nie to polecam Netię, za 8Mbps masz to co w TP przy 1Mb... To nie prawda że Netia np wałuje (bo nie raz czytając co ludzie piszą to mi się śmiać chce), niektórzy mają stare oferty, nie potrafią np zadzwonić do operatora i zmienić jej chociaż im taka opcja przysługuje bezpłatnie, gdzie np zamiast 192kbps w Netii w tej samej cenie (49 zł) mają 4Mbps i nic nie płacą za zmianę.

Wracając do tematu Freedom ma ograniczenia transferu, czyli jeśli ściągniesz tam ileś Giga, to transfer Ci spada do GPRS, albo jest blokowany co nie ma sensu, lepiej przejść na inną ofertę linii telefonicznej, a dodatkowo zawsze można sobie wziąć np internet do lapka mobilny w play (co też nie jest takie tanie na początku 80 zł pierwszy abonament + aktywacja) za 29 zł.

Pozdrawiam

0
  • #10 07 Wrz 2010 21:39
    luke666
    Poziom 33  

Byłem dzisiaj w punkcie orange, dopytać się o ofertę.
    Za 50zł jest router Siemens Gigaset 504 ag, całkowicie gratis jest modem bezprzewodowy i 1GB transferu na start, ale promocja do wyczerpania zapasów.

Dzisiaj znowu do mnie dzwonili z Netii i oferta Orange z mojego punktu widzenia jest bardziej opłacalna.

pasieczko, myslisz Freedom z Freedom Pro.

0
  • #11 07 Wrz 2010 21:56
    pasieczko
    Poziom 12  

faktycznie przepraszam, dawniej z tego co pamiętam Freedom ogólnie miał ograniczenia transferowe danych :) Teraz tego ani w Freedom Pro ani w zwykłym Freedom nie ma :)

Co do opłacalności Orange i Netii... Nie ufam już Orange po zakupie u nich telefonu, za pierwszym razem zadzwonili i zaproponowali przedłużenie umowy - nie zgodziłem się ze względu iż ich oferta telefoniczna zawsze jest mniej korzystna niż internetowa, zamówiłem więc tą samą usługę telefonu przez internet - zapłaciłem parę złotych mnie i miałem więcej darmowych minut, chociaż z tym były problemu bo chociaż się nie zgodziłem przez telefon to oni i tak do mnie wysłali kuriera z wybranym przez siebie telefonem i umową bez mojej jakiejkolwiek zgody (ale mniejsza z tym). Jak już mi się udało zrealizować moje zamówienie, dostałem telefon który sie non stop zawieszał a bateria po pełnym sformatowaniu zamiast 7 dni trzymała 12-24h... Oddałem na serwis, na telefon czekałem 2 miesiące, fakt był już sprawny, ale wystarczyło zmienić oprogramowanie. Orange tego samemu nie pozwala robić chociaż producent udostępnia do tego darmowe oprogramowanie (Sony Ericsson) tak jak w pozostałych sieciach dostępnych na polskim rynku gdzie każdy użytkownik ma taką możliwość... Więc mimo wszystko orange będę odradzał, z innego względu również może i ma ciekawą ofertę ale to teraz Orange z tego co widziałem leci w ciula tak jak dawniej Netia przed zmianami które wprowadziła, dodatkowo Netia ma korzystniejszą usługę jeśli chodzi o internet stacjonarny :)

0
  • #12 07 Wrz 2010 22:07
    ajanek9
    Poziom 28  

W Orange Freedom nie ma limitu transferu.
    Limity są w internecie mobilnym czy radiowym, gdzie przy kończącym się limicie transfer spada do 3-4kb/s, no oczywiście można sobie dokupić i zwiększyć limit, ale wzrastają również koszty.
    Najlepiej zapoznać się z wszystkimi ofertami i porównać, myślę że wybrałeś najlepszą wg. ciebie opcję.
    Pozdrawiam

0
  • #13 08 Wrz 2010 00:41
    pax22
    Poziom 13  

Odradzam Orange Freedom po miesiącu jak podpisałem umowę 1Mb internet zanikał-ginęła synchronizacja.Zadzwoniłem do serwisu i obcięli mi pasmo o 20% ze względów technicznych lub natychmiastowe rozwiązanie umowy, a zapłaciłem za aktywację i spędziłem 2 godz. zanim podpisałem umowę.Początkowo się zgodziłem bo zaczynały się ferie zimowe i nie chciałem zostawiać dzieciaków bez neta.Po jakimś miesiącu rozpocząłem walkę.Orange to firma powiązana z TP SA i polega to na tym ,że Neostrada dla 1Mb synchronizowana jest na poziomie 1312/320 co pozwala na spokojne uzyskanie transferu na wykupionym poziomie,a orange dla 1Mb synchronizuje łącze 1024/256 co w technologi ADSL gdzie część pasma zabierane jest na obsługę łącza da ok.850/180kb.Orange korzysta z serwisu TPSA więc nic nie można załatwić.Udało mi się w końcu rozwiązać umowę (zapisywałem daty, godz i nazwiska konsultantów)z pomocą UKE z winy operatora.Teraz na tej samej linii mam Netie 4Mb (LLC).

0
  • #14 08 Wrz 2010 13:19
    cyna_waw
    Poziom 12  

ale przecież z łącza Tp korzysta bardzo dużo operatorów, więc nie powinno być różnicy pod względem jakości, kwestia tylko stawek , promocji etc.

0
  • #15 08 Wrz 2010 14:58
    luke666
    Poziom 33  

pax22 napisał:
    Orange to firma powiązana z TP SA i polega to na tym ,że Neostrada dla 1Mb synchronizowana jest na poziomie 1312/320 co pozwala na spokojne uzyskanie transferu na wykupionym poziomie,a orange dla 1Mb synchronizuje łącze 1024/256 co w technologi ADSL gdzie część pasma zabierane jest na obsługę łącza da ok.850/180kb.Orange korzysta z serwisu TPSA więc nic nie można załatwić.

Czy to znaczy, że transfer nie osiągnie nigdy 6Mb/512kb?

0
  • #16 08 Wrz 2010 18:21
    pax22
    Poziom 13  

cyna_waw napisał:
    ale przecież z łącza Tp korzysta bardzo dużo operatorów, więc nie powinno być różnicy pod względem jakości, kwestia tylko stawek , promocji etc.

Tak ale zależy pod jaki punkt styku TP SA podłączy twój kabelek jak wykupisz usługę u innego operatora,zawsze pod gorszy bo lepsze (mniej obciążone) zostawiają dla swoich.

Kolego luke666 jasne ,że osiągnie tylko operator lini musi zsynchronizować łącze na
    odpowiednim poziomie.U mnie dla usługi 4Mb/512kb łącze jest zsynchronizowane
    na poziomie 4959/637 Kbps

0
  • #17 08 Wrz 2010 20:17
    luke666
    Poziom 33  

Czyli zanim nowy operator nie poprosi techników z TP, żeby Ci zsynchronizowali moje łącze, to będę miał wolniejszy transfer? I rozumiem, że dla techników z TP priorytet załatwienia awarii u innego operatora nie jest wysoki?

Przed chwilą dzwonił do mnie gość z Netii i za net 8Mb + telefon płaciłbym ok 80zł/mc (+ modem).

Dopytywałem się o różne rzeczy i jeśli zrezygnować z tego internetu mobilnego w Orange to w Netii zaoszczędzam ponad 250zł rocznie.
    Słyszałem o problemach z Netią, gdy pojawia się problem na linii, jak z ich pomocą techniczną?

0
  • #18 08 Wrz 2010 20:53
    pax22
    Poziom 13  

Orange jest powiązane kapitałowo z TPSA ,przyjmijmy że to jedna firma z tym ,że ma dwie usługi Neostradę i Orange Freedom.Cena Neo. jest większa za określoną predkość 1Mb 54,9zł (pomińmy promocję) Orange Freedom 45 zł 24/mc z małym dopiskiem "prędkość wysyłania danych do 256 kb/s. A neostrada 1Mb jest synchronizowana 1312/320Kbps. CENA ZA JAKOŚĆ
    Wolał bym Netie choć na lini tpsa (technologia BSA)serwis będzie utrudniony i nie liczył bym na te 8Mb ,ale nawet jak będzie 2,5-4 to się opłaca.
    Pytać czy Netia daje usługę w technologii LLC na uwolnionej pętli-można powiedzieć ,że wtedy jesteś tylko w Netii.

0
  • #19 08 Wrz 2010 22:45
    ajanek9
    Poziom 28  

Nie daj sie zwariować, uwolnienie pętli polega na tym, że nie pracujesz po urządzeniach i strukturze TP, ale od centrali w dalszym ciągu korzystasz z linii TP i żaden operator nie zmniejszy odległości modemu od centrali, co ma znaczący wpływ na opcję transferu danej usługi. Nie wierz w niby prześladowanie obcego operatora, każde łącze traktowane jest jednakowo, ale warunki przesyłu może zmienić tylko nowa technologia.
    Co do transferu to żaden operator nie gwarantuje w umowie wysokości transferu, choć spadki są brane pod uwagę i z wyposażenia centralowego przy np. 1024Mb/s wychodzi ok. 1100-1200Mb/s.
    Transfer wysyłania często jest ograniczany przez sprzęt na którym pracujemy, spotkałem się z takim modemem, że upload ograniczał do 80kb/s, a inny modem na tej samej linii osiągał 270kb/s.
    Trudny wybór, ale najlepiej wybrać samemu opcję, która najbardziej nam odpowiada.

0
  • #20 27 Wrz 2010 11:14
    Easy-Wifi
    Poziom 16  

Pamiętaj że przy korzystaniu z neostrady masz nieograniczony limit transferu,a jeżeli nie korzystasz z telefonu stacjonarnego,to można go po prostu zawiesić i tym, samym obniżyć koszty za internet. A internet z Tp jest po prostu stabilny i chyba to jest głównym plusem przemawiającym za pozostaniu przy Neo. A jeżeli chodzi o router to wydaje mi się ,ze TP-LINK TD-W8901G w zupełności wystarczy.

0
  • #21 27 Wrz 2010 23:43
    luke666
    Poziom 33  

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Przeglądałem oferty różnych operatorów i w końcu zdecydowałem się nie na TP, nie na Orange ale na Netię. Za cenę średnio 90zł/m-c wziąłem internet 8Mb (prędkość spisana na umowie), do tego telefon.
    Początkowo byłem zdziwiony, że zaproponowano tak dużą prędkość, ale konsultant mówił, że na moim łączu możliwy jest też transfer 20Mb.
    Konsultant mówił, że w centrali moja linia będzie podłączona do netii (wspomniał o uwolnionej linii czy jakoś tak).

Pozostaje mi kupić router z ADSL 2+ i raczej wybór padnie na wcześniej wspomniany TP-LINK TD-W8901G

0
  • #22 01 Paź 2010 21:32
    pax22
    Poziom 13  

Nie kupuj modemu tylko weź za 1zł od netii jest odrazu skonfigurowany, a jak będzie coś nie tak to potem zawlą ci na sprzęt

0
  • #23 02 Paź 2010 11:05
    luke666
    Poziom 33  

Ale właśnie większość problemów bierze się z tych tanich modemów po 1zł.

0
  • #24 02 Paź 2010 11:40
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Weż ten modem za 1zł, jeśli nie jesteś zadowolony z tego to kup inny, ale tamten od neti trzymaj w szufladzie, jak net padnie to wpinasz _ich_ modem i sprawdzasz, jak nie działa to dzwonisz na pomoc techniczną, w ten sposób nie zwalą problemu na twój modem. Ja tak robię jak mam problemy z neo.

0
  • #25 02 Paź 2010 15:19
    luke666
    Poziom 33  

Podczas podpisywania umowy nie było mowy nic o modemie za 1zł (zestaw instalacyjny?). 1zł to niedużo, tylko jak teraz mam to dokupić?

0
  • #26 20 Lis 2010 01:27
    broncobilly
    Poziom 9  

jeśli chodzi o poziom obsługi to Orange Freedom to dno i dwa metry mułu. Włąsnie wczoraj po 3 miesiącach walki udało mi sie rozwiązać umowę z ich winy. Też sie skusiłem na te 2 GB za 9 zł w 39,5 oraz na bonusowe doladowania komórek w Orange. Ale sam internet to koszmar - podobny tylko przeżyłem w czasach SDI TPSA. W lokalizacji w której Neo osiagało 10 Mb u nich zwykle chodziło 128-256 kb. Każda próba zwiększenia predkosci z 1 Mb do 2 czy 6 Mb kończyła sie padem netu na kilka dni w tym czasie konsultanci kazali mi zmieniać routery, zmieniać okablowanie a po 10 dniach okazywało sie ze powodem była próba zmiany prędkości na wyższą. Oczywiscie zamawiając wyższą predkość dawali soibie 2 tygodnie na jej zwiekszenie i nie informowali kiedy to nastąpi więc nie byłem sie w stanie domyśeć że problemy właśnie z tego powodu wynikają . Na reklamacje zwykle odpowiadali po 14 lub 30 dniach (jak najbardziej zgodnie z ich własnym regulaminem). Nawet 2 tygodniowy całkowity pad i 6 tygodniowy okres kiedy transfer był o 60% nizszy od nędznego zakontraktowanego 1Mb nie był dla nich wystarczajacym powodem do zerwania umowy. Skarga do UKE też nic nie pomogła. Odpowiedzieli że to moja wina bo to ja chciałem podwyzszyć predkość do 2 Mb - to tak jakby firma kurierska dysponujaca kurierami pieszymi i rowerowymi przyjęła zlecenie na dostawę w ciagu 24 godzin 50 kg przesyłki ze Szczecina do Rzeszowa winą za niewywiązanie sie obarczała klienta który taka paczke nadał bo jak przyjmowali zlecenie to mozna bylo i 2 i 6 i 10 i nawet 20Mb zamawiać. Dopiero jak dwa dni po odrzuceniu mojego zadania zerwania umowy router stracił synchronizacje to sami zaproponowali obnizenie abo do 256kb lub zerwanie umowy z ich winy - z czego skwapliwie skorzystałem i jestem niezmiernie szczęśliwy że nie mam z nimi nic więcej wspólnego.

0
  • #27 07 Gru 2010 22:48
    luke666
    Poziom 33  

Wybrałem Netię, od kilku dni nie ma najmniejszego problemu z internetem.

Router TP-LINK TD-W8901G, łatwa konfiguracja (musiałem dzwonić 3 razy do Netii, bo nie mogłem skonfigurować routera na domyślnym loginie i haśle, dopiero Pan z obsługi technicznej podał mi login i hasło, i wszystko zaczęło działać), można spokojnie oglądać filmiki na dwóch komputerach i ładowanie odbywa się dość szybko, natomiast upload to bajka w porównaniu z Neo 1Mb. Wcześniej było dobrze, jak wysyłał 15kb/s. Teraz jest średnio 100kb/s, w porywach dochodzi do 130.

Download ~8,4Mb/s
    Upload ~0,95Mb/s
    Ping ~20ms

0
  • #28 13 Gru 2010 15:03
    bananek69
    Poziom 12  

A co Ci zaproponowała Netia, że się zdecydowałeś na nich? Mieli lepszą ofertę niż TP? Z tego co wiem bony które oferują przy podpisywaniu umów są mniejsze niż w Neostradzie, a jak z cenami?

0
  • #29 13 Gru 2010 19:05
    luke666
    Poziom 33  

Nie pamiętam dokładnie kalkulacji, ale w tej samej cenie średniej 90zł/m-c (w cenę średnią wchodzi cena promocyjna, przez 3 miesiące po 2zł) mam internet 8Mb, do tego telefon 45zł w abonamencie + wieczory i weekendy za darmo. W neostradzie miał bym w trochę wyższej cenie neta 2Mb, oraz podobne warunki na telefon.

Osobiście, w TP nie podoba mi się to, że mają świetne promocje dla nowych klientów, za to nie interesują ich Ci starzy klienci. Internet miałem od ponad 5lat, przy przedłużaniu umowy nie dało się wynegocjować żadnych zniżek, czy lepszych warunków na rozmowy telefoniczne.

Kolejna rzecz, to dzierżawienie Liveboxa, za 10zł/mc. Taniej wychodzi kupić własny Router, więc cena tak naprawdę zysk przy umowie na okres 2 lat jeszcze bardziej się zwiększa. Kolejna pułapka, to konieczność oddania Liveboxa i całego zestawu instalacyjnego z osprzętem, po skończeniu umowy z TP. Jeśli coś zgubiłeś- kabel Ethernetowy, USB, antenę WiFi, zaślepkę od anteny, to musisz za to płacić. Po co im używany Livebox? Chyba tylko po to, żeby ktoś inny na tym nie zarobił, bo przecież nowemu klientowi nie dadzą używanego sprzętu.

0
  • #30 14 Gru 2010 13:00
    bananek69
    Poziom 12  

Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić, że TP ma świetne promocje tylko dla nowych klientów.. http://neostrada.tanio.pl/zasady.html Promocja dla nowych i przedłużających umowy. Oczywiście są promocje tylko dla nowych, może na taką trafiłeś..

0
  Szukaj w 5mln produktów