Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Samsung MM-77- pali bezpiecznik i działa

rafallogi 07 Wrz 2010 14:54 1779 5
  • #1 07 Wrz 2010 14:54
    rafallogi
    Poziom 17  

Witam,
    w podanej wieży, na płycie głównej stoi bezpiecznik 3,15A/250V, który niestety się pali (wieżyczka trafiła z objawami uszkodzonego lasera i podczas demontażu zauważyłem spalony bezpiecznik). Bezpiecznik raz spalił się także u mnie, ale o dziwo wieżyczka działa bez najmniejszego problemu. Podejrzewam, że bezpiecznik zabezpiecza obwód zasilania końcówek mocy i po "rozgrzaniu" wieżyczki mogą one powodować zbyt duże obciążenie. Analizując schemat (korzystałem ze schematu MM-39 z bazy schematów) zauważyłem, że z mostka prostowniczego (mostek sprawny) odchodzi druga gałąź napięcia zmiennego. Być może ta gałąź powoduje palenie bezpiecznika.
    Za wszelkie sugestie serdecznie dziękuję.

• #2 08 Wrz 2010 14:37
    michald
    Poziom 28  

Odlaczyc zasilacz od koncowki i sprawdzic napiecie na zasilaczu. Czy tam jest zasilacz impulsowy ( nieduzy transformatorek) na plycie czy o pracy ciaglej ?

Jezeli impulsowy a kolega nigdy takiego nie naprawial to niestety ale sobie z tym nie poradzi.

Czy kolega ma wiedze praktyczna z elektroniki ?

• #3 08 Wrz 2010 22:15
    rafallogi
    Poziom 17  

Kolega ma wiedzę praktyczną :-) , przynajmniej tak mi się wydaje, aczkolwiek specjalizuję się w serwisie central telefonicznych. Zasilanie zbudowane jest na transformatorze wieloodczepowym, mostku prostowniczym i szeregu prostowników dla każdej z gałęzi. Żadnej impulsówki tam nie ma. Odepnę ten dodatkowy obwód odchodzący ze zmiennego na mostku prostowniczym -głownym poprzez wylutowanie diody 1N4002, która znajduje się na tym obwodzie i zobaczę, czy nadal pali 3,15A (bezpiecznik pali od razu po włączeniu wieżyczki)
    Dam znać, co się dzieje :-)

• #5 22 Maj 2011 00:36
    rafallogi
    Poziom 17  

Melduję, że temperatura jest normalna.
    Przepraszam, ale trochę mnie nie było.

• #6 22 Maj 2011 09:13
    Jerzy Majkut
    Poziom 24  

Witam! Spróbuj przyjrzeć się dokładnie połączeniom, czy kablom w tej gałęzi odbioru mocy, bo może przyczyną jest zwarcie, które powstaje przy jakimś ruchu obudowy (przetarta izolacja, nieprawidłowo wkręcony wkręt- za długi, coś nie dokręcone). Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo