Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Formatówka, piła do cięcia desek

maraz88 05 Wrz 2010 17:02 21645 16
 • Formatówka, piła do cięcia desek
  Witam,
  Przedstawiam moją pierwszą konstrukcje w tym dziale proszę o wyrozumiałość.
  Potrzebna była piła do przycinania desek "na wymiar". Kolega zbija palety potrzebne mu do transportu mebli które produkuje. Palety są typu jednorazowego (palety EURO były za małe). Docinanie desek na standardowej pile jest zbyt czasochłonne stąd pomysł na taką piłę. Deski docinane są na wymiar ustawiany za pomocą, umieszczonej z boku maszyny korby.
  Rama zespawana jest z kątowników 50x50x3 i profili 30x60x2, 40x40x2 prowadnice.
  Silniki przymocowane są do blach o grubości 4mm. Jako rolki wykorzystałem łożyska (są tańsze i wytrzymalsze od rolek do bram). Sprężyny podtrzymujące dolne wózki to sprężyny od sprzęgła jakiegoś ciągnika (bardzo mocne i wytrzymałe a przy tym nie drogie). Śruby do regulacji posiadają gwint trapezowy, "nakrętki" trzymające wymiar nie są zamocowane na sztywno dzięki czemu lżej się kręci korbą a dopuszczalna odchyłka wymiaru deski 3mm pozwala na taki zabieg. Wózek na którym kładziemy deskę ma szerokość 650mm (uprzedzam pytania nie ma potrzeby stosowania wózka o zmieniających się rozmiarach wraz z zwiększaniem szerokości deska leży stabilnie i jest dokładnie przycięta nawet przy ustawieniu maksymalnego wymiaru cięcia).
  Wykorzystane silniki mają łączną moc 4,4kW, prędkość obrotową 2450obr/min, są to oryginalne silniki stosowane w piłach formatowych.
  Przy budowie największym problemem było jakie i czy stosować osłony. Ze względu na to że maszyna stoi tak jak by na półce na kratownicy (operator stoi stabilnie na ryflowanej blasze i ma sporo miejsca) trociny i resztki desek spadają na dół do kontenera, uznałem że dodatkowe osłony nie są potrzebne. Żadna nie powołana osoba nie jest wstanie znaleźć się w obrębie maszyny podczas pracy (chyba że umiała by latać, bo po schodach nie wejdzie bez otwarcia bramki która powoduje odłączenie zasilania od stanowiska pracy). Deski przed docięciem podawane są w formie sztapli na piętro, a docięte odbierane z drugiej strony. Całość pomalowana farbą typu chlorokauczuk o podwyższone odporności na ścieranie i uderzenia.
  Sterowanie odbywa się za pośrednictwem stycznika z wbudowanym termikiem przeciążeniowym. Silniki mają wbudowane termiki co uniemożliwia przegrzanie silników.
  Parametry:
  Moc pojedynczego silnika 2,2kW,
  tarcza tnąca 300mm średnicy widiowa.
  max grubość ciętej deski 40mm
  min/max wymiar dociętej deski: 700/1300mm.
  Koszta:
  konstrukcja z kątowników kupiona od złomiarza za 20zł,
  profile (sąsiadowi zostały po budowie garażu) 20zł
  silniki 650zł
  śruby trapezowe (prawa 35zł, lewa 45zł + nakrętki po 25zł) 130zł
  przewody 80zł
  stycznik, przyciski i drobnica elektryczna 120zł
  Ogólny koszt nie przekroczył 1500zł razem z wynagrodzeniem dla mnie i mojego taty:)
  Sterownia elektronicznego zmiany wymiaru nie ma, ponieważ szybko by się zepsuło na zapylonej hali.
  Kolega jest bardzo zadowolony, maszyna pracuje idealnie.

  Załączam zdjęcia w których widać najważniejsze miejsca maszyny.
  Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek
  Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek Formatówka, piła do cięcia desek tuleja ze śrubami służy do regulacji luzów (w razie powstania luzów dosuwa się kuleje)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  maraz88
  Poziom 11  
  Offline 
  maraz88 napisał 22 postów o ocenie 42, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Poznzn. Jest z nami od 2007 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  hessuss
  Poziom 13  
  Aż się prosi o wstawienie krokowca+klawiaturka(z kalkulatora)+wyswitlacz :) do szybkiego i co najważniejsze POWTARZALNEGO ustawiania wymiarów :)
 • #3
  zorbek
  Poziom 30  
  Brak osłony szczelinowej przy tarczach powoduje że np 2 cm odpad wpada w osłonę i blokuje piłę w połowie cięcia pakietu, Brak za tarczą może być efektem fajnych lotów kawałków desek.
 • #4
  kosmi
  Poziom 16  
  Witam,
  konstrukcja bardzo ładna i nie uważam żeby była niepasująca do forum elektrody.
  Co do osłon to nie zgadzam się, że ścinki mogą być wyrzucane przez tarcze. Jednakże w kwestii blokowania tarczy to zgadzam się z kolegą zorbek stuprocentowo.

  Zastanawia mnie tylko jedno, po co dwie tarcze? Z doświadczenia wiem, że w stolarni nie ma z reguły desek postrzępionych z obu stron. Szybciej już znajdziesz równo uciętą z obu stron. Prostsza konstrukcja i niemalże o połowę mniejsze koszta przy jednej tarczy, a może takie były wymagania?
 • #5
  ezbig
  Poziom 19  
  hessuss napisał:
  Aż się prosi o wstawienie krokowca+klawiaturka(z kalkulatora)+wyswitlacz :) do szybkiego i co najważniejsze POWTARZALNEGO ustawiania wymiarów :)


  Niby się prosi, ale do desek chyba zbytni luksus. Wystarczy taśma stalowa z podziałką, przymocowana na stałe między piłami - też będzie szybko i powtarzalnie - ew. dodałbym zwykły silnik DC do napędu korbki, żeby dać szybki posuw przy dużej zmianie wymiaru.

  Można to zautomatyzować bardziej, dając ruchome krańcówki w ilości takiej jak liczba potrzebnych wymiarów (lub więcej na przyszłość). Silnik by stawał na każdej krańcówce (wszystkie połączone szeregowo). Prosta realizacja, prawie żadnej elektroniki tylko przekaźnik do silnika i zasilacz.
 • Relpol przekaźniki
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  kj1
  Specjalista elektryk
  kosmi napisał:

  Zastanawia mnie tylko jedno, po co dwie tarcze? Z doświadczenia wiem, że w stolarni nie ma z reguły desek postrzępionych z obu stron.


  Wręcz przeciwnie, deski z których robi się palety jednorazowe są przeważnie postrzępione z obu stron. Poza tym łatwiej i szybciej jest obciąć oba końce deski niż dosuwać jeden koniec do ogranicznika

  Bardzo zgrabna konstrukcja
  Bardzo ważny jest tu łatwy dostęp do pił (częste ostrzenie) i łatwość zmiany wymiaru. Przy czym dla palet używane są dwa wymiary (deski podłużne i poprzeczne), często naprzeniennie. Może więc warto by było zainstalować ograniczniki umożliwiające szybką zmianę wymiaru ciętej deski
 • #8
  satanistik
  Poziom 27  
  To że elektroda to forum elektroniczne to tylko teoria - jest tu sporo ludzi z każdej branży - od mechaników po majsterkowiczów szukających pomocy w prostych projektach. Zresztą gdyby faktycznie na forum pojawiały się setki konstrukcji dziennie i taka piła tylko zajmowała by miejsce ale ze tak nie jest to co to komu przeszkadza? Można by stworzyć dział DIY mechanika a nie ograniczać szczególnie że elektronika i mechanika idą w parze.

  Czy mógł by kolega zamieścić film obrazujący działanie tej maszyny na żywo?
  Co do pomiaru długości można by zastosować jakiś prosty czujnik impulsowy na śrubie i do tego dodać licznik na uP + dodatkowo dwie krańcówki do kalibrowania.
 • #9
  Dj_Stone
  Poziom 12  
  kosmi
  W przypadku braku osłon, piła tarczowa jest w stanie wyrzucić wszystko co znajdzie się jej na drodze. Wiele razy moja 3-setka rzucała 30-to centymetrowymi kawałkami drewna niemal z jej obwodową prędkością (na szczęście nie stałem na wprost piły). Im więcej osłon i zabezpieczeń, tym lepiej.

  Gratuluję udanej konstrukcji, a jeśli chodzi o wymiary desek, to zwijana miarka w zupełności wystarczy :)
 • #10
  machanik
  Poziom 11  
  Jak Ty te deski przycięte wyciągasz? Niebezpieczeństwo uderzenia deski o piłę.
  Jak Ty tniesz deski jeśli brak jest podparcia dla deski w miejscu cięcia? To bardzo niebezpieczne.
 • #11
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #12
  Aman Callede
  Poziom 16  
  Nie chcę w żaden sposób straszyć, bo generalnie jestem zawsze pełen podziwu dla wszelkiej myśli inżynierskiej, ale trzeba w tym wypadku uświadomić sobie, że tego typu wynalazki podlegają pod Dyrektywę Maszynową a z tym wiąże się cała masa problemów. Jeśli (czego nie życzę) ktoś ulegnie wypadkowi podczas korzystania z tej maszyny "producent" może mieć spore problemy. Takie są obecne realia.
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  maraz88
  Poziom 11  
  O podpórce zapomniałem dopisać jest z obu stron piły, została dorobiona troszkę później razem ze ślizgiem najazdowym. Filmik będzie później troszkę. W tym miejscu gdzie stoi piła, jest oświetlenie które nie sprzyja kręceniu filmów.
  Z blachą na której stoi operator, wyraziłem się nie precyzyjnie. Chodzi o to, że operator stoi na specjalnej posadzce elektroizolacyjnej wszystko wykonane zgodnie z wymogami. Deski muszą być cięte z obu stron ponieważ nie posiadają krawędzi ciętych pod kątem prostym.
  Wymiar cięcia jest zmieniany nie częściej niż raz na dzień a nawet dwa dni (na ogół palety kwadratowe).
  Maszyna pracuje już 3 tygodnie (były też kontrole w międzyczasie BHP i nic nie stwierdziły piła wykonana według zatwierdzonego projektu), nie rzuca żadnymi obrzynkami. Osłon nie ma w "bogatszej wersji", ponieważ uniemożliwiały by szybką zmianę tarcz. Piły z drobnym zębem spisywały się gorzej i szybciej się tępiły.
  Deska nie jest mocowana w trakcie cięcia i powrotu (blokada była, ale było z niej więcej szkody niż pożytku), zblokować piłę trudno nawet robiąc to specjalnie (próbowałem na własnej skórze i nie dałem rady nawet przy specjalnie spreparowanej desce).
 • #15
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #16
  maraz88
  Poziom 11  
  Tarcza ustawiana jest prawidłowo! Piła tnie "górą tarczy". Jeśli piły z drobnym zębem były by lepsze, były by stosowane w trakach tarczowych, a tak nie jest. Piły z drobnym zębem tępią się 2-3 razy szybciej. Tam stosowane są piły z "średnim zębem". Kolego janc1957 radze najpierw obejrzeć parę maszyn pracujących w tartakach i stolarniach.
 • #17
  dreamer0307
  Poziom 1  
  Witam,
  Byłby pan zainteresowany zrobieniem takiej piły da mnie? jesli tak prosze o kontak telefoniczny na numer 796697454 Karol