Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostkowanie 2 tylnich kanłów na tube

misiowiec 21 Wrz 2004 20:55 15809 36
  • #31 21 Wrz 2004 20:55
    kraz73
    Poziom 27  

Cytat:
    2 pytanie czy w ten sposob tuba bez wzmacniacza w samochodzie jesli bedzie dosyc efetywna bedzie troche stukac basem zby dalo się to czuc?

Przy dwócewkowym i mocy nominalnej 2X27 na pewno już będzie go słychać.
    Bas lepszy będzie z obudowy z bassrefleksem. W przypadku dobrze zestrojonej obydowy i kanału efekt będzie doskonały.

• #32 22 Wrz 2004 23:34
    misiowiec
    Poziom 10  

zdobylem dane tego glosnika od producenta i skonsultoalem z czlowiek , ktory robi kolumny na zamowienie i mowi , ze przy Qts=0.5 Qms =5,26
    Qes=0.56 fs= 42Hz musi to byc obudowa zamknieta ,bo inaczej bedzie buczal ,ze musilo by byc conajmniej Qts ponizej 0,4 ,co ty o tym myslisz ??

• #33 23 Wrz 2004 10:33
    kraz73
    Poziom 27  

Cytat:
    zdobylem dane tego glosnika od producenta i skonsultoalem z czlowiek , ktory robi kolumny na zamowienie i mowi , ze przy Qts=0.5 Qms =5,26
    Qes=0.56 fs= 42Hz musi to byc obudowa zamknieta ,bo inaczej bedzie buczal ,ze musilo by byc conajmniej Qts ponizej 0,4 ,co ty o tym myslisz ??

Nie mam danych fabrycznych tego głośnika, ale faktycznie przy tym Qts ma prawo zacząć buczeć. Należy do tego dodać jeszcze nie najlepszy współczynnik tłumienia przy wzmacniaczach samochodowych skonstruowanych na scalakach i efekt buczenia gotowy. Co prawda dobre obliczenie obudowy poradzi sobie z Qts nawet 0,5, ale lepiej nie ryzykować, obliczenia dla skrzyni zamkniętej są dużo prostsze a i tolerancja większa. Głośnik w obudowie zamkniętej wytwarza na przemian ciśnienie i podciśnienie pod membraną, dlatego przy mocy 2x27W alternatywnym rozwiązaniem (ale dużo bardziej skomplikowanym) jest budowa obudowy otwartej bassreflex. Przy większych mocach >1/2 mocy znamionowej zaczyna się buczenie, a także inne zjawisko brak oporu poduszki powietrznej poniżej częstotliwości strojenia otworu bassreflex (przy mocy graniczącej z mechaniczną efekt latających membran :twisted:).

Zastanawiam się jeszcze nad tym czy FIA zastosowane w radiu będzie potrzebne? A może na tylnią półkę założyć jakieś zestaw głośników średniowysokich? Głośnik co prawda dobrze jeszcze zagra do 4000 ale z założenia ma grać w tubie, w związku z czym można go wcześniej przyciąć zwrotnicą np. z janbo i puścić całą resztę pasma na głośniki. Niech pasażerowie mają też coś oprócz basu :D

• #34 23 Wrz 2004 12:41
    misiowiec
    Poziom 10  

Pzasazerami sie nie pzejmujmy , a montowanie czegos w polke w polonezie ktora nie wyglada zbyt stabilnie ,a do tego samochod stoi przed blokiem ,gdzie kradna nawet masktoki z samochodu jak je zoabcza w srodku ,nie jest najleprzym pomyslem. Ta konstrukcje probuje zmontowac koledze ktory ma identyczne preferencje muzyczne jak ja i powiedziel abym to ja mu cos wykombinowal co ma grac niezlym basem a napewno jak mi sie spodoba to i jemu tez. A chailbty on jednak uniknac montowania czegos na zasilanie do akumulatora bo jego poldek to juz powoli sztrucel.

Dane glosnika sa tu :
    http://www.monacor.de/en/produktseite_suche.php?artid=3276&spr=EN&typ=full

A wiec co o tym myslisz ?

• #35 23 Wrz 2004 15:03
    kraz73
    Poziom 27  

Ano producent twierdzi cyt."A powerful bass reproduction even from compact bass-reflex cabinets, also for free-air applications in small luggage boots."

Także nie podważajmy zdania producenta co do bassrefleksu może chodzić a nawet lubi i tyle. W Poldku jest doskonałe miejsce do montażu po prawej stronie komory bagażnika, niestety nie tuba a normalna konstrukcja skrzyniowa zamknięta z załamaniami na nadkole etc., ja mam tam wstrzeloną 20 a w związku z niewielkimi wymiarami ok. 24L, zrób zamkniętą, z lekko pochyloną ścianą przednią. Zabawy trochę przy tym będzie ale razem z oklejeniem zajeło mi to 2 dni. Skrzynia musi być wyjmowana z uwagi na światła i zbiornik płynu do spryskiwaczy, wystarczy mu szczelina 3mm między górną półką. U mnie na 80 watach przy lekkim wysterowaniu ładnie zagłusza znajdujący się pod nią wydech /standardowy żaden wypas/ przy większym dzwięk się przesuwa do przodu i .... podłoga idzie w wibracji. Przy 240 jest jeszcze lepiej ale i alternator zaczyna w d... dostawać a napędzi niestety tylko 78A, tak jakoś skonstruowali to dziwactwo inginiery. Przy 80W tnę filtrem na wzmacniaczu przy 60 i 500Hz, przy 250 W 40 i 300Hz. I tak mniej niż 40 nie nadycha a po co ma się meczyć. Dopałów sztywno nie montuję z uwagi na szybką wymianę. Jak już coś sobie złożę fajnego to pójdzie zamiast tego dziwnego wypełnienia z styropianu, po co to wogóle jest ??Chuba że wymienię samochód to będę się zastanawiał nad czymś innym.

• #36 23 Wrz 2004 16:34
    misiowiec
    Poziom 10  

no ja jak najbrdziej myslem o skrzyni a nie o tubie :)
    Jakbym chail robic Bass reflex to musi byc 30L i tubak o BR musi miec średnica 7 cm,długość 16,6 cm tak wychodzi z programu obliczeniowego do tego glosnika

• #37 24 Wrz 2004 21:48
    kraz73
    Poziom 27  

Skrzynię musisz zrobić w takimm razie trochę większą, prawdopodobnie nie uda ci się jej zmieścić z boku także postaw za tylnym głośnikiem z ściętą tylną ścianą, Nie zapomnij o dobrych przewodach w samej skrzyni 4mm^ w razie zmiany koncepcji nie bedziesz musiał tego szczegółu wykonywać jeszcze raz a przewodu pójdzie ci maks 1,5m. Dodatkowo wyłóż obudowę jakimś materiałem wytłumiającym w środku, unikniesz powstawania fali stojącej, nie zakrywająć oczywiście otworku. Wykończenie dowolne ja próbowałem z materiału okładziny tub głośniowych, i przez przypadek dorwałem wykładzinę dywanową szarą bez piankowego podłoża cienką. Budzior i okazało się że to najlepszy materiał. W związku z tym, że mam wiele załamań, poszło wiele nacięć, co wykładzina doskonale zamaskowała. Na kwadratowej skrzyni można pokusić się o jakiś materiał, ale odpada odkurzacz, do odkurzania zostają preparaty do czyszczenia tapicerki. Dywan odkurzam czasami a jak trzeba to i Vanish mu nie zaszkodzi. Gorzej jak go przez przypadek ubarwiłem smołą ale troche oleju+benzyna ekstrakcyjna i wygląda jak nowy. Za czysty nie może być wszak musi pamiętać w jakim samochodzie jeździ :D. Przyjemnej kunstrukcji

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME