Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Padnięty Radmor 3016

juliusz 15 Sep 2004 09:18 4955 24
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  juliusz
  Level 12  
  Nie świeci wyświetlacz, zasilanie ogólnie jest ok, tylko zasilanie scalaka LC7185 jest trochę niższe niż powinno być. Czasami ( b.rzadko ) po włączeniu przez kilka sekund wszystko działa ( radio odbiera ), ale potem przestaje. Stwierdziłem, że zasilanie 7185 jest o ok. 0.5V niższe niż powinno być, a w obwodzie jego zasilania jest trochę zmian poza płytką drukowaną ( np. dolutowana od spodu dioda zenera - brak jej na schemacie ).

  Co mogło paść?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  IjeSJot
  Level 27  
  Jak ten radmor wyglada bo oznaczenie malo mi mowi...
 • #3
  generator
  Level 20  
  Lc 7185 to mi wskazuje na CB Radmora , jeśli tak to potwierdz?
 • #4
  Panda02
  Level 32  
  To jest radiotelefon CB produkcji radmora o oznaczeniu 30016.
  Brak świecenia jednego, lub oby wyświetlaczy może być wynikiem wadliwej pracy generatora odniesienia syntezera LC7185 (10,240 MHz). Jeżeli generator będzie źle pracował to oczywiście będzie źle pracował syntezer, a co za tym idzie cały radiotelefon. Sprawdź to w pierwszej kolejności, nie sugeruj się nieco innymi wartościami napięć zasilających, bo to może mieścić się w granicach tolerancji. Zenerka o której wspominasz może być zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem zasilania LC7185.
  W tych radiotelefonach było sporo elementów których nie było na schemacie i które były dodatkowo dokładane w trakcie produkcji. Co gorsza w różnych partiach radiotelefonów były to różne elementy w różnych miejscach. Nie jest to również uwzględnione w instrukcji serwisowej.
 • #5
  juliusz
  Level 12  
  To oczywiście CB, nawet z DW i innymi bajerami.
  Sprawdzę jak mówisz. Generator był chyba przestrajany, bo kwarc jest wylutowany i szeregowo z nim jest cewka.
  Aha, oznaczenie na obudowie jest 3016/2, nie 30016, chociaż schemat mam do 30016 i w zasadzie jest identyczny. Dziwne...
 • #6
  Panda02
  Level 32  
  Fabrycznie radiotelefon przystosowany jest do pracy w "0" i "5", także dodatkowe przestrajanie jest zbędne, chyba że już wcześniej były problemy z tym generatorem, tzn. LC7185. Ten wylutowany kwarc i szeregowo cewka to bardzo dziwny patent. A może został wymieniony kwarc i ten nie bardzo miał ochotę pracować tam gdzie trzeba, stąd ta cewka. Jaki jest typ i częstotliwość tego rezonatora?
 • #7
  juliusz
  Level 12  
  Ha, rzeczywiście, że też wcześniej tego nie zajarzyłem...
  Na płycie czołowej jest guzik 0/5... Jak tylko wróce do domu to sprawdzę kwarc.

  Sprawdziłem - 10.240. Po wywaleniu cewki jest bez zmian. Mogę dodać, że radio wydaje piski przy wciskaniu niektórych klawiszy, są one chyba generowane przez 7185? Czy nie powinno piszczeć przy wszystkich?

  Pisanie postu pod postem.
  Należy używać przycisku ZMIEŃ.
  Scaliłem dwa posty. [h]
 • #8
  Panda02
  Level 32  
  Jeżeli masz taka możliwość to sprawdż czy ten generator chodzi. Najlepiej oczywiście oscyloskopem, ale można sprawdzić napięcie na nóżkach rezonatora. Powinno być około połowy napięcia zasilania, co z dużym prawdopodobieństwem daje pewność, że generator działa, chociaż niewiadomo na jakiej częstotliwości.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #9
  zbyszek44
  Level 14  
  Na obu nogach kwarcu powinno być ok. 2,3V napięcia stałego, sondą w.cz. można sprawdzic czy kwarc oscyluje na kolektorze tranzystora T11 BF240, jeżeli byłby padnięty to mógłby obciążać kwarc.
  Popiskiwanie przy wciskaniu przycisków realizuje układ na bramkach.
  Z pozdrowieniami Zbyszek44
 • #10
  juliusz
  Level 12  
  Pomiar napięcia daje 0.4V na 1. i 1.8V na 2. nóżce. Czy kwarc jest walnięty? Jak będę miał dostęp to sprawdzę oscyloskopem.
  Może ktoś miał podobne uszkodzenie?
 • #11
  Panda02
  Level 32  
  To oznacza że nie chodzi generator, a przyczyn może być kilka. Uszkodzony kwarc, uszkodzone elementy w otoczeniu kwarcu (kondensatory, cewka) i najgorsze z możliwych uszkodzony LC7185. Sprawdź dokładnie wszystkie elementy i wszystkie napięcia zasilające. Katalogowo LC7185 powinien być zasilany od 5 do 8V. Poprzednio napisałeś, że jest ono niższe o 0,5V niż powinno być. Powinno być 8,1V zgodnie ze schematem także jeśli jest 7,6V to mieści się w granicach tolerancji zasilania. Jeśli chodzi o pomiar napięcia na nóżkach kwarcu to zmierzyłem, że jest około 2,7V przy napięciu zasilającym 8V. Według schematu powinno być 2,3V przy zasilaniu 8,2V.
 • #12
  juliusz
  Level 12  
  No właśnie, pisałem wcześniej, że zamiast 5V jest ok 4.5V zasilania 7185. Na wyjściu 7809 jest 8.9V może on jest uszkodzony?
 • #13
  Panda02
  Level 32  
  Jeśli chodzi o 7809 to jest to w normie. Zasilanie 7185 jest na nóżce 26 i tam powinno być 8,1V. No właśnie, a może nie ma tego napięcia? Wtedy nic nie będzie chodziło.
 • #14
  juliusz
  Level 12  
  Na razie małe sprostowanie: na nóżce 26. jest sygnał HOLD* a zasilanie jest na 24. i zgodnie ze schematem powinno być ok. 5V. I jest właśnie 4.5V.
  A jak się to radio sprawuje w użytkowaniu?
 • #15
  Panda02
  Level 32  
  Tak zgadza się, zasilanie z 8,2V przez rezystor 1k i diodę na nóżkę 24. Sprawdź jeszcze tranzystor T10, na kolektorze powinno być 9V na emiterze 8,2V. Jak radio sprawuje się w użytkowaniu nie wiem, ponieważ mimo iż to radio mam to go nie używam, ale sądząc po rozwiązaniach układowych i parametrach podawanych przez producenta powinno zachowywać się w eksploatacji bardzo dobrze.
 • #16
  juliusz
  Level 12  
  Dobrze, na razie daję sobie spokój z tym Radmorkiem.

  Dzięki wszystkim, którzy pomagali.

  Sytuacja wygląda tak:

  Zrobiłem prosty miernik częstotliwości i mogę stwierdzić czy kwarc chodzi czy nie -> czasami rusza od razu, czasami po podłączeniu miernika do jego nóżki ( czyli dodatkowa pojemność? ) a czasami w ogóle. Jak ruszy to radio działa, chociaż nie do końca. Tranzystor BF240 jest raczej sprawny i chyba nie obciąża kwarca. Czasami jest tak, że na jednej nóżce kwarca jest zegar a na drugiej nie ma, chociaż to pewnie wina wzm. wejściowego miernika częst.(?)
  Była przerwa w rezystorze bodajże R41 łączącym bazę tranzystora kluczującego prawy wyświetlacz z 7185 ( nie świecił ). Po wymianie wyświetlacz dziwnie świeci. Lewy jest ok a na prawym bywają śmieci ( jakby cyfra z lewego wyśw. ) w zależności od tego co jest na lewym, a czasami nic nie ma ( przy 1 i 4 ). Chociaż np. jeśli na lewym jest 1 to na prawym jest ok, oczywiście poza 1 i 4, których wogóle nie wyświetla prawy.
  Zasilanie 7185 -> podejrzany był kondek elek. przy nóżce zasilającej, po wylutowaniu okazał się ok., przylutowałem go od strony druku i jest ok., chociaż jeszcze czasami zasilanie spada poniżej 5V do ok. 4.8. Może to wina tego kondensatora?
 • #17
  kimraf
  Level 10  
  WITAM WSZYSTKICH, CO DO TEGO RADMORKA TO OD DWÓCH MIESIĘCY GO UŻUWAM I JEST SUPER , TYLKO MAM PROBLEM Z ODBIOREM NA FM, TAK JAKBY COŚ Z DETEKCJĄ BYŁO NIE TAK, KORESPONDENCJA NA FM JEST NIECZYTELNA, POZA TYM NIE MAM SCHEMATU DO NIEGO TAKŻE JESTEM W KROPCE HELP

  Nie używaj dużych liter. [h]
 • #18
  generator
  Level 20  
  Musisz zlokalizować cewkę demodulatora FM i nim podregulować aby mieć wł. odsluch.Jeśli to tylko jest przyczyną ,napisz o postępach.
 • #19
  Markbur
  Level 16  
  Schemat jest na elektrodzie (kilka miesięcy temu go ściągałem). Widać na nim wyraźnie gdzie jest część odpowiadająca za demodulacje FM - bo to osobny typowy scalak.
  Moje radio spisuje się nieźle, ale ma tylko 1 W mocy wyjściowej.
 • #20
  kimraf
  Level 10  
  a który to scalak a tym bardziej cewka, którą trzeba regulować
 • #21
  Markbur
  Level 16  
  Za demodulację FM odpowiada układ U3 UL1242. Cewka to L7 dołączona do nóżek 7 i 9 tego ukłądu. O ile dobrze pamiętam, to układ znajduje się w prawym tylnym rogu płytki.
 • #22
  kimraf
  Level 10  
  regulacja cewką L7 nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, zauważyłem że przy bardzo niskim poziomie sygnału, korespondencja jest nawet czytelna (chodzi mi o odbiór), natomiast przy dużym sygnale jest makabra. może to demodulator 1242 ?
 • #23
  Radioamator446
  Level 12  
  Chciałbym lekko ten temat odświeżyć, ponieważ mam taki problem ze swoim Radmorem, że on nie chce nadawać poniżej 10 kanału, tzn. od 1 do 10 i nie wiem co jest tego przyczyną. Może jest to jakaś blokada fabryczna, np. dla importowanego modelu , który nie mógł być wykorzystywany na tych właśnie kanałach w jakimś kraju. Kwestia zrobienia tego może jest tylko przecięcie jakieś zwory, więc co miałbym zrobić, aby zaczął on pracować na w/w kanałach.
 • #24
  sq6ade
  Level 40  
  Wkręć nieco głębiej rdzeń generatora VCO.
 • #25
  Radioamator446
  Level 12  
  Tylko, że nie wiem czy to pomoże ponieważ dziwną rzeczą jest to, że nawet wyświetlacz nie pokazuje, że nadaje.

  Zdjęcia/obrazki zamieszczamy za pomocą "Załaduj zdjęcie".
  Proszę zmienić. /c2h5oh/


  Padnięty Radmor 3016

  P.S. która to L od VCO?