Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skuter Motowell przepala wszystkie żarówki

nelik1987 07 Sep 2010 20:11 12029 9
    nelik1987
    Level 31  
    Witam chodzi o skuter Motowell Magnet City.
    Skuter przepala wszystkie żarówki po dodaniu gazu.
    Odłączyłem akumulator i na przewodach pojawia się napięcie 12V przy normalnej pracy a jak doda się gazu pojawia się ponad 30V.
    Podłączyłem oscyloskop i otrzymałem przebieg prostokątny o wypełnieniu około 75-80%.
    Stwierdziłem, że to regulator napięcia. Wymieniłem i dalej to samo.
    Co może być przyczyną? tak dużego napięcia?
    Ricardo Picardo
    Level 11  
    Akumulator nie ma nic wspólnego ze swiatłami!. W małych silnikach z tzw. magnetem są to z reguły rozdzielone obwody. Regulatory pracuja w układzie równoległym. Padł Ci regulator i tyle. Kup nowy lub zrób sobie sam. Na pewno sobie poradzisz. Jednak najpierw znajdź lub odtwórz sobie schemat instalacji, aby rozpoznać układ cewek.
    iq84
    Level 14  
    jeśli wymieniłeś regulator napięcia to sprawdź jeszcze raz napięcie przy obciążeniu żarówkami przy wolnych obrotach , a było coś grzebane w instalacji przez kogoś wcześniej ,czy to się tak samo zrobiło ? ja koledze też taką wadę usmołem( to był inny skuter niż Twój) ,zrobiłem mu nowy regulator ograniczenia napięcia przy zwiększonych obrotach silnika i działa wyśmienicie.
    Jasiu 57
    Level 1  
    Witaj
    posprawdzaj dokładnie połączenia uzwojenia magneta od zacisków
    prostownika (regulatora) jak i punkty lutownicze magneta.
    motomaniek10
    Level 10  
    Miałem taki sam przypadek w Vespie ET 250. Poluzowana była śrubka mocująca regulator a na niej był kabel od masy. Dokręciłem i wszystko gra.
    Ibuprom
    Level 26  
    30V? A akumulator sprawny? Teoretycznie akumulator powinien być niejako "stabilizatorem" napięcia w instalacji i nie dopuszczać do jego wzrostu pow. 15V. Sprawdź dokładnie podłączenie akumulatora + sam akumulator.
    nelik1987
    Level 31  
    Sprawa rozwiązana !

Rozkręciliśmy cały skuter, badałem po kolei wszystkie przewody. Udało się znaleźć wiązkę idącą od alternatora do regulatora. Sprawdziłem połączenia i wszystko było OK. Przewodziły 3 przewody. Zacząłem szukać dalej i nic nie znalazłem. Na szczęście jeszcze raz sprawdziłem przewody od alternatora do regulatora i okazało się ze tym razem jeden nie przewodzi. Rozciąłem izolację i metodą dzielenia na pół szukałem uszkodzenia przewodu. Na szczęście znalazłem dość szybko usterkę. Okazało się że konektor został źle założony w fabryce! Ktoś zacisnął metalowy konektor bezpośrednio na przewód na izolacje bez jej zdejmowania ! Blaszki konektora przebiły izolację, ale nie zawsze łączyły. Po odizolowaniu przewodu i założeniu końcówki na nowo wszystko wróciło do normy. Żarówki nie palą się !!

Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu tego problemu