Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] Podstawowe informacje o zasilaniu.

05 Wrz 2010 18:34 1482 4
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie. Zaczynam swoją przygodę z programowaniem. Bascom i C w miarę ogarniam gdyż kiedyś interesowałem się programowaniem w cpp. Szperam po internecie i widzę wiele schematów, wiele informacji skrótów i powoli z różnego rodzaju for (sporo z tego) i kursów uzupełniam swoją wiedzę. Napotkałem do tej pory pewną zagwozdkę której rozwiązania nie mogę nigdzie znaleźć.

Wyobraźmy sobie prosty układ przykładowo włączników na portach D i diód na portach C.

VCC rozumiem ze jest zasilaniem procesora aby mógł on myśleć i nie ma nic wspólnego z zasilaniem obiektów podłączanych do portów wyjscia.

I teraz moje pytanie jest następujące. Czy na diodach będzie napięcie 5V niezależnie od tego ile ich będzie zapalonych? Czy jest jakiś spadek napięcia na procesorze?

Oraz drugie pytanie, gdyż widziałem w wielu schematach kondensatory. Oczywiscie kiedyś w szkole uczyłem się, ze gromadzi on energię, ze ma okładki bla bla bla... ale jak to sie przedstawia w praktyce, co można dzięki niemu uzyskać? co np daje on w takim układzie:

[Atmega8] Podstawowe informacje o zasilaniu.
  • PCBway
  • Poziom 42  
    No to musi kolega jeszcze dużo poczytać, a informacji na temat zasilania procków masz na samej elektrodzie bez liku , od groma i jeszcze troszkę. Nie mówię tego złośliwie, po prostu ciężko ci mnóstwo podstaw w 2 zdaniach przekazać. A masz sporo książek o podłczaniu mikrokontrolerów, o tranzystorach, kondesnatorach itp w układach mikroprocesorowych. Sięgnij że do tego. Nie mówiąc już o internecie. Wystarczy poprzeglądać cudze schematy i już coś się rozjaśni.

Jeśli będziesz go podłączał jak na tej "laurce" którą przedstawiłeś w załączniku (bo trudno mimo szczerych chęci nazwać to schematem) to robisz pierwszy poważny krok do SPALENIA ŻYWYM OGNIEM piekielnym swojego albo swoich procków ;)

To co powyżej podałeś, gdzie się pytasz o kondesnatro to rzeczywiście jest fragment schematu. Zatem kolejną albo jedną z pierwszych rzeczy będzie też nauczenie się rysowania schematów najlepiej w jakimś programie typu Eagle, oraz ich czytania prawidłowego. Zamiast zadawania pytań w oparciu o "laurki" rysowane w Paincie
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Jeśli chodzi o różnego rodzaju elementy elektroniczne typu kondensator, rezystor itd to na stronie EDW jest umieszczony kurs z tego typu rzeczy. Ja tam właśnie zaczynałem i dopiero wtedy pojąłem po co to wszystko i gdzie umieszczać :P

Najprościej można zapamiętać, że w stanie nieustalonym, kondensator zachowuje się jak zwarcie a w ustalonym stanowi przerwę (chociaż to też nie do końca tak jest). Oznacza to mniej więcej tyle, że gdy napięcie jest ustalone na poziomie 5V, kondensator oprócz gromadzenia energii nie robi nic. Natomiast w wyniku pojawienia się jakiegoś stanu nieustalonego (np zakłócenia) zwiera je do masy. Może też stanowić zapasowe źródło energii w przypadku krótkotrwałych zaników zasobów ze źródła energii :)

To tak w uproszczeniu i w skrócie
  • Poziom 16  
    Ja osobiście polecam oprócz kursów dokładne przyjrzenie (i pobawienie się) czymś takim:

http://www.falstad.com/circuit/e-index.html

Moim zdaniem to jest naprawde niezły symulator szkoleniowy, a nawet i bardziej niż tylko szkoleniowy - większość prostych fragmentów układów buduję tym apletem bez większego kłopotu.

• Poziom 28  
    inventco.eu - a ja sugeruję poczytać notę katalogową i użyć opcji szukaj na forum. Nie przeniosę do kosza bo kilku Kolegów już się wypowiedziało. Temat zamykam. Regulamin p.8.1 i p.14