Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz WS-304s reanimacja.

Lukson 06 Lis 2019 22:14 4404 38
    marada72
    Poziom 17  
    Ok. To te rezystory bym zostawił. Sprawdziłes ten przedwzmacniacz? . Pisałeś ze wymieniłeś tranzystor mocy, wymieniłeś tylko jeden w danym kanale czy parę?
  • Testo
    Doctor-jarocin
    Poziom 11  
    Przedwzmacniacz sprawdzę dopiero jutro, mało ostatnio wolnego czasu. Z pewnością jest tam problem z potencjometrem balansu, w pozycji środkowej wszystko dobrze ale jak tylko nim ruszysz lewo bądź prawo to sygnały na wyjściu mocno szaleją.
    Jest też problem mały z zasilaniem płytki przedwzmacniacza, w moim egzemplarzu nie ma tranzystora T301 i towarzyszących mu elementów.
    Jest tylko sama dioda Zenera D301 w obudowie TO126 i bardzo mocno się grzejąc daje 17V napięcia, tym napięciem jest później polaryzowany T103 w przedwzmacniaczu.
    Muszę odbudować ten regulator napięcia zgodnie ze schematem by sprowadzić to napięcie do normalnej wartości. Tych elementów nie ma od nowości, czyste miejsca lutownicze gdzie powinny się znajdować.
    A może w ogóle powinienem wszystko zrobić jak w schemacie ? Jest trochę tych niezgodności o których już pisałem.
    Nie wiadomo skąd te zmiany, ze względów na braki elementów czy poprawę czegoś.
    Tranzystory wymieniłem oba w jednym kanale i sparowałem je, w drugim już były BD911/912.
    marada72
    Poziom 17  
    wylutuj ten potencjometr i go sprawdz na podlaczonym omomierzu i kręcąc potencjiomettem zobacz czy płynnie zmienia się rezystancja. Jak będą przy kreceniu jakieś skoki rezystancji lub będzie miejscami zanikac, to do wymiany. Możesz też spróbować go wcześniej przeczyscic. Co do tej diody zenera w obudowie TO126 to jej nie znam. Natomiast na schemacie jest tranzystor pnp z dioda zenera i rezystorem co tworzy układ diody zenera większej mocy . Zobacz jeszcze jakie masz napięcie na kolektorze tranzystora T103, powinno być około 15V.
  • Testo
    Doctor-jarocin
    Poziom 11  
    Na kolektorze T103 jest 15,7V. Tą parzącą zenerke T301 widać na zdjęciu które zamieściłem w poście nr 13, pod prawym kondensatorem a obok puste miejsca na dodatkowe elementy. Ten obwód odtworzę według schematu, napięcie będzie niższe.
    Potencjometr balansu to złom w dodatku 100k, muszę kupić nowy. Elektrolity na tej płytce zamontuje nowe. Mam pytanie o pozostałe kondensatory na niej, zaznaczyłem je na zdjęciu, mają następujące oznaczenia:
    - u47K 100V (2szt, dłuższe zielone)
    - u47M 100V (2szt, dłuższe zielone)
    - 33nK 100V (4szt, błękitne)
    Jaki to jest typ kondensatorów ? I jakie najlepiej zamiennie zastosować bliskie oryginałowi ? Jeden miał naderwaną nóżkę choć raczej nie była przerwana do końca.
    marada72
    Poziom 17  
    A zobacz jakie masz napięcie na emiterze T103. Ta dioda zenera może tak ma ze się grzeje, jak jest w obudowie podobnej do "tranzystora" to można przykrecic jej mały radiator, by lepiej odprowadzać ciepło.
    To są kondensatory foliowe jeden 33nF i dwa 470nF. W torze audio jak masz elektrolity o małej wartości, powiedzmy od 1uf do 4,7uf to możesz je zamienić na foliowe.
    Doctor-jarocin
    Poziom 11  
    Niestety nie zmierzyłem napięcia na emiterze a płytka już w częściach. Przyjdą części to złoże i sprawdzimy dalej. Z tą zenerką jest problem taki że wraz z nagrzewaniem się jej, rośnie mocno napięcie, wiadomo. Przy układzie ze schematu dioda utrzyma mniej więcej stałe napięcie mimo zmian temp. tranzystora. Jeśli dobrze myślę...
    Te foliówki to polipropylenowe, poliestrowe ? Ból głowy z tymi rodzajami, nie mogę nigdy tej wiedzy na stałe usystematyzować.
    marada72
    Poziom 17  
    Musisz patrzyć po ich rozmiarze, raczej te drugie . Polipropylenowe są dużych rozmiarów pomimo małych pojemności.
    Doctor-jarocin
    Poziom 11  
    Jeszcze pytanie odnośnie nazewnictwa kondensatorów.
    Kondensator odsprzęgający to to samo co sprzęgający ? Dwie definicje.
    - odsprzęgający składową stałą a przepuszczający napięcie przemienne.
    - sprzęgający napięcie przemienne a blokujący stałe.
    Czyli jedno i to samo ?
    marada72
    Poziom 17  
    Kondensator sprzegajacy blokuje stała składową. Łączy np., stopnie wzmacniacza.
    Odsprzegajacy blokuje składową zmienna w gałęzi zasilania stopni wzmacniacza.

Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

Oczywiście kondensator może być ten sam . To zależy jaka rolę ma pełnić w danym układzie i sposób jego włączenia w dany układ. Ale z reguły przy małych pojemnościach stosuje się kondensatory foliowe.