Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie zbocza opadającego sygnału analogowego S7-300

06 Wrz 2010 21:22 1769 6
 • Poziom 13  
  Badam sygnał analogowy, który narasta liniowo a potem opada również liniowo. Jak wykryć, że poziom sygnału zaczyna maleć?
 • Poziom 30  
  Pobierasz próbkę (aktualną wartość napięcia) i zapisujesz ją do jakiejś zmiennej. Po pewnym czasie (sam musisz wiedzieć jakim) pobierasz następną próbkę i zapisujesz ją do innej zmiennej. Teraz wystarczy tylko porównać obie zmienne. Jeżeli zmienna 1 jest większa od zmiennej 2 to sygnał zmalał w przeciągu czasu, z którym badasz sygnał.
 • Poziom 13  
  O tym już pomyślałem tylko problem tkwi wykonaniu tego. Najlepiej by było by próbka była porównywana z próbką z poprzedniego cyklu, ale jak ma wyglądać program który zatrzaśnie mi tą próbkę?
 • Poziom 30  
  Użyj timera, tak aby sam się resetował. Np wykorzystaj jakiś Ton. Jeżeli badanie sygnału może wykonywać się wolno tzn co 1s to możesz wykorzystać jedną ze zmiennych specjalnych. Nie pamiętam już która to była, może SM0.2 ?
 • Poziom 13  
  Na samym początku programu zrobiłem generator wytwarzający impuls co 40ms. Dodałem licznik, który łapie mi dwa impulsy i zatrzaskuje co 80ms informację o stanie poprzednim sygnału. Chyba wystarczy mi to do tego co planuję zrobić. Proste a sam na to nie wpadłem, za bardzo nie wyspany jestem i mało kontaktuje chyba. Pomysł z timerem też jest dobry, może też gdzieś zastosuje, tymczasem dzięki za pomoc.
 • Specjalista Automatyk
  Witam

  Chyba najprościej to dwu pozycyjny rejestr przesuwny aktualizowany w każdym cyklu , potem porównanie wartości pozycji 1 z 2

  Wtedy w każdym cyklu jest aktualna informacja

  pozdrowienia
 • Poziom 17  
  spox5 napisał:
  Badam sygnał analogowy, który narasta liniowo a potem opada również liniowo. Jak wykryć, że poziom sygnału zaczyna maleć?


  Proponuje wykorzystanie bloku OB35 (blok wywolywany np. co 100 ms - do ustawienia) i zapisywanie pomiarów do jakiego rejestru przesuwnego. Proponuję także, aby nie brać pod uwagę tylko poprzedniej próbki do wykrywnia trendu ponieważ sygnał może spadać, ale jak wpadnie jakieś zakłócenie to może być problem.