Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja WINDOWSA - problem

08 Sep 2010 20:16 1676 10
  • Level 10  
    Witam !

Niedawno kupiłem starego netbooka Fujitsu-Siemens. Procesor 450 MHz, 192 MB Ram, 20 GB dysk. Chciałem na niego zainstalować Windowsa 98 SE, oryginalnie był tam Windows 2000, jednak poprzedni właściciel chciał go ulepszyć instalując XP i mu nie wyszło. Obecnie netbook nie posiada żadnego systemu. Niestety, nie wychodzi mi instalacja nowego systemu z pendrive'a (Nie ma CD-romu). Zawsze pojawia się taki napis : Instalacja WINDOWSA - problem

Nie wiem dlaczego tak jest i czy jest to problem do rozwiązania i czy jest on z natury informatycznej czy technicznej. Wymontowałem dysk, a wtedy pojawiała mi się informacja o braku systemu. BOOT'a można tam dokonać z dysku lub Floppy disku, który teoretycznie można ustawić w BIOS'ie na USB. Próbowałem również wgrać system z poziomu innego komputera (zamieniając dyski), jednak ma on nie typowe wejście, które nie pasuje do innego komputera. Męczyłem się i męczyłem, raz udało mi się osiągnąć takie coś :

Przepraszam za słabą jakość obrazu i z góry dziękuję za pomoc !
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    Komunikat pojawił się po kopiowaniu plików i restarcie?
  • Level 10  
    Nie, nie. Nie udało mi się jeszcze skopiować plików - jakby nie reaguje na pen drive tylko twardo wyświetla napis o tych dyskach.
  • Level 31  
    Nie podales modelu nic, wydaje mi sie że wtedy nie było jeszczcze bootowania z usb.
  • Level 10  
    Fujitsu Siemens Lifebook B2154. W takim razie czy jest możliwość zainstalować tam w jakiś sposób jakikolwiek system ?
  • Level 43  
    Wyciągnij hdd, podłącz do komputera(przelotką na usb czy przejściówką IDE 2.5->3.5, zrób dwie partycje, obie fat32. Na drugą skopiuj płytkę windowsa.
    Przełóż dysk do lifebooka, odpal z dyskietki startowej windows98(krążą po necie), przejdź na drugą partycję i odpal setup.

Wygooglałem, że nie bootuje z usb niestety.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Skoro jest FDD:
    http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
    wystartować z dyskietki i zająć się dyskiem - ew. zdjąć, założyć partycje, sformatować w FAT32 (Win98 obsługuje FAT16, FAT32)

Pozostaje problem przekopiowania katalogu instalacyjnego \Win98 na dysk, można pobawić się w dodanie obsługi USB...

albo uruchomić z bootowalnej dyskietki z obsługą sieci...

alternatywnie - trudniejsze - tak jak na drugim zrzucie laptop chciał wystartować z sieci -> Intel UNDI, PXE 2.0 ... ale było Media test failure
  • Level 10  
    piterus99 wrote:
    Wyciągnij hdd, podłącz do komputera(przelotką na usb czy przejściówką IDE 2.5->3.5, zrób dwie partycje, obie fat32. Na drugą skopiuj płytkę windowsa.
    Przełóż dysk do lifebooka, odpal z dyskietki startowej windows98(krążą po necie), przejdź na drugą partycję i odpal setup.

Wygooglałem, że nie bootuje z usb niestety.

1. Gdzie mogę dostać taką przelotkę ? Pragnę podkreślić, że wyjście tego dysku jest nieco inne od standardowego.

2. A nie mogę zamiast kombinować z dyskietką zainstalować na gotowo WIN 98 na dysku podłączonym do innego kompa i potem po prostu przełożyć dysk ?

Dodano po 12 [minuty]:

• Level 43  
    W przypadku win98 może być problem, jak mu zmieniasz procesor na inną rodzinę to mało prawdopodobne że wstanie, z płytą też ma problemy.
    Ale kombinować możesz.
  • Level 28  
    piterus99 wrote:
    W przypadku win98 może być problem, jak mu zmieniasz procesor na inną rodzinę to mało prawdopodobne że wstanie, z płytą też ma problemy.
    Ale kombinować możesz.

Win 98 chyba jako jeden z nielicznych z rodziny windows da się bez większych kłopotów przerzucić na inną płytę czy procka. Zazwyczaj jest konieczność tylko doinstalowania nowych sterowników. Choć czasem trzeba było uruchomić instalatora poprzez polecenie "setupcor.exe".
    99% wind działała po takim zabiegu bez problemu.