Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus Z53S po lekkim zalaniu

06 Wrz 2010 20:55 4159 6
  • Poziom 18  
    Witam

Mam laptopa Asus Z53S po lekkim zalaniu sokiem na klawiaturę. Przed czyszczeniem nie reagował wcale. Obecnie po wyczyszczeniu i wyjęciu wszystkich peryferiów jakie się da (napęd DVD, dysk twardy, jedna kość pamięci, klawiatura, touchpad, bateria) po naciśnięciu przycisku włączania lampka zasilania mrugała jednostajnie a teraz już tylko zapali się na chwilę po wciśnięciu przycisku. Podłączyłem wszystko z powrotem i jedyne co to ładuję się bateria (pali się dioda baterii na pomarańczowo). Naciskając przycisk zapalania dioda zasilania zapali się na chwilę (1 sek.) i zgaśnie. Przy tym też na chwilę gaśnie dioda ładowania. ładowarka jest w porządku i daje 19V napięcia ładowania.
    Czy jest szansa na uruchomienie tego laptopa? Czy zadziałał jakiś bezpiecznik czy dioda zabezpieczająca ?

Pozdrawiam
    Silos
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 18  
    Witam

Rozebrałem całkowicie laptop. Wyjąłem całą płytę główną i dokładnie wyczyściłem. Następnie do samej płyty głównej podłączyłem zasilacz. Na włączniku jest 3.3V. Po wciśnięciu na chwilę zapali się zielona dioda zasilania i gaśnie. Czasami zdarzy się, że zaświeci się na stałe i wtedy tylko pomaga wyjęcie wtyczki ładowarki.
    Poskładałem wszystko, podpiąłem wszystkie elementy łącznie z baterią. Odpaliłem komputer i o dziwo uruchomił się na samej baterii i zaczął ładować system Vista. Po chwili jednak wyłączył się. Po podłączeniu zasilacza jest to samo co wcześniej, czyli na chwilę zapali się tylko dioda zasilania i trochę drgnie wentylator. Dodatkowo świeci się dioda ładowania.

To że udało się uruchomić kompletny laptop oznacza, że jest on w porządku tylko coś nie tak jest z zasilaniem z ładowarki (ładowarka jako taka jest OK). Jak można sprawdzić co jest tu nie tak, jak namierzyć kontroler EC i przetwornice aby je sprawdzić ? Nie mam niestety dużego doświadczenia w takich naprawach :-(

Pozdrawiam
    Silos

P.S.
    Jeżeli wyjmę zasilanie, wyjmę baterię, odczekam chwilę to potem po włożeniu samej baterii laptop odpala i mogę np. wejść do BIOSu. Po paru sekundach jednak wyłącza się.
  • Poziom 18  
    Witam ponownie

Kolejny raz wyjąłem płytę główną i sprawdziłem pod lupą. Jeszcze raz czyściłem.
    Zrobiłem zdjęcie okolic zasilania. Nie wiem właśnie jak namierzyć cewki przetwornic oraz kontroler EC.

Przy podłączonej samej płycie głównej do zasilania i włączeniu miga regularnie dioda zasilania. Po złożeniu całości po włączeniu zasilania cały czas świeci się dioda zasilania ale nie startuje laptop.
    Jeżeli już mi się go uda uruchomić z samej baterii to po włożeniu kabla zasilającego z ładowarki wyłącza się. Może to jest wina układu Maxim 8725E T1744 odpowiedzialnego za przełączanie źródeł zasilania ?

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam ponownie

Po włożeniu zasilacza do samej płyty głównej na układach TPC8107 na źródle i drenie mam tyle samo czyli ponad 19V względem masy. Na bramce jest 8.9V względem masy. Po wciśnięciu przycisku włączania trochę tylko te napięcia spadną. Przy naciśnięciu włącznika napięcie na dwóch cewkach i dużych kondensatorach przy procesorze lekko drgnie z 0V do 0.014V i ponownie 0V. Tak jakby coś blokowało.
    Na takim samym układzie TPC8107 przy baterii (po włożeniu samej baterii) na źródle i drenie jest 11.50V a na bramce 0V. Na cewce przy baterii jest też 11.50V. Opór samej cewki 2 Ohm. Gdzie można dalej szukać problemu z odpaleniem? Czy teraz to już kwestia ISL6262 ? Tylko, że na baterii po chwili jak ją wyjmę i włożę to laptop na niej samej odpala. Jak raz udało mi się odpalić to profilaktycznie wgrałem BIOS prawidłowy aby wyeliminować, że to wina BIOSu.
    Dodatkowo zapytam co to są za tranzystory 7KXUA ?

Pozdrawiam
    Silos
  • Poziom 18  
    Witam

W laptopie mam układ z kilkoma końcówkami zaśniedziałymi. Oznaczenie układu:
    IT8511TE
    0745-BXS.
    Czy zamiast niego można wlutować:
    IT8511TE
    0629-BXA?

Dodatkowo zapytam jaką maksymalną można zastosować temperaturę gorącego powietrza przy wylutowywaniu i wlutowaniu ? Czy 350st.C nie będzie za dużo ?

Dziękuje za ewentualną odpowiedź.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam

Dalej walczę z tą płytą. Czyszczenie, czyszczenie alkoholem izopropylowym i sprężonym powietrzem. Teraz już daje oznaki "życia" przy podłączonym zasilaczu (dawniej tylko na samej baterii). Po włożeniu zasilacza sama płyta (płyta, procesor, pamięć) odpala i chodzi. Przyciskiem włączam i wyłączam klika razy pod rząd i odpala. Jeżeli teraz wyłączę płytę z przycisku i zostawię z podłączonym zasilaczem na ponad minutę to już nie chce odpalać - przy naciśnięciu przycisku tylko mignie dioda zasilania i dysku.
    Dodatkowo jak uda się odpalić płytę to słychać skwierczenie, syczenie które ciężko mi namierzyć. Czy może to być wina jakiejś cewki SMD czy kondensatora SMD i czy elementy w tej technologii mogą dawać takie odgłosy?

Pozdrawiam
    Silos