Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Technics SL-5310 ramię nie wraca na stopkę

Bylek 07 Sep 2010 00:09 3584 5
 • #1
  Bylek
  Level 10  
  Mam gramofon Technics SL-5310, w którym po zakończeniu płyty lub przełączeniu przełącznika w pozycję "STOP" ramię cofa się ale nie zatrzymuje się na stopce spoczynkowej lecz wraca do początku płyty i od nowa ją odtwarza. Po rozebraniu widzę, że zębatka przełącznika programatora ilości powtórzeń jest połamana, lecz wg mnie nie powinno to wpływać na automatykę powrotu ramienia. Prawdopodobnie trzeba dokonac regulacji tej automatyki - tylko jak? Czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem?
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Bylek
  Level 10  
  Może zapytam inaczej - jak ustawić, aby bez tej zębatki odbywał się tylko jeden cykl odtwarzania lub jakie elementy mechaniki zdemontować (bez szkody dla innych funkcji) aby ramię wracało w pozycję spoczynkową i gramofon wyłączał się. Mechanizm zapewne podobny jak w Technics SL-3310 - układ zewnętrzny przełączników i funkcje te same (z wyjątkiem stabilizacji obrotów kwarcem).
 • #5
  Bylek
  Level 10  
  Przypuszczalnie jest "włączona", ale nie można jej wyłączyć bo jak napisałem w pierwszym wpisie zębatka jest uszkodzona, a przełącznik nic nie przełącza (w żadnej z pozycji). Nie wiem jak wyglądał mechanizm gdy był sprawny, bo taki już dostałem (mam go drugi dzień). Może jest jakaś rada. Postaram się zamieścić fotki jak to u mnie wygląda. Do tej pory naprawiałem głównie gramofony Pioneer czy też DUAL. Tam wszystko jest bardziej sugestywne i intuicyjne.

  Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

  Zgodnie z zapowiedzią załączam kilka fotek mechanizmu. Jak widać ten biały kołnierz wygląda na wyłupany i niekompletny (jest dziurka - myślę, że coś w niej mogło być). Może ktoś ma kompletny taki mechanizm (żeby zrobić zdjęcia) lub serwisówkę?
 • #6
  Bylek
  Level 10  
  Okazało się, że mechanizm był kompletny. Jedna z dźwigni na skutek zaschnięcia smaru nie przesuwała się odpowiednio szybko (właściwie na początku wcale nie chciała się poruszać). Po wyczyszczeniu i nałożeniu świeżego smaru gramofon działa jak nowy.