Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie zbocza opadającego sygnału analogowego S7-300

spox5 06 Wrz 2010 21:22 1637 6
  • #1 06 Wrz 2010 21:22
    spox5
    Poziom 13  

Badam sygnał analogowy, który narasta liniowo a potem opada również liniowo. Jak wykryć, że poziom sygnału zaczyna maleć?

0 6
  • #2 06 Wrz 2010 21:29
    Karol966
    Poziom 30  

Pobierasz próbkę (aktualną wartość napięcia) i zapisujesz ją do jakiejś zmiennej. Po pewnym czasie (sam musisz wiedzieć jakim) pobierasz następną próbkę i zapisujesz ją do innej zmiennej. Teraz wystarczy tylko porównać obie zmienne. Jeżeli zmienna 1 jest większa od zmiennej 2 to sygnał zmalał w przeciągu czasu, z którym badasz sygnał.

0
  • #3 06 Wrz 2010 21:40
    spox5
    Poziom 13  

O tym już pomyślałem tylko problem tkwi wykonaniu tego. Najlepiej by było by próbka była porównywana z próbką z poprzedniego cyklu, ale jak ma wyglądać program który zatrzaśnie mi tą próbkę?

0
  • #4 06 Wrz 2010 21:47
    Karol966
    Poziom 30  

Użyj timera, tak aby sam się resetował. Np wykorzystaj jakiś Ton. Jeżeli badanie sygnału może wykonywać się wolno tzn co 1s to możesz wykorzystać jedną ze zmiennych specjalnych. Nie pamiętam już która to była, może SM0.2 ?

0
  • #5 06 Wrz 2010 22:21
    spox5
    Poziom 13  

Na samym początku programu zrobiłem generator wytwarzający impuls co 40ms. Dodałem licznik, który łapie mi dwa impulsy i zatrzaskuje co 80ms informację o stanie poprzednim sygnału. Chyba wystarczy mi to do tego co planuję zrobić. Proste a sam na to nie wpadłem, za bardzo nie wyspany jestem i mało kontaktuje chyba. Pomysł z timerem też jest dobry, może też gdzieś zastosuje, tymczasem dzięki za pomoc.

0
  • #6 07 Wrz 2010 00:31
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam

Chyba najprościej to dwu pozycyjny rejestr przesuwny aktualizowany w każdym cyklu , potem porównanie wartości pozycji 1 z 2

Wtedy w każdym cyklu jest aktualna informacja

pozdrowienia

0
  • #7 07 Wrz 2010 11:01
    315-2DP
    Poziom 17  

spox5 napisał:
    Badam sygnał analogowy, który narasta liniowo a potem opada również liniowo. Jak wykryć, że poziom sygnału zaczyna maleć?

Proponuje wykorzystanie bloku OB35 (blok wywolywany np. co 100 ms - do ustawienia) i zapisywanie pomiarów do jakiego rejestru przesuwnego. Proponuję także, aby nie brać pod uwagę tylko poprzedniej próbki do wykrywnia trendu ponieważ sygnał może spadać, ale jak wpadnie jakieś zakłócenie to może być problem.

0