Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5730zg. Problem z matrycą (video na YouTube)

bartek1718 07 Wrz 2010 23:54 3589 10
  • #1 07 Wrz 2010 23:54
    bartek1718
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Na początku tego roku kupiłem na allegro używanego laptopa. Po niedługim czasie zorientowałem sie, że występuje problem z obrazem. Myślałem że mogła to być wina sterowników, ponieważ od razu po otrzymaniu laptopa zmieniłem system operacyjny. Zanim sprawdziłem wszystkie ewentualności minęło kilka dni i na zwrot towaru było za późno. Laptop został.

Opis problemu:
    W różnych okolicznościach znika normalny obraz a pojawiają się różne wzorki: kratki, pionowe kolorowe linie, czarno-białe plamy itp. Zastanawia mnie w czym leży problem, ponieważ pojawia się on czasem bez fizycznej ingerencji (np. w momencie kiedy włączy się wygaszacz ekranu, to po poruszeniu myszką zazwyczaj występuje opisywana usterka. Występuje również podczas uruchamiania komputera), a czasem po prostu samoistnie ( nic się nie dzieje, żadne wygaszacze ani nic z tych rzeczy).
    Czasem problem występuje w momencie, gdy niechcący delikatnie poruszę pokrywą. Najczęściej pojawia się gdy zamknę pokrywę do końca, tak że obraz zgaśnie, a następnie ponownie ją otworzę. Nie jest to też regułą, gdyż zazwyczaj mogę bez komplikacji poruszać i dowolnie ustawiac położenie pokrywy.

Jak sobie z tym radzę:
    Początkowo, każdorazowo restartowałem komputer. Następnie zauważyłem, że wystarczy używając kombinacji klawiszy wprowadzić komputer w stan uśpienia. Po ponownym włączeniu (czasem zabieg trzeba było kilkakrotnie powtarzać) wszystko wracało do normy. Ostatnio zauważyłem, że można sobie poradzić z tym problemem zamykając i otwierając pokrywę. Ale nie w sposób gwałtowny, nie szybko i do końca otwierając, tylko w momencie kiedy spodziewam się że ekran sie podświetli zwalniam, powoli otwierając klapę. Taki zabieg w 90% pomaga za pierwszym razem.

Uwagi:
    Uwagę zwraca fakt, że problem nie jest do końca ani natury fizycznej, ani jakiegoś tam oprogramowania, bo pojawia sie, jak już wspomniałem w różnych okolicznościach. Opisałem go dokładnie bo wydaje mi się, że tego rodzaju informacje, mogą pomóc mądrym głowom rozgryźć o co tu chodzi.
    Podłączyłem laptopa pod zewnętrzny monitor i mimo, iż na matrycy działy się cuda niewidy, to na monitorze było wszystko OK. Także odpada ewentualność karty graficznej i wiadomo, że chodzi o matrycę.
    Przekopałem fora i wiem, że w grę wchodzi jakieś oprogramowanie matrycy, taśma albo sama matryca. Mam nadzieję że pomożecie mi zrozumieć w czym leży problem.

Filmik obrazujący co sie dzieje z matrycą znajduje sie pod poniższym linkiem:
    http://www.youtube.com/watch?v=pQh5iXsrSxQ

0 10
  • #2 08 Wrz 2010 00:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Wrz 2010 09:23
    bartek1718
    Poziom 9  

Witam.
    Dziękuje za pierwsze wypowiedzi.

Model laptopa to Acer Aspire 5730ZG.
    Myślałem, a może raczej łudziłem się, że problem będzie dużo prostszy, że trzeba będzie docisnąć jakąś taśmę i zaskoczy :) ale po powyższej wypowiedzi Kolegi widzę, że to nie takie proste.
    Laptop jest jeszcze na gwarancji i można go odesłać. Przynajmniej tak mi sie wydaje, że jest na gwarancji, ponieważ zainstalowana była na nim Vista, a ja od razu po otrzymaniu go zmieniłem system na XP oraz usunąłem partycję recovery. Zastanawia mnie czy to nie pozbawiło mnie gwarancji. Może się Koledzy orientują.
    No i jak każdy, posiadam na dysku filmy oraz muzykę, a dysku wyjąć nie mogę bo utraciłbym gwarancję. Zastanawia mnie czy serwis Acera nie doniesie na mnie :)

Proszę o dalsze wypowiedzi

0
  • #4 08 Wrz 2010 11:28
    _1KOKO
    Poziom 32  

Jeżeli masz możliwosc dojechania do serwisu i oddac go na gwarancje to mozesz na miejscu poprosic o wyjęcie dysku gdyż masz tam wazne informacje do pracy i mysle ze nie bedzie kłopotu :) a co do donoszenia odnosnie innej wersji windowsa to mysle ze jest taki przepis o ochronie danych osobowych i nie mają prawa sprawdzac co na nim jest zainstalowane... Jesli sie myle to niech ktoś mnie poprawi :)

0
  • #5 08 Wrz 2010 11:37
    bartek1718
    Poziom 9  

Z dojazdem do serwisu to bedzie ciężko, bo jak się orientuję, to serwis gwarancyjny Acer jest tylko w Czechach

0
  • #6 09 Lis 2010 12:31
    bartek1718
    Poziom 9  

Witam. Przepraszam że odkopuje temat ale bez sensu byłoby zakładac nowy. Problem z laptopem został już opisany i zobrazowany wyżej.

Wysyłam właśnie sprzęt do serwisu Acera. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz.
    Po kupieniu tego laptopa zauważyłem białą plamkę na matrycy. Widać ją pod odpowiednim kątem i na odpowiednim tle. Możliwe, a może prawdopodobne, że powstała w wyniku nacisku. Być może ktoś zamknął pokrywę a na klawiaturze coś leżało.

I teraz pytanie. Czy Acer może stwierdzić, że zauważyli taką plamkę, uważaja że powstała w wyniku nacisku, w związku z czym omawiany w temacie problem jest skutkiem mechanicznego uszkodzenia (z mojej winy) i gwarancja tego nie obejmuje??? Jednym słowem czy mogą się zasłonić jakąś plamką i wyprzeć serwisowania w ramach gwarancji?? W moim przekonaniu plamka i problem z wyświetlaniem obrazu mają się nijak do siebie. A jak jest waszym zdaniem??

PS
    Właśnie zauważyłem kilka padniętych pixeli.

0
  • #7 22 Lis 2010 17:34
    bartek1718
    Poziom 9  

Gdyby ktoś miał podobne wątpliwości to piszę jak skończyła sie moja historia.

Odesłałem laptopa do serwisu. Sprzęt bez żadnego "ale" został naprawiony. Wymieniony został LCD. W raporcie napisano, że był wadliwy.
    Laptopa odzyskałem po 2 tygodniach.

0
  • #8 22 Lis 2010 17:41
    _1KOKO
    Poziom 32  

No to nie tak strasznie długo jak na podróż do Czech ;)

0
  • #9 03 Gru 2010 21:58
    Mirka 89
    Poziom 2  

Witam :) ja niestety mam ten sam problem z moim notebookiem równiez Acer Aspire 5730ZG, dokładnie takie same objawy jak zostały opisane przez kolege tylko moj ekran jest całkiem biały i nic sie nie dzieje z obrazem choc wszystkie programy które były uruchomione wczesniej działaja bez zarzutu. Oddałam notebooka do naprawy- matryca została wymieniona , ale niestety po kilku dniach problem ponownie sie pojawił i jest coraz gorzej. Równiez uciekałam sie do sposobu usypiania laptopa lecz teraz musze robic to kilkakrotnie i obawiam sie ze pewnego razu ekran wogole nie przejdzie z białego wygladu na normalny. Baaaaaardzo prosze o pomoc. Mirka

0
  • #10 06 Gru 2010 17:26
    bartek1718
    Poziom 9  

A jednak..... Wkrótce po rozpoczęciu korzystania z laptopa pojawił się nowy problem z matrycą. Wcześniej obraz znikał całkiem, a teraz miga. Pomaga dotknięcie, czy lekkie odchylenie pokrywy.

filmik: http://www.youtube.com/watch?v=9NrQhjJUed8

Pewnie trzeba wysłać im jeszcze raz, póki jest na gwarancji. Chciałem jednak zapytać czy mogę ubiegać się o jakąś rekompensatę z tego tytułu, że laptop po serwisie nadal ma wadę? Przypuszczam, że zamontowano używaną matrycę.

Czy opłaca się ich zje.....ć, za źle przeprowadzone serwisowanie?

Do Mirka 89. Moim zdaniem tylko serwis. Jeśli masz na gwarancji to nie ma na co czekać. Pakuj i wysyłaj.

0
  • #11 07 Gru 2010 22:00
    Mirka 89
    Poziom 2  

Niestety nie mam juz go na gwarancji:/ był juz w naprawie ale matryca chyba nie jest tu głownym elementem tej usterki :/ jakis podzespół musi nie domagac i dlatego matryca tez pozniej nawala :/ Ja jestem w gorszej sytuacji chyba. Moj ekran nie miga co prawda, ale od poczatku jak ładuje sie system ekran jest biały , czasami pojawi sie normalny, a czasami musze go uśpic, ale na Twoim miejscu wysłałabym go ponownie do serwisu jezeli masz taka szanse.
    No ciekawa jestem co jest z naszymi komputerkami ;) :P

0
  Szukaj w 5mln produktów