Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

15 Wrz 2004 07:50 10080 11
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Zależy jaką masę chcesz przemieszczać. Jeżeli będzię to masa kilkanaście lub może tylko kilka kilogramów to propunuję rozwiązanie bardzo ekonomiczne: Przetwornica częstotliwości, silnik asynchroniczny z eknoderem i PLC. Jeżeli chodzi o silniki krokowe to przemieszcznie masy kilkunastu kilogramów stanowi ekonomiczny problem - sterownik i silnik to wydatek rzędu 2÷4 tysiące złotych (Sanyo Denki, Vexta itp.). Natomiast silnik asynchroniczny z enkoderem i falownikiem cena nieprównywalnie niższa (silnii Tamel lub Nord z wbudowanym enkoderem). Dynamika układu z silnikiem asyn., przetwornicą i enkoderem do Twojej aplikacji będzie zadowalająca, a jeżeli nie to proponuję zastosowanie falownika wektorowego. W przypadku rozwiązania układu sterowania z silnikiem krokowym, czy asynchronicznym sterownik PLC tak czy siak potrzebny będzie.
  Pamiętaj, że teoretyczne wyliczenia dotyczące dokładności pozycjonowania mogą się znacząco różnić od tych zaobserwowanych w praktyce.
  Pozdrawiam, Hubert Kasiński
 • Poziom 11  
  P.S. Aktualnie pracuję nad aplikacją automatu paletyzującego. Układ sterowania składa się ze sterownika PLC Mitsubishi Electric FX2N z modułem RS485, trzech przetwornic częstotliwości FR-E (osie X, Y, Z), silników asynchronicznych 0,4 i 075kW z enkoderami (sterowanie falowników poprzez RS485, 1024 impulsy enkodera na obrót wału). Funkcje wizualizacyjne realizuje pulpit operatorski MAC-E300. Wymagana dokładność pozycjonowania to 2 mm. max. Postaram się o dokładność 1 mm. max.
  Pozdrawiam, Hubert Kasiński
 • Poziom 20  
  siema:) mam takie pytanie, czy silnik krokowy można jakoś podłączyć by działał jak normalny, tzn nie robił żadnych przerw tylko kręcił sie bez przerw??? najlepiej jeszcze żeby można było zrobić regulacje obrotów:)
 • Poziom 39  
  Można zrobić żeby działał jak "normalny". Jeśli częstotliwość komutacji będzie odpowiednio duża silnik będzie obracał się bez zauważalnych "przerw". Regulacja obrotów odbywa się za pomocą zmiany częstotliwości komutacji.
 • Poziom 39  
  na początku strony masz przyklejony temat o silnikach krokowych , zacznij od zapoznania się z nim schematy sterowników również znajdziesz , silnik z 4 przewodami to bipolarny do sterowania potrzebne są 2 mostki H