Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór zestawu alarmowego do domku jednorodzinnego

TheMaQ 06 Sep 2010 12:14 3211 7
Optex
    TheMaQ
    Level 10  
    Witam. Remontuje domek jednorodzinny i chciał bym zamontować w nim alarm. Okablowanie mam już ułożone i przyszedł czas na grubsze zakupy. A więc całość prezentuje się w taki sposób.

Parter:
    - 5 czujek
    - 1 klawiatura
    Góra:
    - 2 lub 3 czujki (może zrobię kontaktrony w drzwiach balkonowych to wtedy + 2)
    - 1 klawiatura

Dodatkowo:
    - 2 czujki dymu/temperatury (ogólnie wykrywanie pożaru)
    - 2 czujki gazu
    lub
    - 2 czujki dymu i gazu
    (czujki do zamontowania w kuchni i łazience)

Wyjec na zewnątrz
    Moduł GSM
    W przyszłości czujki w garażu (rozbudowa przez ekspander).

W założeniach w domu powinny być 3 strefy:
    - przy wejściu do domu (przedpokój)
    - parter (reszta parteru bez przedpokoju)
    - piętro (strefa sypialniana)
    Chciał bym mieć możliwość włączenia alarmu na parterze + przedpokój bez konieczności włączania piętra.

Czyli jak dla mnie w samym domu w najgorszym przypadku mam:
    - 14 czujek
    - 2 klawiatury
    - w przyszłości jakieś czujki w garażu

Myślałem o zastosowaniu następującego zestawu:
    - SATEL INTEGRA 64
    - Obudowa AWO520 (placu na strychu mam sporo wiec nie ma problemu, a miejsca w skrzynce nigdy z dużo ;)
    - Akumulator żelowy HPG 12V 7,5Ah
    - SATEL Moduł GPRS-T2 + antena
    - INT-KLCDS-GR (2 sztuki do sterowania strefami z 2 miejsc)
    - wyjec SATEL SP-4006 - myślę o przeniesieniu akumulatora do budynku ze względu na wysoki montaż wyjca (kwestia przebicia się przez ścianę na strych)
    - 2x kontaktron na drzwi balkonowe

Teraz pytania:
    - czy ten zestaw spełni moje założenia
    - jakie czujki dobrać do tego (jedna z czujek powinna być dookolna, ale nie musi)
    - jakie detektory gazu, dymu/temperatury dobrać do tego rozwiązania
    - jakieś inne porady?

Oczywiście zależy mi na rozsądnym cenowo rozwiązaniu, ale przesadnie na jakości nie mam zamiaru oszczędzać.

Z góry dzięki za pomoc.
  • Optex
    jacek528
    Level 22  
    Witaj
    Integra 64 posiada 16 wejść więc na początek, przy założeniach o których piszesz wystarczy. Ja jednak osobiście zamiast 64 poleciłbym 128WRL, dzięki której będziesz miał znacznie większe możliwości.
    Dobór czujek to już kwestia gustu ale decydując się na Integre, godne są polecenia Aqua Luna, wykorzystać możesz je jako awaryjne lub nocne doświetlanie. Czujki dymu - osd 23 z autoresetem.
    Pozdrawiam
    Jacek
  • Optex
    Misiek1233
    Level 19  
    INT 128 WRL to chyba jednak wywalenie kasy skoro kolega ma okablowany budynek.

Jeśli już to zdecydowania INT 128 w wersji "klasycznej" (nieznacznie droższa od INT64).

Czujniki gazu z ofery Satela (CO, Metan, LPG) co akurat CI potrzebne.

Czujnik OSD to nie czujka gazu !!! To prosty ale sprawdzony czujnik dymu widzialnego.

Dobór czujek to nie kwesta gustu , jak pisze jacek528, tylko wymagań im stawianych. Poczytaj charakterystyki kilku modeli na rynku i dokonaj wyboru.
    TheMaQ
    Level 10  
    Misiek1233 wrote:
    INT 128 WRL to chyba jednak wywalenie kasy skoro kolega ma okablowany budynek.

Jeśli już to zdecydowania INT 128 w wersji "klasycznej" (nieznacznie droższa od INT64).

Zważywszy na to że chciał bym mieć moduł GSM to różnica między 128 + GSM, a 'gólym' 128-WRL zaczyna być pomijalnie mała, zważywszy na to, że 128-WRL ma jeszcze ABAX-a. Akurat ABAX-a mogę później wykorzystać do zdalnego sterowania oświetleniem w momencie nieobecności w domu co ma swoje plusy.

Tutaj pojawia się moje pytanie o kwestię zasięgu urządzeń ABAx-owych? U siebie mam sytuację, gdzie centrala alarmowa jest na strychu, a do parteru są 2 drewniane stropy wypełnione wełną. Ktoś ma jakieś doświadczenie/porównanie w tej kwestii?
    jacek528
    Level 22  
    Misiek1233, wkradł mi się błąd z tą czujką dymu, co już poprawiłem.
    TheMaQ, Abax nie powinien mieć problemu z dwoma stropami drewnianymi. Montowałem urządzenia na abaxie w obiektach przemysłowych w odległości ok 50-70 metrów, w dodatku z przeszkodami w postaci trzech ścian murowanych. Pracują już ponad pół roku i nie ma z nimi problemów.
    TheMaQ
    Level 10  
    Dzięki Panowie za pomoc. Zabieram się w takim razie za kompletowanie zabawek. Dam znać co i jak zrobiłem jak już to poskładam ;)
    btomi4
    Level 11  
    Czy mógłby jakiś fachowiec sprawdzić czy dobrze zaprojektowałem rozmieszczenie czujek w domu? bardzo prosze o pomoc kogoś kto naprawdę na tym się zna bardzo zależy mi na dobrym zabezpieczeniu . Skorzystałem z systemu Satel versa-5 +system bezprzewodowy abax ponieważ nie mam możliwości kucia ścian z góry dziękuje za odpowiedz Dobór zestawu alarmowego do domku jednorodzinnego
    BENO99
    Level 26  
    btomi4 wrote:
    zależy mi na dobrym zabezpieczeniu .

Witam
    To zgłoś się do profesjonalnej firmy instalatorskiej a nie metoda A.Słodowy

Pozdrawiam