Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nikon - COOLPIX S10 błąd obiektywu

andrzej170460 06 Sep 2010 13:20 4353 2
    andrzej170460
    Level 2  
    Przy włączaniu aparatu fotograficznego Nikon - COOLPIX S10, na ekranie wyświetla się napis błąd obiektywu, uszkodzenie to pojawia się nie przy każdym włączeniu, ale najczęściej w takiej sytuacji gdy jest bardzo potrzebny. Po takim komunikacie nie daje się wyłączyć trzeba wyłączać baterię i ponownie próbować włączyć nieraz kilkakrotne próby włączenia nie dają rezultatu. Na naprawę nie stać mnie a do tego ponoć jest nie opłacalna. Proszę o dokładną informację jak naprawić uszkodzenie może poradzę sobie już raz rozebrałem pokrywy obiektywu, z tyłu obiektywu jest podzespół który po włączeniu ustawia się automatycznie i jak jego blokowałem to wyświetlał mi się taki sam napis - błąd obiektywu ale nie wiem gdzie tego uszkodzenia szukać i czy jest to uszkodzenie mechaniczne czy elektroniczne, zrezygnowałem z dalszego rozbierania tym bardziej że jest to już związane z rozłączaniem taśm łączeniowych, a nie wiem jak to zrobić, czy one są lutowane czy wpinane i czy ma to sens, ponieważ jeszcze czasami się uda włączyć, po komunikacie jak ustawię obiektyw w pozycji poziomej. Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc to musiał by mi to opisać bardzo dokładnie. Z góry dziękuję /rzadko jestem przy komputerze - nieraz nawet do tygodnia/ mieszkam we Wrocławiu.
    User removed account
    User removed account  
    gajmix
    Level 32  
    W tym modelu notorycznie ulegają uszkodzeniu elementy wykonawcze mechanizmu stabilizacji obrazu (VR). Wystarczy że uszkodzony zostanie jeden i auto diagnostyka aparatu definiuje to jako błąd obiektywu. Naprawa to wymiana stabilizatora, albo jest też możliwość pominięcia go i zablokowania matrycy CCD w osi optycznej obiektywu. Aparat jest trudny do rozebrania dla amatora, a i serwisanci niechętnie go przyjmują do naprawy bo można się tu władować w wieczną gwarancję. Nikon w tym modelu dał ciała, niestety.