Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kondensetarów na płycie ABIT IC7-G

07 Wrz 2010 10:17 2732 20
  • Poziom 9  
    Witem,

Moja płyta główna uruchamia się raz na tydzień i tylko wtedy gdy odłączę od niej na ten czas całkowicie zasilanie. Po przeczytaniu wielu wątków na forum podejrzenie pada na kondensatory. Moje pytanie, czy należy wymienić konensatory tylko te zaznaczone na zdjęciu czy jeszcze jakieś inne.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

• Pomocny post
    Poziom 32  
    Kondensatory przynajmniej teraz proszę pozostawić w spokoju. Proszę odpowiedzieć na następujące pytania:
    - jak zachowuje się płyta z podłączonym wentylatorem, ale bez procesora, pamięci i kart po naciśnięciu przycisku "power";
    - czy próbowano uruchomić płytę z użyciem innego(ych) zasilacza (te płyty pod tym względem są wybredne);
    - jakie napięcie jest na bateryjce i zworce CCMOS1.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam.

Cytat:
    tylko wtedy gdy odłączę od niej na ten czas całkowicie zasilanie

Ciekawe. Jaki?
    Proponuje sprawdzić napięcia - miernikiem.
    Cytat:
    płyta główna uruchamia się raz na tydzień

To co to -ser?
    Sprawdzić połączenia, wszystkie styki(mają być - błyszczące, no prawie), napięcie na baterii.
    Ze zdjęcia - brak uszkodzenia - nie znaczy, że są sprawne.
    Proponuje otworzyć zasilacz i tam powinna być widoczna usterka = pojemność.
    Przepraszam za ser - to minimum miesiąc. Patrz wtyk 20-pin.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja też stawiał bym na zasilacz. Uszkodzone kondensatory widać gołym okiem. Te na zdjęciu wydają się być jak nowe. Napisz jaki masz zasilacz.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Najpierw to sprawdź zasilacz potem postępuj tak jak kolega kodd napisał.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

kodd napisał:

- jak zachowuje się płyta z podłączonym wentylatorem, ale bez procesora, pamięci i kart po naciśnięciu przycisku "power";

Płyta uruchamia się, świeci się dioda VCC (system power on) i 5VSB (P.S. connected with power source), wentylator się kręci.
    kodd napisał:
    - czy próbowano uruchomić płytę z użyciem innego(ych) zasilacza (te płyty pod tym względem są wybredne);

Tak, uruchamiałem płytę używając innego sprawnego zasilacza .efekt ten sam.
    kodd napisał:
    - jakie napięcie jest na bateryjce i zworce CCMOS1.

niestety dzisiaj tego nie mogę sprawdzić (nie mam woltomierza)

pp1964 napisał:

Proponuje sprawdzić napięcia - miernikiem.
    Sprawdzić połączenia, wszystkie styki(mają być - błyszczące, no prawie), napięcie na baterii.
    Ze zdjęcia - brak uszkodzenia - nie znaczy, że są sprawne.
    Proponuje otworzyć zasilacz i tam powinna być widoczna usterka = pojemność.
    Przepraszam za ser - to minimum miesiąc. Patrz wtyk 20-pin.

Napięcia i zasilacz postaram się zmierzyć jutro jak zdobędę miernik.
    Pin 20 - uszkodzony został ok 3 lata temu - płyta zasilana była starym zasilaczem bez osobnego zasilania procesora. Reszta styków wygląda dobrze.
    Obecny zasilacz to Mode Com Feel 350W.
    Żeby komputer się uruchomił, musi być odcięty od zasilania co najmniej kilka dni. Po jednym dniu nie uruchamia się.

Pozdrawiam,
    Wojtek
  • Poziom 29  
    Zauważyliście spalony jeden pin od gniazda 20pin?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Mam pytanie do kolegi oklut, gdzie kolega widzi uszkodzone kondensatory bo ja na tym zdjęciu nie widzę żeby jakiś był spuchnięty, tak jak kolega napisał wyżej patrz 20-pin na płycie, moja diagnoza to po pierwsze wymiana zasilacza a po drugie jeśli masz inwestować w tą płytę, powiedzmy 8 kondensatorów jeden za 1 zł itd.., oraz praca przy tej płycie, czas poświęcony na nią, co może skończyć się niepowodzeniem, zainwestuj w nową płytę.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak kolega zdobędzie miernik niech sprawdzi na całej płycie głównej zasilanie linii 12v.
  • Poziom 9  
    Witam,

Rozkręciłem zasilacz i.... tak jak sugerowaliście... Czy takie zniszczenia naprawia się, czy kupić nowy? Jeżeli tak to jaki (z tym zeby nie był drozszy od reszty zestawu)
    Natomiast podpiąłem płytę z innym (wydaje się sprawny, jest to Dell 250W - podłączony tylko procesor pamięć i karta gr) i płyta nie wstaje. Napięcia na stykach 11,87V i 5,03V .CMOS1 3,12V i zworki 3,17V.

adamadi33 napisał:
    Jak kolega zdobędzie miernik niech sprawdzi na całej płycie głównej zasilanie linii 12v.

Nie do końca wiem jak to dobrze sprawdzić. Pomierzyłem napięcia na wszystkich stykach do wentylatorów i jest 11,86V.

Zdjęcia zepsutego zasilacza:
    Wymiana kondensetarów na płycie ABIT IC7-G Wymiana kondensetarów na płycie ABIT IC7-G

zdjęcia drugiego zasilacza:
    Wymiana kondensetarów na płycie ABIT IC7-G Wymiana kondensetarów na płycie ABIT IC7-G
  • Poziom 11  
    Ja bym kupił nowy. Nie chciało by mi się pierniczyć. Ale da się naprawić.
  • Poziom 9  
    Odnośnie inwestycji w nową płytę to pod S478 nie jest łatwo dostać dobrą płytę. W tym komputerze mam 4 dyski SATA w tym 2 w RAID0. Ponadto wykorzystuję również Firewire. Zmieniając na coś nowszego trzeba by było zainwestować dodatkowo w procesor i k. graficzną...
  • Pomocny post
    Poziom 43  

Dodano po 51 [sekundy]:

Kondensator elektrolityczny do wymiany.
  • Poziom 29  
    i jeszcze obok ten zielony też do wymiany, bo jest wybrzuszony.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam, jak kol. Eidems zauważył, pin w gnieździe zasilania płyty jest "upalony" - a co za tym idzie wypadałoby wymienić pin, lub gniazdo, kondensatory na tej linii, mimo ze moga nie mieć widocznych oznak zużycia też do wymiany. W zasilaczu, jak zauważyli kol. Eidems i adamadi33 - 2 szt do wymiany. Zasilacz Della - mimo iz mam o nich dobre zdanie, to z PIV nawet w podstawowej konf. może nie ruszyć.
    Kol.wojterz, jak nie straszna lutownica, to proponuję zakupic "zestaw" kondensatorów, przelutować i dopiero potem myśleć czy wymieniać płytę... zasilacz... koszt kondensatorów to kilka-naście zł. plus Twoja praca... (ew. znalezienie drugiego gniazda zasilania MB - odzysk)
    Ale to Ty decydujesz.
    Pozdrawiam
    jajco72
  • Poziom 43  
    Upalony pin już była o tym mowa, sprawdź linie zasilania 12v.Poza tym to zasilacz załatwił tak płytę główną.
  • Poziom 9  
    Witam,

adamadi33 napisał:
    Upalony pin już była o tym mowa, sprawdź linie zasilania 12v.Poza tym to zasilacz załatwił tak płytę główną.

Nie jestem z wykształcenia elektronikiem i niestety nie potrafię zidentyfikować tej linii (po ścieżkach raczej nie dojdę). Tak jak pisałem wcześniej pomierzyłem napięcia 12v przy stykach dot. zasilania różnych wentylatorów które są rozmieszczone w różnych miejscach płyty i tam są ok.
    jajco72 napisał:

...pin w gnieździe zasilania płyty jest "upalony" - a co za tym idzie wypadałoby wymienić pin, lub gniazdo, kondensatory na tej linii...

Jeżeli można w łopatologiczny sposób wytłumaczyć jak zidentyfikować tą linię to bardzo proszę o taką informację.

W zasilaczu zielony kondensator nie jest wybrzuszony (wygląda tak bo zakrzywione ma połączenie obudowy). Zniszczenia widać na kondensatorach zaznaczonych kółkiem. Zamierzam wymienić w zasilaczu kondensatory zaznaczone żółtymi krzyżykami. Proszę o sugestie czy jeszcze któreś czy może nie wszystkie zaznaczone.
    Niestety nie będę chyba w stanie odczytać parametrów kondensatora który wybuchnął. Czy jest to jakiś standardowy i ma ktoś pomysł jakie są jego parametry?

Co do płyty głównej jeszcze raz sprawdzę ją po podłączeniu do jakiegoś nowego i pewnego zasilacza (chociaż ten który mam pracował z PIV.

• Poziom 43  
    Jak można to prościej opisać linia 12v jest jedna w zasilaczu, skąd kablami koloru żółtego dostarczana jest do płyty.Za pośrednictwem wtyków.

Dodano po 4 [minuty]:

• Pomocny post
    Poziom 21  
    na zdjęciu masz opis... a ten "zagięty" zagnieciony tez bym wymienił...
    pozdrawiam
    jajco72
  • Poziom 9  
    adamadi33 napisał:
    Jak można to prościej opisać linia 12v jest jedna w zasilaczu, skąd kablami koloru żółtego dostarczana jest do płyty.Za pośrednictwem wtyków.

Dzięki za wyjaśnienie. Jak wspominałem nie jestem z wykształcenia elektronikiem i nie byłęm pewny znaczenia tego określenia. Linię zasilania 12V wyobrażałem sobie, jako początek w gnieździe zasilającym i dalej poprowadzona, poprzez poszczególne elementy/moduły/punkty pośrednie na płycie. Dlatego zmierzyłem napięcia np na wtykach zasilania wentylatorów.

Dodano po 5 [minuty]:

jajco72 napisał:
    na zdjęciu masz opis... a ten "zagięty" zagnieciony tez bym wymienił...
    jajco72

Ok, dzięki. Myślałem że to jest rozwalony kondensator bo ma co

Dodano po 37 [sekundy]:

bo ma cos wylane na sobie, ale pewnie to jest jaki

Dodano po 1 [minuty]:

jakas masa izolujaca? Co to jest za element?

ps. przepraszam ze na raty ale klawiatura mi sie przelaczyla.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jest to cewka.