Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem?

07 Wrz 2010 22:23 5065 14
  • Poziom 17  
    Zakupiłem na Allegro mikrofon bezprzewodowy HOLLYWOOD FM-8051.
    Sprzedawca napisał, że mikrofon ma wysoko stabilizowaną częstotliwość kwarcem.
    Tym czasem przy poruszaniu mikrofonem słychać dźwięki przypominające szukanie stacji radiowej na FM.
    Szczególnie czuły jest na przechylanie.
    Czy dobrze mi się wydaje, że ten kwarc to tylko "chwyt marketingowy" ?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 26  
    Te dźwięki to raczej wynik dużej czułości mikrofonu i głębokiej modulacji przy najniższych tonach. Stabilizacja kwarcem ma ograniczyć odstrajanie z powodu wahań napięcia zasilającego, temperatury i innych czynników. Jeśli nie odstraja się od wybranej częstotliwości, to jest stabilizowany.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    To co opisałem dzieje się bez mówienia do mikrofonu więc raczej wysoka czułość nie ma tu znaczenia.
    Shure PG 58 (drogi markowy) też ma wysoką czułość a nic takiego się nie dzieje.

Czy jest jakaś metoda sprawdzenia obecności tego kwarcu bez miernika częstotliwości ?

Czy można cokolwiek zrobić aby nadajnik działał dobrze bez zakłóceń gdy się nim porusza ?
  • Poziom 38  
    Zwykle stabilizacji kwarcowej w amatorskich nadajnikach FM nie stosuje się z powodu bardzo złożonej ich budowy. Nadajnik taki był by kosztowny i stosowanie kwarcu jest tu nieuzasadnione. Jeśli jesteś z wykonania takiego nadajnika nie zadowolony to zwróć sprzedającemu i poszukaj innego! Można sprawdzić czy jest ta stabilizacja zaglądając do środka ale to musi zrobić ktoś "kumaty"! No i wtedy pewnie nie można będzie zwrócić tego sprzętu.
  • Poziom 26  
    Może to być wynik nie najlepszej, taniej konstrukcji - np. mikrofon źle osadzony (powinien być unieruchomiony, ale w miękkiej osłonie i bez kleju termo topliwego, który przenosi odgłosy z obudowy) lub luźne przewody przebiegające w pobliżu ścieżek i elementów nadajnika.
    Może niechlujne, niepewne lutowania, albo niezabezpieczona parafiną cewka powietrzna lub rdzeń.
    Jeśli występują takie drobne, mechaniczne wady, można je poprawić.
    Gdyby nie było kwarcu, to przy spadku napięcia baterii, nadajnik znacznie by się odstroił.
    Jak nie chcesz rozbierać, to zwróć.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    guciofilucio napisał:
    Czy dobrze mi się wydaje że ten kwarc to tylko "chwyt marketingowy" ?

Jeśli jest to taki wynalazek :

Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem?

to tu masz wycinek z danych technicznych :

Zakres częstotliwości pracy VHF 160 Mhz do 260 Mhz
    Tolerancja częstotliwości +/- 0,005 %

Przelicz a zobaczysz czy taka "stabilizacja kwarcowa" występuje .

Podpowiem tylko, że na częstotliwościach 200MHz generator stabilizowany kwarcem (obojętnie jakim kwarcem) to stabilność częstotliwości powinna wynosić około 1kHz (to najsłabszy wariant).

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    And41x1 napisał:

...Gdyby nie było kwarcu, to przy spadku napięcia baterii, nadajnik znacznie by się odstroił.....

Stabilizacja może być zrealizowana w inny sposób i też bardzo skuteczny (np. na pętli PLL).
  • Poziom 17  
    Przede wszystkim bardzo wam dziękuje za zainteresowanie tematem.
    Rzeczywiście polutowane jest kiepsko.
    Cewki niezabezpieczone.
    Ale jak powiadają jeden obraz zastępuje 1000 złów więc zrobiłem fotki.

A na marginesie kwarc jednak jest wiec na tej podstawie nie mogę oddać mikrofonów.Co do parametrów to myślę że w ogóle nie można się opierać na danych producenta (papier przyjmie wszystko).

Czy po zabezpieczeniu cewek i poprawieniu lutów mozna coś z tego zrobić ?
    Chodzi mi tylko o to żeby nie było tych pardzo głośnych zakłóceń podczas poruszania.Zapomniałem jeszcze dodać że mikrofon delikatnie piszczy podczas mówienia i tylko wtedy, nie są to sprzęgi bo mikrofon był testowany bardzo cicho lub na słuchawkach, lub w drugim pokoju.
    Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem? Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem? Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem? Jak rozpoznać czy nadajnik FM stabilizowany jest kwarcem?
  • Poziom 26  
    Możliwa przyczyna to luźne przewody mikrofonu, dyndające w pobliżu elementów obwodów w.cz. Spróbuj skrócić i / lub zmontować całość, tak by unieruchomić ten przewód powyżej metalowego pierścienia.
    Zalanie cewek parafiną, zmniejszy bębniące dźwięki przy uderzeniach w obudowę.
  • Poziom 35  
    Czy ktoś mógłby mnie oświecić wyjaśniając po co jest ten pieścień ?
    Czy to połączenie masy (obudowy) mikrofonu z płytką?

Dodano po 1 [minuty]:

And41x1 napisał:

Zalanie cewek parafiną, zmniejszy bębniące dźwięki przy uderzeniach w obudowę.

Raczej dzwonienie.
  • Poziom 26  
    Unieruchomić - czyli wepchnij tam kawałek gąbki, pianki..
    Z piszczeniem to trudniejszy problem.. nie wiem - może nieodfiltrowane próbkowanie, szczątki syntezy ... albo sprzężenie na wzmacniaczu - czyli źle poprowadzone masy. Dodatkowe masy i kondensatory odsprzęgające, to już nie wskazówki na odległość, a wedłóg ogólnych zasad.
    Dodano po 7 [minuty]:

Myślę że pierścień stabilizuje umiejscowienie płytki w obudowie.

Dodano po 15 [minuty]:

Preskaler napisał:
    And41x1 napisał:

...Gdyby nie było kwarcu, to przy spadku napięcia baterii, nadajnik znacznie by się odstroił.....

Stabilizacja może być zrealizowana w inny sposób i też bardzo skuteczny (np. na pętli PLL).

:) wiem .. ale tu nie polemizujemy jakie to sposoby stabilizacji są mi znane, lecz staramy się pomóc rozwiązać problem.
    Do tematu wracając - włącz toto rozebrane, weź nieprzewodzący patyczek i pomacaj co takie efekty powoduje,.. ale myślę że to te dyndające przewody od mikrofonu.
  • Specjalista AGD
    Patrzę na elementy i pod nimi opisy wartości i nie zgadzają się. Czy tak ma być?
  • Poziom 26  
    Metalowy pierścień, wspomniany przez zomus90210, rzeczywiście przenosi również masę na obudowę mikrofonu - czyli musi mieć z nią pewny, nieruchomy kontakt. To może być przyczyna owych dźwięków przy przechylaniu. Myślę że wystarczy odgiąć pierścień do góry - nieco więcej niż kąt prosty - tak aby przy montażu, powstał tam pewny styk.
  • Poziom 17  
    Ten pierścień to dla mnie na 99 % antena.Po ponownym zmontowaniu problem ustał .Zawinąłem te luźne przewody ,być może to było problemem .Ustały te ciche piski i można teraz ruszać mikrofonem.

Mam jeszcze pytanie o wymianę wkładki mikrofonowej (co polecacie ?) gdyż ta ma kiepskie pasmo od góry i ogólnie mikrofon jest "mało wyraźny".
  • Poziom 26  
    Pierścień jest przylutowany do masy..
    Nie wiem jakiego typu jest wkładka. Jeśli zwykły mikrofon elektretowy, to one są bardzo tanie i mają duży rozrzut jakości. Możesz wypróbować kilka różnych.