Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens SF64A632-pobiera i spuszcza wodę świecą diody End i Kranik

mailtom 05 Sep 2010 17:46 12017 18
SterControl
 • #1
  mailtom
  Level 11  
  Cześć

  Mam problem ze swoją zmywarką Siemens SF64A632, przy załączeniu zmywarki dużym klawiszem włączającym zmywarkę, bez wybierania programu zmywarka zaczyna nabierać wody i na bieżąco ją spuszcza, na panelu świecą cały czas 2 diody "End" i "Kranik". Jednak nie znam za bardzo historii tej zmywarki ponieważ kupiłem mieszkanie z uszkodzoną zmywarką. Na płycie sterownika było kiedyś przepięcie bo widzę, że były wymienione 2 elementy i poprowadzone nowe ścieżki.

  Może ktoś próbował usunąć tą usterkę i nie skończył albo już kiedyś wcześniej wysiadła i teraz znów coś poleciało. Na elementach nie widać wizualnych uszkodzeń. Ma ktoś może jakieś schematy, opis dokładnej zasady działania, a może jakieś sugestie rozwiązania problemu. Załączyłem fotki płyty sterownika z zaznaczeniem nieoryginalnych elementów.
  Siemens SF64A632-pobiera i spuszcza wodę świecą diody End i KranikSiemens SF64A632-pobiera i spuszcza wodę świecą diody End i Kranik
 • SterControl
 • #2
  Trull
  Level 28  
  Wygląda na uszkodzony triak (zwarcie na anodach). Wymień triak to Z0107. Sprawdź jeszcze opornik smd o symbolu 681- 680 Ω wygląda na popalony.
 • #3
  mailtom
  Level 11  
  Może na początek powiem, że nie jestem zawodowym elektronikiem, raczej amator w związku z tym moje pytania mogą być czasami trywialne :) Trull o którym mówisz dokładnie triaku? i o którym rezystorze? dzięki za info.
 • #4
  mailtom
  Level 11  
  Dokonałem pomiarów triaków, co prawda w całym obwodzie bez wyciągania. Zwarcia na anodach nie mają, jest między nimi ∞ rezystancja, między anodami a bramką są różne rezystancje, jest jakiś uniwersalny sposób sprawdzenia triaka? Rezystor 680 ma wartość 850Ω, co prawda wszystkie pomiary z całym układem(więc trochę bez sensu). Który triak odpowiedzialny jest za pompę spuszczają wodę?nie mam teraz dostępu do całej zmywarki więc po przewodach nie dojdę.
 • #5
  movzx
  Level 39  
  Sądząc po wyglądzie rezystora i fakcie że "ma" 850Ω, jest on przepalony. Zapewne przysłużył się do tego uszkodzony (wymieniony) triak w którego obwodzie jest rezystor.
  Poszukałbym raczej złącza i triaka zaworu (a nie pompy), bo wszystko wskazuje na to że tu jest problem. Zmywarka widząc niekontrolowany napływ wody (zwarcie sterowania zaworu), stara się jej pozbyć żeby nie spowodować zalania.
 • #6
  Trull
  Level 28  
  Żółtym kolorem zaznaczyłem Ci podejrzane elementy (tranzystor mierz miernikiem ustawionym na pomiar diod). Siemens SF64A632-pobiera i spuszcza wodę świecą diody End i Kranik
 • SterControl
 • #7
  mailtom
  Level 11  
  Dzięki za podpowiedzi, a więc tak(elementy, o których będę pisał zaznaczyłem na płycie), zdemontowałem elementy i zrobiłem pomiary, Trull Twoja wstępna diagnoza sprawdziła się:
  1. rezystor R1 - spalony i tu prośba do Was jakiej wartości powinien być bo jest nadpalony i cyferek nie widać.
  2. rezystor R2 - spalony wartość 680Ω
  3. tranzystor T1 - jak na moje też uszkodzony również prośba w odtworzeniu jaki powinien być element.
  4. triak T2 - co prawda nie wiem jak do końca powinien wyglądać pomiar, ale nie ma nigdzie zwarcia, między anodami jest ∞, a między T1 a bramką 800Ω, a między T2 a bramką ∞, chyba coś nie za bardzo?
  Jutro wyjeżdżam więc chwilowo będę musiał zaniechać temat, ale na pewno do niego wrócę i będę prosił Was o pomoc. Podpowiedzcie mi co z tymi elementami, zastanawia mnie jeszcze co mogło być przyczyną uszkodzenia tych elementów, może najpierw trzeba wyeliminować przyczynę, bo może po założeniu nowych znów wystrzelą? Teraz mi się przypomniało, że poprzedni właściciel mówił, że jak się uszkodziła to miał przebicie na obudowie...ale jak ja już podłączałem to przebicia nie było, więc tym może się nie sugerujcie, aczkolwiek może to będzie jakimś naprowadzeniem.

  p.s. jeszcze takie małe sprostowanie do mojej pierwszej wypowiedzi: po wciśnięciu dużego klawisza "POWER" zmywarka startuje, ale to chyba dobrze bo zauważyłem, że z automatu wybrany jest zawsze jakiś program, a zmywarka jest zamknięta więc od razu startuje, to te spuszczenie wody jest niepoprawne no i te kontrolki "end" i "kranik" jednocześnie.
  Siemens SF64A632-pobiera i spuszcza wodę świecą diody End i Kranik
 • #8
  Trull
  Level 28  
  R1 = 103 czyli 1KΩ
  R2 = 681 czyli 680Ω
  Jednak co do tranzystora nie jestem pewien, ale powinien być N-P-N czyli odpowiednik BC147, ale w obudowie SMD. Rezystory SMD czytamy tak:
  przykładowo 123 - dwie pierwsze cyfry pozostają bez zmian natomiast ostatnia określa ilość zer czyli 12000Ω- 12KΩ
  lub 120 to będzie 12Ω.
 • #9
  movzx
  Level 39  
  BC147 to trochę zgadywanie. Według oznaczenia jest to tranzystor cyfrowy (z rezystorami) - DTC143.
 • #10
  mailtom
  Level 11  
  Witam Panowie,
  Dzięki za podpowiedzi, wróciłem z wakacji teraz czas zabrać się za naprawę, może podpowiecie gdzie w wawie mogę kupić potrzebne elementy, bądź może macie jakiś sprawdzony tani sklep internetowy? Szukałem np. triaka ZO107 i ogólnie jest problem z jego dostępnością...
 • #11
  Trull
  Level 28  
  Kiedyś skarbnicą wszelki podzespołów był wolumen jak jest teraz nie wiem.
 • #12
  mailtom
  Level 11  
  Myślę, że jak nic innego nie znajdę to wybiorę się właśnie na volumen, chociaż teraz nie jest chyba to co kiedyś, więcej stoją z radiami, płytami itd., ale jest trochę sklepików więc może coś wynajdę. Przeszukałem trochę neta i znalazłem coś takiego: Link oferta wygląda dość dobrze i ceny bardzo dobre. Myślicie, że będzie ok? LinkTranzystor ma więcej wyprowadzeń, ale jak znajdę dokumentację to pewnie okaże się, że są nieużywane albo zwarte Link Triak wygląda ok, ceny też chyba wyglądają ok, szkoda tylko, że aż tyle sztuk trzeba kupować, a rezystory po 100 sztuk.
 • #13
  TomekCarlos
  Level 26  
  A że tak się spytam - co się dzieje po zresetowaniu urządzenia? Wygląda mi to bardziej na uszkodzony przepływomierz niż na uszkodzenia modułu.
 • #14
  mailtom
  Level 11  
  Elementy w module są na pewno uszkodzone, ale bardzo możliwe ze coś jeszcze, nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "po resecie", zmywarka generalnie pobiera wodę i na bieżąco ją odpompowuje przy każdym włączeniu, świecą lampki "END" I "kranik" tak jak pisałem na początku. Może jakaś inna awaria uszkadza moduł. Jak przyślą mi części i wymienię je to zobaczę co będzie się działo...może coś pomoże, tylko mam obawy, że może więcej elementów na płycie modułu jest uszkodzonych.
 • #15
  Trull
  Level 28  
  Ten model nie ma przepływomierza, ma układ płaszcz hydrostat.
 • #16
  TomekCarlos
  Level 26  
  Trull wrote:
  Ten model nie ma przepływomierza, ma układ płaszcz hydrostat.


  No jak nie ma jak ma, np. SF64A632/37 na 100% posiada przepływomierz.

  Jeśli chodzi o zresetowanie urządzenia to na panelu sterowania po otwarciu drzwi masz wskazane 2 przyciski które należy jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy w celu skasowania bieżacego programu, tzw. reset.
 • #17
  mailtom
  Level 11  
  Wskazane elementy wymienione (triak,tranzystor,2xrezystor), ale zmywarka zachowuje sie identycznie :( wystarczy włączyć do sieci wcisnąć POWER i nawet przy otwartych drzwiach startuje, świeci się "END" i "Kranik" czyli po wymianie nic sie nie zmieniło, pomierzę pozostałe elementy może coś jeszcze padło. Może macie jeszcze jakieś sugestie??Na "reset" w ogóle nie reaguje, nic nie przerywa nic się nie dzieje.
 • #18
  TomekCarlos
  Level 26  
  A wody w plastikowym dnie pod zmywarką nie ma przypadkiem?
 • #19
  mailtom
  Level 11  
  Nie ma wody w plastikowym dnie pod zmywarką