Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgodnie z planem, UE likwiduje z rynku żarówki 75 W

danielde 07 Wrz 2010 00:28 11726 85
  • Zgodnie z planem, UE likwiduje z rynku żarówki 75 W
    Stało się dokładnie tak, jak pisaliśmy pewien czas temu na naszym forum. Nastąpił kolejny, z zaplanowanych przez władze Unii Europejskiej, etap całkowitej likwidacji żarówek do 2012 roku. Od 1 września 2009 roku, między innymi, na terenie UE nie jest możliwy zakup tradycyjnych żarówek o mocy 100 W. Z kolei 1 września tego roku jest dniem, w którym z półek sklepowych UE teoretycznie zniknęły żarówki o mocy 75 W. W praktyce, ich sprzedaż będzie kontynuowana do wyczerpania zapasów i momentu pojawienia się w sklepach nowych alternatyw. Jak wiemy, powodem założeń całkowitego wycofania ze sprzedaży, na rynkach UE, żarówek tradycyjnych jest ich słaba wydajność energetyczna, w porównaniu do nowszych technologicznie produktów.

Kolejnymi dwoma etapami prac jest przyszłoroczne usunięcie żarówek o mocy 60 W oraz wycofanie ze sprzedaży żarówek o mocy 25 W i 40 W w roku 2012. Oczywiście na ich miejsce dostaniemy diody LED, świetlówki kompaktowe, czy lampy halogenowe.

Osoby wspierające opisywane posunięcia twierdzą, że dzięki nim Unia Europejska doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i ograniczy emisję dwutlenku węgla, jak twierdzą, o około 15 milionów ton rocznie.

źródło:Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    danielde
    Tłumacz Redaktor
    danielde napisał 671 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
  • OptexOptex
    daavid117
    Poziom 42  
    W Polsce zapewne już produkują żarówki 74W. Moim zdaniem chory jest pomysł narzucania tego jakimi żarówkami mamy oświetlać domy. Próba sterowania tak trywialną częścią życia zakrawa na ograniczenie wolności.

Jak ma się zużycie energii do emisji dwutlenku węgla? Przecież wszyscy przesiedli się już na nowe "czyste" elektrownie, które tego gazu nie wytwarzają.
  • OptexOptex
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Unia wymyśla chore dyrektywy (a to zapewne dopiero początek), a ludziom to wcale nie przeszkadza. Obudzą się, jak każdy będzie miał numer na czole, czip pod skórą.
    Unia to chora zbiórka nienormalnych kretynów.
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Cegłą w nocy i po mruganiu. Ja bym chyba tak zrobił, gdyby mi coś świeciło po nocach.
    Nie rozumiem właśnie przepisów, które umożliwiają stawianie tych śmieci (czyt. bilbordów, reklam, etc) wzdłuż drogi.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    pcat
    Poziom 10  
    danielde napisał:

cyt...............
    Osoby wspierające opisywane posunięcia twierdzą, że dzięki nim Unia Europejska doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i ograniczy emisję dwutlenku węgla, jak twierdzą, o około 15 milionów ton rocznie.

źródło:Link

H..........m , energooszczędność oczywiście powinna być uwzględniona przez wszystkich producentów dla wszystkich rodzajów sprzętu korzystających z poboru energii elektrycznej:
    -żarówki 100W zamienione na energooszczędne 5-20W
    Jednak zastanawiam się nad energooszczędnością , np. do domowych urządzeń:
    -czajniki pobierające 2000W
    -kuchenki z piekarnikiem , grilem pobierające do 4000W
    -podgrzewacze wody pobierające do 3000W
    -przepływowe ogrzewacze wody do 20000W
    i , wiele...wiele innego sprzętu pobierającego naprawdę zastraszające ilości energii ----> czy , także mozemy liczyć na producentów zmian obniżających pobór cennej energii - aby te urządzenia dostosować do standardów ekologicznych niskich poborów energii.............??
    micard
    Poziom 13  
    pcat: a Ty grzejesz wodę, pieczesz, gotujesz i grillujesz 24/7 ? A sporo żarówek właśnie tak świeci. Jestem totalnym przeciwnikiem zakazów używania żarówek jakich mi się podoba, ale przoszę... trzymajcie tu jakiś poziom merytoryczny.
    seba_x
    Poziom 31  
    pcat napisał:

-czajniki pobierające 2000W

:lol: tak wprowadzą nowe czajniki o mocy 15 wat i czasie grzania wody 10 godzin :lol:
    sebastian11
    Poziom 16  
    ludzie jedzcie do brukseli i to krzyczcie a nie tu ludzie z tamtąd nawet nie wiedza ze tu ktoś cos pisze
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Myślisz, że jak pojedziesz do Brukseli to zaraz się coś zmieni? Oni nas mają gdzieś, zrobią i tak po swojemu, aby nabić sobie konta o kolejne zera, bo o to tu chodzi, o nic więcej.
    sebastian11
    Poziom 16  
    Sam odpowiedziałes ze takie dyskusje raczej nie mają sensu - nawet jako wymiana zdań skoro niczego nie zmieniają
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Ano nie mają, ale pisać można, bo od tego jest forum.
    seba_x
    Poziom 31  
    A jak to się ma do żarówek które z wyglądu są takie jak te zakazane a w środku mają halogen ?
    basstec
    Poziom 34  
    Kolego SEBA_X:
    danielde napisał:
    Oczywiście na ich miejsce dostaniemy diody LED, świetlówki kompaktowe, czy lampy halogenowe.
    Ibuprom
    Poziom 25  
    O ile faktycznie żarówki tradycyjne kojarzą się ze stratami energii o tyle nie wierzę że ich zastąpienie będzie dla nas jako klienta końcowego korzystne. Energetyka ew. zmniejszony pobór mocy zrekompensuje sobie podwyżkami i tak już bandyckich opłat, a co do dwutlenku węgla to jeden większy pożar jakie były niedawno obserwowane w stanach i całe "oszczędności" na co2 szlag trafia. Ja rozumiem że trzeba małymi kroczkami coś robić aby ograniczać zanieczyszczenie środowiska ale myślę że dużo więcej by zyskano na dofinansowaniach ogromnych fabryk w celu zmniejszania zanieczyszczeń niż zmuszając kowalskiego do wymiany żarówek (notabene na wcale nie lepsze kompaktowe) a tym samym nie wyemitowanie przez to kilku gramów co2. Ceny energii są i tak ogromne, większość z nas kierując się samym czystym rachunkiem ekonomicznym wymienia żarówki które długo się świecą na bardziej ekonomiczne. W konsekwencji irytuje to większość ludzi, którzy mimo wszystko lubią barwę żarówki, jej niezmienną jasność w czasie, możliwość ściemniania czy jej cenę.

No ale jak wiadomo - nie o ekologię tu chodzi, a o obroty firm produkujących owe "enegooszczędne" i niebiodegradowalne kompakty dające suma sumarum więcej złego niż dobrego. Bo jak nie w co2 się udusimy, to chemią ze świetlówek - a ta jest bardziej szkodliwa.
    urbialex
    Poziom 2  
    Nie jestem przekonany, czy te żarówki energooszczędne są aż takie dobre, wprowadzają przecież do naturalnego środowiska rtęć. A dopiero co usunięte zostały termometry rtęciowe. Poza tym, taka żarówka działa jak solarium gdy się siedzi za blisko energooszczędnej, to dostaje się sporą dawkę promieniowania ultrafioletowego. Jeśli włącza się ją i wyłącza na kilkanaście sekund, to zużywa ona więcej energii niż zwykła, ponieważ musi zadziałać ten nieszczęsny starter.
    ArekS
    Poziom 16  
    Zgadzam się z moimi przedmówcami szczególnie z BuBos18! W końcu Ue wymyślono nie po to żeby np. takim Polakom ułatwić życie. Kasa, kasa i jeszcze raz kasa! Trzeba sprzedać coś nowego, trzeba zarobić! Produkcja żarówki jest prosta, może to robić każdy w kraju. Natomiast świetlówka energooszczędna to już bardziej skomplikowana sprawa. Trochę więcej technologi wymaga: świetlówka (rtęć!), przetwornica tranzystorowa (elektronika!). Świetlówki będą produkowana nie u nas, no może u nas będę tylko montowane. Ale to nie pierwszy przykład działania zarządzeń UE, nieżyciowych i nie praktycznych!
    Aha, jeszcze jedno mi się przypomniało: To Holandia wymyśliła UE, taki był jej pierwszy pomysł coś na podobieństwo Stanów zjednoczonych Europy. Chciano stworzyć taką potęgę gospodarczą jak USA... ciekawe tylko jak ta cała UE się jeszcze długo utrzyma? Bo z tego co wiem to już w nie jednym kraju kręcą nosem....
    Filip
    Poziom 23  
    Niech żyje plan 5cio letni. (Deja Vu).
    UE likwiduje ze swego WEWNĘTRZNEGO rynku żarówki. Świat ma to gdzieś.
    Wlodzimierz Piotrowski
    Poziom 17  
    Ciekawe czym zastąpić żarówkę w takim np. piekarniku żaden półprzewodnik tego nie przeżyje.
    seba_x
    Poziom 31  
    Większą oszczędnością dla środowiska naturalnego byłoby zlikwidowanie pieców c.o. opalanych węglem a nie cudowanie z żarówkami .
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Koledzy wiadomo że to bardziej dla rządów - bo mają pewno akcję producentów świetlówek.

Ale fakt piece, podgrzewacze - pobór mają ogromny, coś mogli by z tym zrobić to samo monitory i TV. A co od zwykłej VS energooszczędnej - to powiem tak 3 pokoje z kuchnią - domek. Faktycznie prądu troszeczkę się zaoszczędzi ale że jednak świetlówki się szybko zużywają i są drogie jak diabli to wychodzi na identyczną kwotę a w domu jest ciemniej - inna temperatura barwy.
    mobor
    Poziom 22  
    ze nie wpsomne jak od tego swietłowkowego badziewia siada wzrok

przy kompie z zapaloną swietlowką o godz 20 pieką mnie oczy. Gasze wiec sufitową, zapalam żarnikowy halogen i po godzinie nic mnie juz nie piecze

I co wy na to ?
    seba_x
    Poziom 31  
    mobor napisał:

I co wy na to ?

Do okulisty ! :D

Ja mam w pokoju 15m2 dwie świetlówki 23W , jest bardzo jasno , przy zakupie kierowałem się barwą światła 2700K .
    tomspeed
    Poziom 13  
    seba_x napisał:
    mobor napisał:

I co wy na to ?

Ja mam w pokoju 15m2 dwie świetlówki 23W , jest bardzo jasno , przy zakupie kierowałem się barwą światła 2700K .

a co ma okulista i barwa swiatla.
    chodzi o to ze kazda swietlowka nie swieci jednostajnie, ona caly czas miga, szybko, bo szybko, ale miga.
    przy zarowce tego nie zauwazymy,

i to jest podstawowa roznica.

kto nam zrekompensuje zle samopoczucie, spowodowane drgajacym swiatlem, ze swietlowek?? UE bedzie placila odszkodowania??

dlaczego za wprowadzane zmiany ma placic konsument??

owszem chca wycofac zarowki, to niech zmusza producentow swietlowek, do sprzedazy ich w takiej samej cenie jak zarowki.

wiekszosc swietlowek kompaktowych stosowanych zamiast zwyklych zarowek, ma o wiele krotsza zywotnosc, niz stare poczciwe zarowki,
    powodem tego jest czestotliwosc ich wlaczania i wylaczania,

no ale jak juz zostalo to wczesniej stwierdzone, ktos chce zarobic, tak jak sie zarabialo w Polsce na obowiazkowych gasnicach do aut.

jezeli chodzi o ograniczenie emisji CO2, to dlaczego nie zakaze sie uzywania zarowek w autach podczas jazdy w dzien.

sprzecznosc goni sprzecznosc.

i z tym nie potrafie sie pogodzic.
    wszedzie prywatne interesy,
    szulat
    Poziom 23  
    tak naprawdę to żarówki 75W i 100W wcale nie znikają... tylko zmieniają nazwę i drożeją.
    (ciekawe że w żadnych oficjalnych wiadomościach nie ma o tym słowa)

http://interia360.pl/artykul/unjnych-debili-z-zarowkami-wojna,38342
    Cytat:

przepisy bhp zabraniają stosowania światła jarzeniowego (ze świetlówek) w sygnalizacjach oraz do oświetlania wirujących części maszyn, gdyż w takim świetle wirujące części maszyn wydają się być nieruchome. W takich przypadkach MUSZĄ być stosowane tradycyjne żarówki! Jeśli muszą być stosowane to i muszą być produkowane. A więc są produkowane i dostarczane klientom, z napisem na opakowaniu, że nie wolno ich stosować do oświetlania... pomieszczeń domowych!
    mobor
    Poziom 22  
    seba_x napisał:
    mobor napisał:

I co wy na to ?

a po co mi lekarz ?
    Każdy dobry specjalista zaczyna leczyc od usuniecia przede wszystkim PRZYCZYNY a nie objawów
    ArekS
    Poziom 16  
    1.Przetwornica zawarta w świetlówce energooszczędnej nie znosi częstego włączanie i wyłączania. przed ponownym włączeniem musi się ochłodzić. Producenci mówią o 3 minutach przerwy... to ja ma czekać 3 minuty żeby zapalić znów światło? Fakt, powinna być włączona cały czas, ale wtedy trzeba policzyć jak się to ma do żarówki...
    2.Do świetlówki nie można zastosować zwykłego ściemniacza na tyrystorze lub triaku... Nie wiem czy można w ogóle regulować jasność świecenia świetlówki... Teoretycznie przez zmianę częstotliwości... Ale to już bardziej skomplikowane... A praktycznie?
    3.A tak w ogóle: nie zauważyliście że na każdym kroku nam mówią że coś jest zrobione, czy nie zrobione, czy wyszedł jakiś przepis bo Unia Europejska tak chce i tak nakazała! tylko jeśli poprosisz o tekst tego przepisu do poczytania to nikt tego nie ma!!! Ale mówi się o przepisach UE!!! Czy ktoś to weryfikuje, czy ktoś to sprawdza, czy w końcu ktoś nad tym panuje? Chyba dobrze ktoś wcześniej napisał o dejavu!!!
    AdeBe
    Poziom 13  
    tomspeed napisał:
    seba_x napisał:
    mobor napisał:

I co wy na to ?

a co ma okulista i barwa swiatla.
    chodzi o to ze kazda swietlowka nie swieci jednostajnie, ona caly czas miga, szybko, bo szybko, ale miga.
    przy zarowce tego nie zauwazymy

Jeśli kolega jest w stanie zauważyć świetlówkowe migotanie o częstotliwości kilkudziesięciu i więcej kHz to powinien zgłosić się do księgi rekordów Guinnessa a nie okulisty.
    Zawsze można w miejsce zwykłych żarówek zastosować te halogenowe - oszczędniejsze, ładniejsze światło, bardziej wytrzymałe.

Osobiście nie mogę się doczekać kiedy w końcu to żółtoświecące i grzejące się badziewie zniknie z rynku.
    Argument o dodatkowej korzyści w postaci ciepła też jest słaby, bo:
    1. Przez wiele miesięcy w roku temperatura jest na tyle wysoka, że nie potrzeba dogrzewania, a stracona w żarówce moc idzie w gwizdek.
    2. Te kilkadziesiąt wat mocy żarówki to jest jakieś nieporozumienie jeśli mówimy o dogrzewaniu pokojów zimą. Ile żarówek potrzeba aby w pokoju było ciepło? O ile wzrośnie temperatura w pokoju po zapaleniu żarówki?
    3. Nawet ta minimalna część powietrza która zostaje podgrzana i tak nie daje praktycznie żadnej korzyści dzięki konwekcji cieplnej: większość żarówek i tak świeci ponad naszymi głowami, więc ew. podgrzane powietrze i tak trzyma się przy suficie.