Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Róznica między Repeater, Acces Point, Router

mijo_ 07 Wrz 2010 12:18 35738 20
  • #1 07 Wrz 2010 12:18
    mijo_
    Poziom 2  

Drodzy Forumowicze,

przeglądałem już nasze WiFiforum i niestety nie natrafiłem na temat który byłby mi w stanie wyjaśnić jak "chłop krowie na rowie" różnicę między :
    1. Repeater,
    2. Acces Point,
    3. Router ( z dwoma radiami nadoawczo odbiorczymi )

Niestety mieszkam na wsi i niestety nie mam możliwości podłączenia się do Neostrady (choć mój sąsiad po drugiej stronie ulicy ma u siebie Neostradę). Dlatego korzystam z uprzejmości tegoż sąsiada, który nadaje mi sygnał WiFi.
    Niestety sygnał ten jest tak słaby że mogę korzystac z internetu przy wykorzystaniu karty sieciowej ze wzmocnioną antenką tylko w jednymmiejscu. ( ;) hihi ).

1. Chciałbym również korzystać z tego internetu we wszystkich moich pomieszczeniach na dwóch komputerach jednocześnie.
    2. Chciałbym odbierać sygnał radiowy WIFi od sąsiada oraz u siebie w domu nadawać ten sygnał radiowy WiFi do użytkowników domowych.
    3. Chciałbym rownież mieć możliwość kontroli nad tym co poczyna drugi użytkownik na drugim kompie (moje dziecko). np. odłączyć komputer od sieci przez panel administracyjny urządzenia.

Chodzę tak od sklepu do sklepu, przeglądam Allegro i każdy proponuje mi co innego. Jedni Repater, drudzy Acces Point a jeszcze inni Router z dowma radiami.

PROSZĘ pomóżcie mi wykonać dobrego wyboru, abym później nie żałował że kupiłem Repeater'a a poinienem Acces Pointa a najlepiej jak bym kupił Router z dowma niezaleznymi radiami.

PROSZĘ WYJAŚNIJCIE MI (Jak chłop krowie na rowie) CZYM RÓZNIĄ SIĘ TE TRZY URZĄDZENIA . ????

1. Access Point z dwoma modułami radiowymi OVISLINK AIRLIVE G.DUO
    OVISLINK AirLive G.DUO Access Point DWA NIEZALEŻNE RADIA w 801.11b/g PoE 4x LAN
    2. AirLive G.DUO, 2 niezależne radia 802.11b/g
    3. OVISLINK AirLive AP WiF G Dual-Band G.Duo ROUTER

.... oczywiście w sklepach każdy proponował mi co innego i innych producentów.

Regulamin pkt. 10.9, 10.11, 11.2, 15 - Proszę poprawić post.
    [DriverMSG]

0 20
  • SterControl
  • #2 07 Wrz 2010 14:54
    hicat
    Poziom 30  

Repeater - urządzenie odbiera i zarazem wysyła ten sam sygnał delikatnie go wzmacniając. Dlaczego delikatnie ponieważ używa tej samej anteny do odbierania oraz do wysyłania sygnału.

W twoim przypadku inwestycja która się nie opłaca.

Access Point - urządzenie przerabiające sygnał z kabla sieciowego na sygnał wifi (jak router) lub w drugą stronę czyli odbiera sygnał radiowy i przekazuje na kabel sieciowy.

Router - urządzenie sieciowe które służy do zarządzania adresacją, routingiem, ruchem sieciowym, i innymi rzeczami które również może działać jako access point z wifi (kabel sieciowy -> wifi)

Router z 2 radiami - urządzenie które może zarówno pracować jako Access Point Client i Access Point Router czyli jedną kartą odbiera sygnał radiowy z na przykład jednej anteny umiejscowionej na zewnątrz adres który otrzyma odpowiednio przerobić (routing) i przesłać dalej w postaci sygnału wifi do innej anteny (wbudowana do WiFi po domu) oraz po kablu sieciowym (PC, TV, itp).

Kolejne pytanie twoje na temat trzech urządzeń:

Różnią się one jedynie nazwą. Cały czas podajesz to samo urządzenie OVISLINK AirLive G.DUO.

Cytat:
    1. Chciałbym również korzystać z tego internetu we wszystkich moich pomieszczeniach na dwóch komputerach jednocześnie.

Router WIFI umiejscowiony w centralnym miejscu w domu aby zasięgiem objął wszystkie (większość) pomieszczeń.

Cytat:
    2. Chciałbym odbierać sygnał radiowy WIFi od sąsiada oraz u siebie w domu nadawać ten sygnał radiowy WiFi do użytkowników domowych.

Rozwiązanie numer 1:
    Ovislink Duo (czyli to co podawałeś wyżej) + antena zewnętrzna odbierająca sygnał od sąsiada, i router ustawiony mniej więcej w centralnym miejscu domu (długość kabla antenowego ma wpływ na jakość sygnału trzeba dobrać odpowiednią antenę oraz długość kabla max 10 - 15m w zależności od anteny)

Rozwiązanie numer 2:
    Access Point Client (urządzenie do wyboru) z przykręconą anteną zewnętrzną urządzenie ustawione w dogodnym miejscu w domu (krótki kabel antenowy) i od niego przeciągnięty kabel sieciowy LAN do urządzenia wysyłającego sygnał radiowy po domu (AP Router również do wyboru) długość kabla sieciowego do 100m)

Cytat:
    3. Chciałbym rownież mieć możliwość kontroli nad tym co poczyna drugi użytkownik na drugim kompie (moje dziecko). np. odłączyć komputer od sieci przez panel administracyjny urządzenia.

Dobry router na przykład jakiś Linksys z serii WRT54 z wgranym oprogramowaniem TOMATO albo DD-WRT, jednak NIE BĘDZIE PEŁNEGO wglądu do tego co robi 2 użytkownik jedynie IP komputerów z którymi się komunikuje czy ruch jaki wygenerował. Do pełnej inwigilacji to już routery z wyższych półek cenowych (tysiące zł) albo jakiś serwer router na linuxie na przykład.

2
  • SterControl
  • #3 09 Wrz 2010 17:16
    mijo_
    Poziom 2  

Witaj "hicat" serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Ale z tego co znalazłem na Allegro - Access Point : OVISLINK AirLive G.DUO Access Point DWA NIEZALEŻNE RADIA w 801.11b/g PoE 4x LAN

ma dwa niezależne radia które mają jedną antenką odbierać sygnał WIFI a drugą antenką nadawać, czyli z ich opisu wynika że ten model nie wymaga dostarczenia internetu po kablu

.... hmmm czy dobrze rozumuję ???

0
  • #4 09 Wrz 2010 17:37
    hicat
    Poziom 30  

Tak.

Ale żeby ten router objął zasięgiem cały dom musisz go ustawić w miarę w centrum domu. A żeby dobrze odbierał sygnał od sąsiada musisz do niego również doprowadzić kabel od anteny zewnętrznej bo wątpię że w centralnym miejscu będzie zasięg od sąsiada.

0
  • #5 09 Wrz 2010 20:02
    Stanley_P
    Poziom 26  

mijo_ napisał:
    <...>
    ma dwa niezależne radia które mają jedną antenką odbierać sygnał WIFI a drugą antenką nadawać, czyli z ich opisu wynika że ten model nie wymaga dostarczenia internetu po kablu

.... hmmm czy dobrze rozumuję ???

Dobrze rozumujesz. Napiszę więcej:G.DUO został specjalnie zaprojektowany dla przypadków podobnych do Twojego - czyli odbierasz (słaby) sygnał wifi i porzebujesz go u siebie "wzmocnić" (piszę w cudzysłowiu, ponieważ nie jest to wzmocnienie sygnału wprost, tylko za pomoca dwóch niezaleznych modułow radiowych).
    TUTAJ masz moją mini-recenzję routera. Zwracam uwagę na rysunek z masztem radiowym i domkiem, który IMO dobrze obrazuje podstawowe zastosowanie G.DUO (maszt ogólnie symbolizuje dostawcę netu po wifi, w Twoim przypadku jest to AP sąsiada). TUTAJ znajdzesz opis naczęstszej konfiguracji stosowanej przy "dzieleniu" internetu (tryb WISP+AP).
    Szukaj również tematów związanych z rozdzielaniem internetu radiowego - dosyć często bywały (i bywają) na forum.

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #6 09 Wrz 2010 20:10
    Samuraj
    Poziom 35  

Ja proponuje WRT54GL gdyż sam korzystam z identycznej sytuacji jak autor tematu.
    W moim przypadku zmiana oprogramowania na DD-WRT pozwala mi używać laptopa w dowolnym miejscu w domu. Dodatkowo zyskujemy 4+1 wolnych portów do podłączenia komputerów po kablu.

0
  • #7 09 Wrz 2010 20:48
    Stanley_P
    Poziom 26  

Samuraj napisał:
    Ja proponuje WRT54GL gdyż sam korzystam z identycznej sytuacji jak autor tematu.
    W moim przypadku zmiana oprogramowania na DD-WRT pozwala mi używać laptopa w dowolnym miejscu w domu.

Rozumiem, że uzywasz trybu repeatera? No to założmy, że do stabilnego odbioru sygnału przychodzącego z zewnątrz jednak okaże się wskazane przykręcenie lepszej anteny, np. kierunkowej (np. panela), natomiast do "rozprowadzana" sygnału w domu wskazana będzie dookólna. Jak to pogodzisz? (bez dokupowania dodatkowego AP ?)

Cytat:

Dodatkowo zyskujemy 4+1 wolnych portów do podłączenia komputerów po kablu.

G. DUO też posiada porty LAN, do podłaczenia kompów po kablu - jak widać na obrazkach recenzji jest ich cztery. No fakt, o jeden mniej... ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Moim zdaniem jeżeli ma to chodzić porządnie, nie ma lepszego sposobu niż dwa niezależne moduły radiowe (jeden odbiera, drugi "rozsyła): albo w postaci jednego pudełka (ale z dwoma radiami) w stylu G.DUO, lub dwóch osobnych połączonych skrętką (o takim rozwiazaniu wspominał hicat)

0
  • #8 10 Wrz 2010 01:05
    Bezercer
    Poziom 10  

Z doświadczenia powiem że możesz zapomnieć o tym że w centralnym punkcie domu odbierzesz sygnał od sąsiada i roześlesz go po domu.
    Mam AirLive G.DUO i niestety musiałem podłączyć antenę zewnetrzną a miałem taka sama sytuacje jak u ciebie.
    Dlatego weź pod uwagę montaż jakiegoś panelka

0
  • #10 10 Wrz 2010 21:00
    Psaraki
    Poziom 9  

A ja znalazłem jeszcze coś takiego: WAR-54Gv2 WLAN broadband 802.11g AP Router Compact Size

Czyli: "Zestaw 2 szt AP jest idealnym rozwiązaniem gdy chcemy odebrać i rozesłac internet bezprzewodowo, zestaw jest tanśzą alternatywą dla ovislinka G-DUO i lepszym rozwiązaniem szczególnie gdy stosujemy wiecej niż 5m kabla koncentrycznego na którym sa straty sygnału. Dzieki 2 szt urządzeń jedno z urządzeń można umiescić na strychu, poddaszu lub w skrzynce hermetycznej obok anteny a drugie urządzenie możemy podłaczyc skretką sieciową w dowolnym miejscu w budynku.
    Opis AP:

WAR-54Gv2 WLAN broadband 802.11g AP Router Compact Size
    WAR-54Gv2 TechnicLAN to zaawansowany, kompaktowych rozmiarów AP/Router oparty na chipsecie Realteka RTL-8186 opracowany do trybu pracy ciągłej oraz do najbardziej wymagających instalacji nawet instalacji w firmach udostępniających sieć/internet drogą bezprzewodową. WAR-54G nie tylko został wyposażony w RADIATOR chłodzący główny chipset ale również w bardzo zaawansowane funkcje. AP/Router posiada również Watchdog'a oraz wysoką moc nadawczą sięgającą 20dBm. Standardową funkcją AP/Routera jest również tryb UNIVERSAL REPEATER MODE który pozwala na używanie urządzenia jako AP/Clienta (WISP) oraz repeater'a jednocześnie (AP/Router w trybie klient może jednocześnie odbierać sygnał - dzielić na porty lan oraz przesyłać dalej drogą radiową do innego odbiornika WiFi). Wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym użytkownikom AP/Router został przygotowany na PoE (tzw. PoE ready). Oznacza to iż zasilanie oraz sygnał transmisji danych może być przesyłany do WAR-54Gv2 przy użyciu tylko jednego przewodu (przewodu LAN) co jest znacznym ułatwieniem przy instalacjach sieci bezprzewodowych.
    WDS
    AP Client
    WSIP
    AP
    Bridge
    Universal Repeater Mode

W trybie AP Client wszystkie porty lan pracują jako switch. 4-portwy switch pozwala na podłączenie dodatkowych urządzeń.

Dla bezpieczeństwa połączeń sieciowych wprowadzono wiele trybów kodowania takich jak 64/128WEP Encryption, WPA2, WPA z TKIP, 802.1x, i VPN. WAR-54G posiada także wbudowanego firewalla dla zabezpieczenia sieci przed hakerami.

Podsumowanie
    Kompatybilny z systemami IEEE 802.11b/g 2.4 GHz z maksymalną prędkością pracy do 54Mbps
    Dla zapewnienia wysokiej jakości dostępu do sieci obsługuje QoS (Quality of Service)
    Wiele trybów pracy: bridge, WISP, WDS, gateway, AP, Bridge
    Zabezpieczenie sieci poprzez prosty firewall i kodowania, WPA, WPA2, 802.1x, VPN pass-though
    Dodatkowe zalety
    Prosty w instalacji i użytkowaniu
    Wyeliminowanie konieczności posiadania dodatkowego switcha lub haba w celu dzielenia łącza
    Wbudowany 4-portowy swich
    Prosty w konfiguracji poprzez przeglądarkę internetową "

A znalazłem ten sprzęt tutaj: http://yagi.pl/zestaw-1szt-odbir-rozsy-p-1604...sid=009201eb799c60875aeb1001af9f0569#recenzje

Mamy tutaj wielu fachowców a więc proszę o porównanie tych produktów.

0
  • #11 13 Wrz 2010 20:25
    Stanley_P
    Poziom 26  

Psaraki napisał:
    <...>a więc proszę o porównanie tych produktów.

Porównanie z czym? Z G.DUO? Jeśli tak, to moim zdaniem:
    - jeżeli miejce w którym jest dobrze odbierany sygnał wifi oraz miejsce, gdzie sygnał będzie rozsyłany są od siebie stosunkowo sporo oddalone (przykład trochę akademicki: antena na dachu dziesieciopiętrowca, AP rozsyłajacy w mieszkaniu na parterze) - wtedy takie rozwiazanie (czyli dwa urządzenia połączone skrętką) jest najlepsze, lub nawet jedyne możliwe, i tu nie ma co dyskutować (było*)

W innym przypadku:
    - odnosnie kosztów: zestaw tych dwóch routerów jest reklamowany jako tańsza alternatywa G.DUO i kosztuje w promocji 192,20zł brutto. Spoglądam w Ceneo - w tej chwili G.DUO można kupić najtaniej za 189,99-. Czyli powyższa "promocja" bez rewelacji. Ponadto skoro o kasie: w przypadku G.DUO (1 pudełko) oszczedność poboru prądu oceniam na około 35zł/rocznie w porównaniu do dwóch osobnych pudełek (zakładam pobór ok. 10W/pudełko, cenę energii ok. 0,40zł/kWh) (było*)
    - jedno pudełko w postaci G.DUO jest IMO łatwiejsze do skonfigurowania i zarządzania (choć nie twierdzę, że banalnie proste) niż dwa. Zwłaszcza dla osoby niedoświadczonej, nie mającej pewnych podstaw odnośnie sieci, nie posiadającej tej "smykałki". Widziałem tu już kilka topiców, gdzie juzer kupił dwa pudełka, chcąc chyba zaoszczedzić parę złotych, a potem w niekończących się postach błagal o pomoc w konfiguracji (było*)

Reasumując nieco: sam oceń co bedzie lepsze w Twojej sytuacji. Wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam -

Stanley

(było*) - było na elektrodzie.

0
  • #12 02 Lut 2012 21:29
    zaborca
    Poziom 9  

A czy na rynku znajduje się jakieś inne, alternatywne urządzenie dla AirLive G.DUO? Czy nie ma innego i pozostaje kupić tylko AirLive G.DUO?
    Pozdrawiam

0
  • #13 02 Lut 2012 21:41
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Zawsze możesz zainstalować dwa osobne access pointy, kosztowo może trochę taniej.

0
  • #14 02 Lut 2012 22:18
    zaborca
    Poziom 9  

Też tak myślałem ale chciałem mieć wszystko w jednym urządzeniu. Orientuje się może ktoś z kolegów czy jest coś innego niż AirLive G.DUO ale działającego na tej samej zasadzie?

0
  • #15 06 Lut 2012 08:21
    Stanley_P
    Poziom 26  

zaborca napisał:
    <...> ale chciałem mieć wszystko w jednym urządzeniu. Orientuje się może ktoś z kolegów czy jest coś innego niż AirLive G.DUO ale działającego na tej samej zasadzie?

Działającego w standardach b/g, posiadającego dwa niezależne radia zawarte w niewielkiej obudowie, przeznaczonego do zastosowań domowych/SOHO, budżetowego (~200zł) - w tej chwili nie.

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #16 06 Lut 2012 10:17
    faraway.pl
    Poziom 16  

Ja proponuje inne rozwiązanie, składające się z 2 urządzeń
    1 to antena z Ap np taka:
    Róznica między Repeater, Acces Point, Router
    Zapewni ci bardzo mocny i stabilny sygnał z szybkim roamingiem od sąsiada, zaletą jest to że do domu wchodzi z niej kabel lan.
    Kabel ten ( oczywiście po skonfigurowaniu ap który jest w antenie ) wtykasz do switcha z możliwością emisji bezprzewodowej, ze switcha masz lany do stacjonarek, i wifi do wnętrza domu.,,,
    Jest mnóstwo tanich urządzeń które " biorąc" sygnał z lana roześlą ci go po domu.
    Niektóre ( te lepsze ) mają zaawansowane możliwości kontroli połączeń
    można na przykład ustalić w jakich godzinach ma być emitowany sygnał wifi do wnęrza domu. Np 8-21 i dziecko nie ma neta.
    Wszystko zależy od twojej inwencji, i zasobności portfela.
    Im więcej inwencji, tym mniej kasy potrzeba.
    Ale antenę do odbioru sygnału po prostu Musisz mieć dobrą
    Pozdrawiam

0
  • #17 06 Lut 2012 11:25
    Stanley_P
    Poziom 26  

faraway.pl napisał:
    Ja proponuje inne rozwiązanie, składające się z 2 urządzeń
    1 to antena z Ap np taka:<...>

No tak, ale kolega @zaborca wyraźnie pytał o pojedyncze urządzenie, tzn. mające 2 radia zintegrowane w jednej obudowie...

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #18 06 Lut 2012 14:12
    faraway.pl
    Poziom 16  

Nie ma złotego środka, a proponowane przeze mnie urządzenie tzn antena z AP i router lub switch z wifi jest niewątpliwie rozwiązaniem tanim i skutecznym.
    Przecież większość z nas ma neta z "kabla" czy to lan, czy osiedlowa kablówka, i dopiero takiego rozdzielamy sobie w domu.
    Jedno urządzenie.... hmm..... to jest możliwe,, ale weźmy pod uwagę i minusy takiego rozwiązania , tzn : w tym przypadku musi być antena "pobierająca" neta, a wiadomo że im dłuższy kabel antenowy, tym większa strata sygnału, który w tym przypadku i tak jest słaby,,,a z anteną z ap nie ma tego problemu bo sygnał odebrany leci dalej praktycznie (biorąc pod uwagę odległości w domku jadnorodz.) bezstratnie.
    Po drugie, urządzenie przetwarzające, "repeater" lub "bridge", i retransmitujące jednocześnie, toto jest przecież dość drogie i jednocześnie cholernie skomplikowane w konfiguracji, ( wiem co mówię ) , no chyba że komuś zlecimy ustawienie,,,( dodatkowe koszty )
    Więc biorąc pod uwagę koszt instalacji, i skomplikowanie obsługi myślę że moja propozycja jest warta uwagi.

0
  • #19 06 Lut 2012 20:03
    zaborca
    Poziom 9  

Witam i dziękuję Wam bardzo za odpowiedź i pomoc.
    Właśnie takiej konkretnej odpowiedzi jaką Kolega Stanley_P podał oczekiwałem.
    Wychodzi na to, że będę musiał zaopatrzyć się we wspominanego AirLive G.DUO.
    Pomysł Kolegi faraway.pl też jest bardzo ciekawy i godny uwagi ale niestety w moim przypadku się nie sprawdzi. Posiadam już dwie anteny. Jedną w domu skąd wysyłam sobie sygnał a drugą w innym miejscu gdzie ten sygnał odbieram. W sumie to zastanawiam się teraz czy może zamiast inwestować w AirLive G.DUO może zastanowić się nad taką antenką z AP i połączyć ze switchem jak proponuje Kolega faraway.pl. Orientuje się Kolega ile taka impreza może kosztować i czy może polecić jakiś konkretny niedrogi model anteny oraz switcha?
    Dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich :)

0
  • #20 06 Lut 2012 20:48
    Stanley_P
    Poziom 26  

faraway.pl napisał:
    Nie ma złotego środka, a proponowane przeze mnie urządzenie tzn antena z AP i router lub switch z wifi jest niewątpliwie rozwiązaniem tanim i skutecznym.
    Przecież większość z nas ma neta z "kabla" czy to lan, czy osiedlowa kablówka, i dopiero takiego rozdzielamy sobie w domu.
    Jedno urządzenie.... hmm..... to jest możliwe,, ale weźmy pod uwagę i minusy takiego rozwiązania , tzn : w tym przypadku musi być antena "pobierająca" neta, a wiadomo że im dłuższy kabel antenowy, tym większa strata sygnału, który w tym przypadku i tak jest słaby,,,a z anteną z ap nie ma tego problemu bo sygnał odebrany leci dalej praktycznie (biorąc pod uwagę odległości w domku jadnorodz.) bezstratnie.

Złotego środka może i nie ma, ale na szczęście można dobierać sprzęt w zależności od konkretnego przypadku, zastosowań, potrzeb i rzecz jasna finansów. Ja staram się dobierać wielkość młotka do wielkości gwoździ, wkrętak do wielkości i kształtu wkrętów.
    Oczywiście: jeżeli kabel łaczący klasyczną antenę pasywną z odbiornikiem byłby zbyt długi (w praktyce max. ok. 10m; tłumienie sygnału) wówczas pozostaje tylko rozwiązanie z dwoma AP-kami (trochę żargonem pisząc: pierwszy odbiera, drugi rozsyła wifi) połączonymi skrętką. Czyli w sumie to co proponujesz, i o czym było na forum wiele razy. Nawet w tym wątku, przeczytaj uważnie post #2, p.2 od @hicat, oraz co pokrótce napisałem w poście #11 ("przykład trochę akademicki").

Lecz są sytuacje, kiedy użytkownik może problem "wzmacniania" czy też "rozdzielania" wifi (różnie na forum jest to nazywane) załatwić jednym urządzeniem - wspomnianym Airlive G.DUO (o ile rzecz dotyczy sieci w obecnie najbardziej popularnych w standardach b/g). Oczywiście: takie rozwiązanie ma swoje minusy (nie zawsze można je optymalnie zastosować), ale też i plusy: chociażby jedno estetyczne pudełko, jeden zasilacz, konfigurowanie i zarządzanie jednego urzadzenia, brak skrętki łączącej oba AP.

Cytat:
    Po drugie, urządzenie przetwarzające, "repeater" lub "bridge", i retransmitujące jednocześnie, toto jest przecież dość drogie

Drogie? Rzecz co prawda względna, ale cena G.DUO kształtuje się w okolicach ~200zł. Jeśli masz samochód, obecnie więcej płacisz za jedno tankowanie do pełna. Za tę cenę masz urządzenie z dwoma niezależnymi torami radiowymi (przykładowo odbierasz sieć nieszyfrowaną na kanale 1, rozsyłasz u siebie szyfrowaną WPA2 na kanale 13), praktycznie natychmiast gotowe do pracy, kwestia skonfigurowania, czy też raczej często dokonfigurowania. Do tego ewentualnie w miarę potrzeb dodatkowa antena (np. panel) plus kabel, powiedzmy circa 80-100zł.

Cytat:
    i jednocześnie cholernie skomplikowane w konfiguracji, ( wiem co mówię ) , no chyba że komuś zlecimy ustawienie,,,( dodatkowe koszty )
    Więc biorąc pod uwagę koszt instalacji, i skomplikowanie obsługi

Cholernie skomplikowane? 8-O Chyba na odwrót: uważam, że właśnie skonfigurowanie dwóch osobnych urządzeń jest trudniejsze. Może nie dla Ciebie i nie dla mnie, ale nie każdy jest zaraz specem od informatyki ze specjalizacją urządzenia sieciowe ;-) (notabene ja jestem tylko amatorem). Przykład z życia wzięty: choćby TEN wątek. Inna sprawa, że dopiero po ponad 30 postach nieudanych prób dostania się do panelu konfiguracyjnego routera wyszło, że forumowicz ma uszkodzoną kartę LAN w pececie... ;-)
    Zaś odnośnie trudności konfiguracji G.DUO: LINK też już był w tej dyskusji, gdybyś ją uważnie przyczytał. Nie twierdzę, że w każdym przypadku i dla każdego jest to bułka z masłem. Lecz z informacji które do mnie docierały mniemam, że opis pomógł wielu osobom, również (a może przede wszystkim?) tym niezbyt zaawansowanym.
    Jako ciekawostka: pod poniższym linkiem można "na sucho" (tzn. bez zakupu urządzenia ;-)) obejrzeć i trochę poćwiczyć konfigurację G.DUO:
    http://citymedia.pl/al/demo/G.DUO/home_wispap.htm
    Firmware trochę przestarzałe ;-), siłą rzeczy część opcji nie działa tak jak w realnym urządzeniu. Niemniej można się ogólnie zorientować w dostępnych trybach pracy, funkcjach, możliwościach, itp.

Cytat:
    myślę że moja propozycja jest warta uwagi.

Owszem, lecz bez urazy: Ameryki nie odkryłeś. Najważniejsze uważam, że użytkownik ma wybór rozwiązań i urządzeń - i oby jak największy.

Pozdrawiam -

Stanley

0
  • #21 07 Lut 2012 02:54
    faraway.pl
    Poziom 16  

Popieram ... nawet browara na to konto wypiję ;)
    Najważniejsze że pomogliśmy ... ;)

1