Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiotelefon Motorola XTR446. Co zrobić żeby się dogadać?

06 Wrz 2010 00:14 6650 5
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie!

Wszedłem w posiadanie używanego radiotelefonu Motorola XTR446. Przeczytałem instrukcję i próbowałem dostroić dwa odbiorniki. Jednak pomimo usilnych prób wciąż nie mam odbioru. Wydaje mi się, że samo nadawanie działa, a to w odbiorze tkwi problem. Oczywiście kanał i ton CTCSS ustawiłem w obu taki sam. Jestem kompletnym nowicjuszem w tej dziedzinie, dlatego chciałem spytać o jakieś sugestie i pomoc przy rozwiązaniu problemu, za co będę wdzięczny. Jest to model chyba dość popularny, jak wywnioskowałem po zgooglowaniu problemu, dlatego liczę, że znajdzie się na forum jakiś właściciel tych Motoroli skory do pomocy :)

Bardziej szczegółowe informacje:
    - jak uruchomiłem oba telefony po raz pierwszy dało się nadawać i odbierać tylko z jednego, na drugim nie było "słychać", jednak jak zacząłem poznawać nabytek utraciłem tamtą konfigurację kanału/tonu,
    - oba telefony wydają się być sprawne, w tym głośniki (działają tony przycisków, słychać nadawanie sygnału wywołującego),
    - na słuchawkach nie widać różnicy,
    - nie jestem pewien, ale w Motorolach jest na wyświetlaczu ikonka telefonu i ona cały czas się świeci, podczas próby nadawania pojawiają się wokół niej fale, jednak jak wywnioskowałem z instrukcji, ikonka powinna się nie palić (jedynie podczas odbioru lub nadawania). Czy może to oznaczać, że na wszystkich kanałach i tonach występuje zagłuszanie?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    witam miałem ten sam problem ale były one na gwarancji, to je oddałem do naprawy i zrobili ale po paru miesiącach znów to samo i nie wiem co jest
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 9  
    niestety, ja dalej nie wiem co jest problemem
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zacznijcie od tego :
    - wyłączyć CTCSS w obu radiach
    - nastawić ten sam kanał w obu radiach

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Jak napisałem w pierwszym poście, takie podejścia zrealizowałem ;)
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie wszystkich. Poczytuję Was od dawna przy różnych okazjach, ale pierwszy raz pytam. A właściwie dołączam się jako kolejny z opisanym w wątku problemem w Motoroli XTR446.
    Ikonka monitorowania aktywności świeci się cały czas. Przycisk MON oczywiście niczego nie załatwia, wszystkie kody eliminatora zakłóceń wyzerowane (00), wspólne dla obu krótkofalówek kanały radiowe zmieniałem kilkakrotnie, wyjmowałem baterię, instrukcja w tej sprawie milczy, wujek Google też wylewny inaczej... Awaria czy jednak jest jakiś sposób, żeby przywrócić diabelstwo do życia. Pomóżcie proszę...

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

To jeszcze raz ja:) Poczytałem podobne tematy na elektrodzie i na www.fixya.com. Jeśli dobrze zrozumiałem z postów w tym drugim miejscu w szczególnych sytuacjach może nastąpić "rozstrojenie częstotliwości". Na wyświetlaczach obu radiotelefonów widnieją te same numery kanałów, jednakże w tym felernym w rzeczywistości częstotliwości są inne - skutkuje to brakiem wzajemnej komunikacji i pozorną aktywnością ciągłego monitorowania. Czy to możliwe (nie jestem elektronikiem ani radioamatorem)? A jeśli tak, to czy jest możliwe zresetowanie radia tak, aby wszystkie ustawienia powróciły do tych fabrycznych? Pytam o możliwość resetu gołą rączką bez żadnych przyrządów.