Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje prostego schematu przetwornicy12V/220V 50 Hz

14 Wrz 2004 14:13 1684 5
 • Poziom 12  
  Poszukuje jekiegoś w miare prostego schematu przetwornicy z 12V na 220V 50 hz do zasilania odbiorników radiowo telewizyjnych.Ma to być temat mojej pracy dyplomowej.Może ktoś ma inny pomysł na prace dyplomową taki nie za trudny :).Ucze sie w technikum o profilu: energo elektronikZ góry dzięki za pomoc
  Mój adres Szczeki_kac(malpa)interia.pl[/b]

  gg: 5977609
 • RenexRenex
 • RenexRenex
 • Poziom 17  
  Schematów prostych przetwornic znajdziesz w internecie i na elektrodzie mnóstwo wpisz tylko w wyszukiwarkę. Jednakże wszystkie te układy maja jedną wadę jeśli można nazwać to wadą.Otóż przebieg napięcia nie jest sinusoidalny lecz prostokątny lub trapezoidalny. Moja propozycja czy sugestia to zaprojektuj i wykonaj na pracę dyplomową przetwornicę dającą na wyjściu sinusoidę.
 • Poziom 29  
  Najprostrza przetwornica 12/220 V opisana jest w EDW 12/2002, 2 tranzystory MOSFET np. BUZ11 + układ 4047 + transformator, wykonałem ją w 3 minuty i działa super. Niestety przebieg na wyjściu jest prostokątny z impulsami samoindukcji przy zboczach opadających przebiegu sterującego, impulsy te o amplitudzie znacznie ponad 1kV mogą byc szkodliwe dla zasilanego z tej przetwornicy urządzen elektonicznych. Nie mniej jednak żarówki, świetlówki, i odbiorniki rezystancyjne grzałki, lutownice itp. bedą napewno działały prawidłowo, telewizora bałbym się podłączyć. :D Wykonałem przetwornice na toroidzie 2 *12V/220V 40W, moc zalezy w zasadzie tylko od transformatora i prądu kolektora (drenu) uzytych tranzystorów. Można zastosowac transformator z jednym uzwojeniem, ale wtedy trzeba zastosować 4 tranzystory, czestotliwość przetwornicy moze byc regulowana we wzgędnie szerokim zakresie.
  Jeśli chodzi o przetwornice 12/220V z przebiegiem sinuisoidalnym na wyjściu to sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
 • Poziom 12  
  Dzięki wszystkim za porady!!!!!
  Musze jeszcze to przemyśleć.... może zrobie cos innego?Na razie największy kłopot mam z transformatorem do tej przetwornicy.Chciałem zrobić tą co zamiescił gulson 12/220 50 Hz 500 wat
 • Poziom 17  
  Na czy polega Twój problem z transformatorem?