Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Gruba" Onwa - padło, co to może być???

14 Wrz 2004 16:12 1377 7
  • Poziom 18  
    Witam
    POsiadam takową Onwę. Kiedyś podczas rozmowy radio poprostu padło,zgasł wyświetlacz i zniknął dzwięk z głosnika. POdejrzewałem ze to coś z zasilaniem, ale pomierzyłem wszystko ze schematem i nadal nic, wszystko wydaje sie oki. Zastanawiam się czy przypadkiem nie padła synteza (LC7185) bo przecież steruje ona wyświetlaczem, a jak nie ma syntezy to i nie ma odbioru jak i nadawania, jak myślicie czy to dobry trop??
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 34  
    Jeśli ta Onwa ma PA, sprawdź czy działa, w ten sposób wyeliminujesz przerwę w zasilaniu i sprawdzisz czy działa m.cz.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 13  
    Sprawdz bezpiecznik :) , diode zabezpieczającą , a co do syntezy to jest to też możliwe
  • Spec od GSM
    W takiej kolejnosci sprawdzaj miernikiem : plus zasilania na płycie tam gdzie wchodzi kabel zasilający, potem sprawdź, czy jest przejście na kablu masowym (w "grubych" Onwach minus zasilania jest odizolowany od obudowy) potem sprawdź diodę zabezpieczającą (jeżeli masz zasilacz z zabezpieczeniem nadprądowym, zwarcie tej diody spowoduje, że owo zabezpieczenie się załączy i napięcie zasilacza spadnie do zera), potem sprawdź obecność zasilania za wyłącznikiem ON/OFF, jeżeli jest wszystko OK, to zostaje jedynie stabilizator napięcia na tranzystorze Q13 bodajże, sprawdź koniecznie diodę Zenera w bazie tego tranzystora, ale częściej pada tranzystor niż dioda.
  • Poziom 18  
    No kolego miałes racje, o byl tranzystor Q13, wymieniłem go, nie miałem zamiennika wsadziłem pierwszy lepszy a i tak radio chodzi, zapaliło się, nie wiem jak z odbiorem bo wylutowany jest uklad TDA2003, ale myślę ze bedzie oki. dzięki za pomoc. Jak zdobęde taki sam tranzystor to wstawię zeby nie było problemu
  • Spec od GSM
    Nie musisz koniecznie takiego samego wstawiac. Wstaw jakiś średniej mocy m.cz. np. BD 139.
  • Poziom 18  
    no własnie wiem, wlutowałem BF199 tylko aby sprawdzic czy działa bo był pierwszy pod ręką i działa więc jest oki, jeszcze raz dzięki
  • Poziom 18  
    Andrew220 ukłony w Twoją stronę. W moim przypadku także tranzystor Q13. Pozdrawiam.