Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana dysku w laptopie. Instalacja systemu z płyty.

05 Wrz 2010 11:49 9298 13
  • Poziom 14  
    Witam,

Mam laptopa lenovo N200 z fabrycznym dyskiem 120 GB i Windowsem Vista.
    Jest to trochę mało i chciałbym wymienić dysk na nowy większy.
    Proszę o informację czy jak wymienię dysk na inny to będę mógł zainstalować z płyty system na nowym dysku bez problemu (Vistę albo XP).

Dzięki

Michał
  • Poziom 20  
    Witam.

Jeśli dysk będzie prawidłowo wykrywany przez laptop, to nie będzie problemu.

• Poziom 43  
    To zależy co rozumiesz przez "problemy" i z jakiego nośnika będziesz instalował.
    W wypadku innego niż recovery - Vista - może trzeba będzie podać sterownik S-ATA ( w wypadku XP na pewno - ew. skorzystać nLite i zintegrować go z plikami instalatora).
  • Poziom 13  
    Po zmianie dysku proponuje zainstalować windowsa mx 8.1 nie bedzie żadnego problemu gdyż posiada sterowniki s-ata jest to xp tylko troszke odchudzony szybszy , mniej zawodny i ładnie wygląda .

Moderowany przez Matuzalem:

Za tę propagującą piractwo poradę - ostrzeżenie.

• Poziom 13  
    OK racja... ale zawsze można wpisać swój oryginalny klucz w nlite a po drugie każdy może stworzyć takiego windowsa to też piractwo?????
  • Poziom 22  
    leon8125 napisał:
    OK racja... ale zawsze można wpisać swój oryginalny klucz w nlite a po drugie każdy może stworzyć takiego windowsa to też piractwo?????

Polecam przeczytać licencję EULA.
  • Poziom 14  
    o co dokładnie chodzi z tymi sterownikami SATA, jak to zrobić.
    Planuję wymianę dysku połączoną z zakupem XP lub Visty. Vistę znam bo już
    na tym laptopie mam od nowości ale słyszałem że XP pożera mniej zasobów i może chodzić szybciej.

Michał
  • Poziom 21  
    Figurant napisał:
    Planuję wymianę dysku połączoną z zakupem XP lub Visty. Vistę znam bo już
    na tym laptopie mam od nowości ale słyszałem że XP pożera mniej zasobów

Po co kupować Vistę jak już masz? Z tym XP to prawda, ale znowu nie ma sterowników SATA, ale da się je zainstalować, starszy system, przeanalizuj o ile ci to przyśpieszy. Jak masz Vistę to w przyszłości powrócisz do niej jak z XP nie będziesz zadowolony.
  • Poziom 14  
    Wielkie dzięki, ale jestem laikiem i prosiłbym o jasną informację jak dograć te sterowniki (czy po włożeniu już tego nowego dysku, po sformatowaniu go itp).
    Jestem zielony w tego typu kwestiach :)
    Co to jest ten nlite?

Michał
  • Poziom 21  
    leon8125 napisał:
    po drugie każdy może stworzyć takiego windowsa to też piractwo?????

Jak ktoś ma oryginalną płytę z Windows to może mieć 1 kopię tej płyty i jej używać, tylko musi mieć oryginalną. To jest właśnie kopia, dodatkowo ma sterowniki do SATA, wszystko po to żeby w ogóle szło zainstalować Windowsa XP na SATA. Jak ktoś tego nie rozumie to kupuje np. Windowsa Vistę, on ma już sterowniki bo jest nowszy.
    Poczytaj np. w Link.
    Cytat:
    Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 1 prawa autorskiego kopię zapasową programu komputerowego możemy wykonać wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu.

Figurant napisał:
    (czy po włożeniu już tego nowego dysku, po sformatowaniu go itp).

Po włożeniu dysku i sformatowaniu to możesz, włączyć tryb ATA dla dysków SATA w biosie, albo nacisnąć F6 podczas instalacji Windows-a i wskazać na którym nośniku masz sterowniki. Jak zamierzasz uruchomić program nLite bez systemu? W sieci jest dużo opisów co to jest program nLite i jak się dogrywa sterownik SATA, więc nie ma sensu o tym pisać.
  • Poziom 14  
    Problem w tym, że ja nie mam płyty. Windows Vista jest zainstalowany na tym kompie fbrycznie z opcją Lenovo Care. Laptopa kupowałem w lutym 1997 w Saturnie i żadnej płyty nie dodawali.
    To o czym piszecie żeby dograć sterowniki dla mnie jest za trudne :((

Pytanie ostatnie to czy jak zakupie Vistę na płycie to na nowym dysku wszystko pójdzie bez problemu czy musze jeszcze jakieś sterowniki ściągnąć ze strony producenta?
    Dokładne dane kompa to:
    Lenowo 3000 N200
    typ 0769
    seria BKG
    o w/w dane strona lenovo.pl pyta i podaje całą listę sterowników ale co mi będzie potrzebne przy Viście?

Michał
  • Poziom 21  
    Figurant napisał:
    Windows Vista jest zainstalowany na tym kompie fbrycznie z opcją Lenovo Care.
    ...
    Strontrona lenovo.pl pyta i podaje całą listę sterowników ale co mi będzie potrzebne przy Viście?

Jak to Lenovo Care to jest przywracanie dysku z partycji recovery, to przywróć wtedy będziesz miał czysty system jaki producent zainstalował. Następnie masz pewnie zainstalowany program który ci tworzy kopię zapasową dysku na dvd, więc zrób ją. Potem wymień dysk i odpal laptopa z płytek dvd i ci przywróci system na nowym dysku.
    Jak, byś jednak kupił Windowsa Vistę to będziesz musiał ściągnąć sterowniki do komputera, najlepiej ściągnij wszystkie które są do twojego modelu.

dawid693 napisał:
    wyłącz w Biosie AHCI i zainstaluj XP

Jesteś pewny, że jest taka możliwość, proponowałem to wcześniej, może podasz koledze więcej szczegółów. Można nawet teraz włączyć na próbę przy Viście czy działa przed zakupem XP.
    Cytat:
    włączyć tryb ATA dla dysków SATA w biosie