Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Lincoln SWR. Zmiana radia. Strojenie SWR.

05 Wrz 2010 20:17 3933 9
  • Poziom 2  
    Hallo.
    Mam Lincolna stacja bazowa antena Tornado27 5/8 sirio.
    Czy jakbym zmienił radio na inne czy muszę znowu stroić SWR w antence?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zdecydowanie nie .
  • Poziom 2  
    aha dzie.. bo bede zmienial na pre...jackson1 i myslalem ze znowu musze stroic ........:|

Zmień wpis aby był zgodny z regulaminem pkt. 15 . [SP5ANJ]
  • Poziom 2  
    a wie ktos jak mam stroic antene mam maszt 11m i niewiem jak zestroic antene na ziemi sie da i potem postawic maszt???? antena tornado 27 5/8 sirio 4 przeciwagi

Regulamin pkt. 15 . [SP5ANJ]
  • Poziom 14  
    strojenie anteny na ziemi mija się z celem gdyż większość anten wymaga zawieszenia 4λ nad powierzchnią ziemi więc jak rozumiem nie jest to obojętne dla SWR
  • Poziom 20  
    Sprawdź jaki teraz antena ma SWR jeżeli będzie on niższy dla dolnych częstotliwości a wyższy dla górnych należy trochę schować stroik anteny ( skrócić jej długość. Jeżeli jest odwrotnie należy wyciągnąć stroik anteny. Pomiaru dokonaj na zamontowanej antenie na rozstawionym maszcie. Jeżeli zestroisz ja na ziemi np na płocie to rezutlat uzyskany 11M nad ziemią będzie całkiem inny! Tak jak napisał kolega RAFIK94
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    buli81 napisał:
    Hallo.
    Mam Lincolna stacja bazowa antena Tornado27 5/8 sirio.
    Czy jakbym zmienił radio na inne czy muszę znowu stroić SWR w antence?

Czy wreszcie dotrze do umysłów podstawowa zasada:
    ANTENĘ STROIMY DO MIEJSCA JEJ ZAINSTALOWANIA!!!
    Po jej zestrojeniu radia możemy zmieniać.
    Żadnych zmian w torze antenowym, od czubka anteny po wtyczkę, proszę zrozumcie to,
    Marek
  • Poziom 2  
    panowie ja nadal nic nie kapuje postawilem maszt na 11 m swr jest 2 gdy pokrece galka rf power w prawo to rosnie oco tu biega........
  • Pomocny post

Poziom 31  
    Jak zmienia się moc padająca (zmniejsza) to zmienia się też moc odbita ... SWR to stosunek tych dwóch mocy. Ustawiasz moc (obojętnie na jaką, no byle by powiedzmy powyżej 1 W) kalibrujesz reflektometr w pozycji FWD, przełączasz na REF i odczytujesz wynik. Po kalibracji nie możesz już ruszać gałki od mocy RF POWER, bo zafałszujesz odczyt. O strojeniu anten i użyciu reflektometru jest na elce ze 100 postów, więc proponuję po prostu poczytać, jest to dobrze i łopatologicznie wytłumaczone.

Co do strojenia anten na wysokich masztach (a co za tym idzie kłopotach kilkukrotnym montażem/demontażem) ja robię tak, że stroję na maszcie "pomocniczym" - powiedzmy takim 3 metry (antena z dala od żelastwa wszelakiego) i potem stawiam na maszt docelowy, zwykle jej strojenie delikatnie się zmienia tzn. rezonans przesuwa się o kilkaset Khz, ale jeśli antena pracuje dość szeroko (a pełnowymiarowa zwykle pracuje w miarę szeroko) to praktycznie nic to nie szkodzi, SWR z 1,1 zmieni się na 1,4, a to 1,1 przesunie się trochę w bok ...

Marcin