Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczegóły anteny drutowej do fal krótkich do radia lampowego

08 Wrz 2010 20:40 3487 11
  • Poziom 8  
    Witam,mam kilka pytań dotyczących anteny drutowej na fale krótkie do radia lampowego.Zamierzam na nieczynnym kominie kominie od domku jednorodzinnego przymocować masz antenowy i na tym maszcie przymocować rozciągnąć w poziomie drut miedziany o długości 20 metrów i przymocować go do drzewa.
    Oczywiście początek mocowania drutu miedzianego od strony komina i drzewa będą poprzedzone izolatorami ceramicznymi.Będzie to antena w kształcie litery T.
    Teraz mam pytania,jaki rodzaj linki miedzianej mam zastosować,o jakiej średnicy?
    Czy to ma być linka miedziana w izolacji?
    Jak zrobić do takiej anteny uziemienie?
    Czy uziemienie takiej anteny poprzez podłączenie się do uziemienia do słupa energetycznego będzie skuteczne?
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Antena może być wykonana z linki miedzianej izolowanej lub nie o przekroju 2,5-4 mm2. Antena tego typu nie może być uziemiona w żadnym punkcie.Z tego powodu, przy użyciu linki nieizolowanej, izolator od strony drzewa musi być zamontowany poza gałęziami. Doprowadzenie do odbiornika koniecznie izolowane. Należy przewidzieć możliwość uziemiania anteny przy wyładowaniach atmosferycznych.
  • Poziom 23  
    A montując taką antenę do drzewa nie zapomnij, że ono się buja. :)
  • Poziom 8  
    Wiem że drzewo się buja,ale mocowanie linki miedzianej na drzewie jest na najgrubszej gałęzi i do tego wszystkie większe gałęzie odciąłem,aby taka antena była na tzw: "wolnym powietrzu",a może wiecie gdzie taką linkę kupić,to znaczy linkę antenową w izolacji o potrzebnym mi przekroju.A mam jeszcze jedno pytanko,20 metrów tej anteny to będzie zawieszone w poziomie,a co z pionowym łączeniem,czy ja mam go liczyć do tych 20 metrów tej anteny,czy to nie ma większego znaczenia w odbiorze fal krótkich?
  • Poziom 37  
    Nie bardzo rozumiem do czego masz liczyć ten pionowy odczep? Do zakupu na pewno! 20m anteny to dość mało. lepiej było by zastosować dłuższą. Może 40 m? W przyszłości może zechcesz posłuchać krótkofalowców na zakresie 3,5 MHz? Odczep tej anteny powinien być w kształcie litery "L". Uziemienie też jest potrzebne ale podłączyć go należy do odbiornika. Może to być połączenie z rurą wodociągową, gazową, kaloryferami lub oddzielnie wykonane jako zakopana dość duża metalowa powierzchnia (ok. 0,5 m 2 na głebokość 2m) blachy ocynkowanej lub w ostateczności wbita rura ocynkowana na głębokość ponad 2m. Odradzam wykorzystywanie uziomu energetycznego z powodu możliwych dużych zakłóceń (trzaski, szumy itp.).
  • Poziom 27  
    Koledze Slawusd chodzi o uziemienie anteny a nie odbiornika.Używania instalacji gazowej jako uziomu odradzałbym z wiadomych powodów.Obecnie instalacje centralnego ogrzewania i wody często wykonywane są z plastyku .
  • Poziom 37  
    TELEWIZOREK52 napisał:
    ....Używania instalacji gazowej jako uziomu odradzałbym z wiadomych powodów...

Nooo... właściwie z jakich?
    Rozpowszechnił się taki pogląd, że do rur gazowych nie powinno się....
    Ale zastanówmy się dlaczego? Bo co, gaz jest palny a tu wyładowanie? Przecież jak ładunek zostanie doprowadzony do przewodnika to płynie w nim i nie ma żadnych efektów zbliżonych nawet do łuku a nawet jeśli by powstał jakiś to gaz płynie wewnątrz rury i bez dostępu powietrza (tlenu) nie wybuchnie. Kto jest ciekawy może zrobić takie doświadczenie. W baloniku wypełnionym gazem można spróbować zapalarką zapalić go wewnątrz. Nie wybuchnie jeśli nie będzie mieszanki z tlenem! Na wszelki jednak wypadek trzeba to robić na poligonie
    Oczywiście, że mówiłem o starych, metalowych rurach. Plastik teraz używany jest nawet do kaloryferów.
    Zwykle uziemienie odbiornika jest i uziemieniem anteny. Stosuje się do tego odpowiedni klucz/przełącznik, którym można na czas burzy czy nieużywania radia - uziemiać antenę. Przecież stosowanie dwóch uziemień to nonsens!
    Osobiście używałem i nadal używam "uziemienia gazowego" przez ponad pół wieku i nic złego mnie nie spotkało! :D
  • Poziom 21  
    Nikt nie pisze , a szczególnie pytający o częstotliwościach, lub długościach fal krótkich jakie chce odbierać. Antenę można uziemić, w którym miejscu?,zależy od zakresu fal krótkich jaki chcemy odbierać. Jednak moim zdaniem uziemianie nie jest konieczne. Lepiej uziemić radio. Jeżeli nie chcesz dopasowywać anteny do długości fal to kilka-kilkanaście metrów przewodu wystarczy. Nie musi on być odizolowany i miedziany. Gdybyś chciał dostosować antenę do konkretnej częstotliwości fal długich , to pisz na PW.
    Na temat uziemienia z sieci wodociągowej lub gazowej napiszę osobno.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Preskaler napisał:
    TELEWIZOREK52 napisał:

Bo w nowych instalacjach między siecią a głównym zaworem jest wstawka izolacyjna, i musi tam być zgodnie z wytycznymi PGNiG.
  • Poziom 21  
    Zdarza się konieczność wymiany, kuchenki gazowej, junkersa, piecyka gazowego CO, kranu, licznika poboru wody (akurat to miałem) i rzemieślnicy od tego byli mocno wstrząśnięci faktem, że ich prąd "kopał" przy wykonywaniu swoich czynności.To w domu jednorodzinnym. Pewnie w blokowisku by ich to nie spotkało. Radzę, jeżeli jest taka możliwość zakopanie wiadra ocynkowanego, wwiercenie w grunt rurki, miedzianej lub tp. i zastosowanie tego jako uziemienia.Można ew. podłączyć się do instalacji odgromowej, ryzyko duże, jeżeli piorun trzaśnie w dom, to wiele urządzeń ulegnie uszkodzeniu, jak się ma ubezpieczone wszystko, to za refundację można sobie sprawić niektóre odbiorniki energii za darmo. Piorun najczęściej uderza nie w nasz dom a w sieć energetyczną i czyni podobne spustoszenia jak by uderzył w naszą instalację odgromową. I to by było na tyle.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście to co napisałem dotyczy ogólnie uziemienia, które w większości wypadków, jeżeli jest dobre, ogranicza zakłócenia w odbiorze radiowym, chociaż nie tylko.
  • Poziom 27  
    jdubowski napisał:
    Preskaler napisał:
    TELEWIZOREK52 napisał:

Bo w nowych instalacjach między siecią a głównym zaworem jest wstawka izolacyjna, i musi tam być zgodnie z wytycznymi PGNiG.

Pomijam co w tym temacie ma do powiedzenia gazownia ,przepisy BHP. Parę lat temu byłem świadkiem jak u sąsiada gazownia wymieniała gazomierz i monter po odkręceniu gazomierza spadł z drabiny jak rażony gromem.Okazało się że ktoś,gdzieś ,na klatce schodowej uziemił sobie coś i różnica potencjału między zaciskami gazomierza=220V.A tak przy okazji,od około 30tu lat lubię gasić pety w kanistrze z benzyną. I o czym to świadczy? Ja wiem. Pozdrawiam wszystkich samobójców.
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.Z góry chcę wszystkim podziękować za rady,jakich mi udzieliliście,okazały się bardzo przydatne.W sobotę uruchomiłem właśnie u siebie antenę własnej konstrukcji na fale krótkie,spisuje się znakomicie.Rozwiesiłem linkę miedzianą w izolacji o przekroju 4 mm2 na długości 25 metrów z obydwu końców są izolatory i podłączyłem do swojego lampowego radyjka........ i się okazuje że nawet mogę słuchać późną nocą stacji radiowych z Sydney,jestem w wielkim pozytywnym szoku.
    Dziękuję wszystkim i pozdrawiam serdecznie.
    PS-co do uziemienia to uziemiłem radio i podłączyłem ją do sieci CO w swoim domku.