Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do radia lampowego UKF 300om

08 Wrz 2010 22:03 3369 4
 • Poziom 8  
  Witam ponownie.
  Moje radio lampowe ma gniazdo antenowe o impedancji (chyba to tak się nazywa) 240 om.
  Jaką antenę najlepiej zastosować, czy może to być antena kierunkowa czy dipolowa - ja jestem laikiem w tym temacie.
  Jeżeli chodzi o przewód antenowy, to jaki najlepiej dobrać do takiej anteny, żeby miał takie same parametry - chodzi mi o 240 om.
  Czy to może być taki przewód antenowy płaski co do starych odbiorników RTV?
  Bo na gnieździe antenowym w moim radiu jest na dwa bolce.
  Proszę o pomoc.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  Mieć,albo nie mieć takiej anteny............ a może ktoś z osób na forum orientuje się gdzie taką antenę o takiej Impedancji,czyli 240 ohm................. i jaki przewód antenowy do takiej anteny dokupić,proszę o pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Dodano po 28 [sekundy]:

  Mieć,albo nie mieć takiej anteny............ a może ktoś z osób na forum orientuje się gdzie taką antenę o takiej Impedancji,czyli 240 ohm................. i jaki przewód antenowy do takiej anteny dokupić,proszę o pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • Poziom 37  
  Antenę dobiera się do lokalnych warunków radiowych. Nie muszę chyba wyjaśniać, że te warunki mogą być i są różne dla prawie wszystkich miejsc w kraju i na świecie. Jeśli chcesz porady dokładniejszej to musisz podać więcej szczegółów! To, że mieszkasz w Lublinie to wiemy ale w jakim budynku i na którym piętrze? Czy masz daleko do dachu i czy na nim można zamontować antenę? Jakie chcesz odbierać stacje? Do odbioru stacji lokalnych możesz zastosować nawet kawałek drutu i odbiór powinien być dość dobry. Jeśli chcesz mieć lepszy to wystarczy zwykły dipol zamknięty wykonany np. z kabla antenowego. Kabla płaskiego już pewnie nigdzie nie kupisz bo jego produkcja już nie istnieje od bardzo dawna. No chyba, że ktoś ma zapas. Odradzam zresztą jego stosowanie bo jest bardzo słaby i po ok. dwóch zimach trzeba go wymieniać (na zewnątrz) bo plastik się rozsypie. Najlepiej zastosować dwa transformatory szerokopasmowe. Jeden przy dipolu a drugi przy odbiorniku. Kabel wtedy może być zwykły koncentryk telewizyjny (75 omów). Anteny o oporności od 150 d0 400 omów określane są jako anteny 300 omowe i nie stanowi to w praktyce większego problemu. Przy antenach odbiorczych te rozbieżności impedancji można zaniedbać!
 • Poziom 8  
  Witam,ku wyjaśnieniu ja mieszkam w okolicach Lublina,13 km od tego miasta.Mieszkam w domku jednorodzinnym,budynek jest parterowy.Antenę mogę umieścić na wysokości ok 7-8 metrów.Co do kabla to racja,ciężko go kupić i szybko się on zużyje.A chciałbym słuchać jak najwięcej polskich stacji na UKF.
  Myślałem o antenie kierunkowej,skierowanej na stacje nadawczą w okolicach Piaski (tam jest antena nadawcza)
  A co do transformatorów szerokopasmowych,jak je podłączyć (może jakiś schemat).
  No i jeszcze zostaje przewód antenowy,to musi być przewód dwu żyłowy,bo gniazdo antenowe przy moim odbiorniku do fal UKF,jest dwu bolcowe.No i jak taki przewód antenowy podłączyć z tymi transformatorami,czy jest wtedy potrzebny wzmacniacz antenowy czy Symetryzator .
  Dziękiuję

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • Poziom 37  
  Mieszkasz w zbliżonych warunkach jak ja, więc opiszę Ci jak ja to zrobiłem. Postawiłem maszt a na nim umieściłem 3-elementową antenę "Yagi-Wooda" z możliwością obracania jej w różnych kierunkach. Przy bardzo czułym odbiorniku (z wieży Panasonic SA.AK 20) odebrałem w ten sposób ok. 50 stacji. Były one nadawane z Lublina, Tarnowa, Krakowa, Gorlic, N. Sącza, Kielc (św, Krzyż) z Przemyśla i Preszowa. O Krośnie nawet nie wspomnę.
  Jako transformatora dopasowującego i symetryzatora możesz użyć tzw. pętlę (z kabla koncentrycznego) lub kup za grosze dwa transformatory symetryzujące! Takie jakie kupić można (po 2 zł/szt?) do montowania w puszkach anten telewizyjnych. Żadnego schematu nie potrzeba bo taki transformator jest zbudowany na płytce i z jednej strony ma takie uszu w kształcie literki "U", które przykręca się do śrub na końcach dipola. Z drugiej strony jest zacisk do zamocowania kabla koncentrycznego. Żyła "gorąca" idzie pod śrubkę a oplot ściskany jest zaciskiem z dwoma śrubkami. Taki sam transformator załóż na kablu przy odbiorniku a do "widełek" (uszu) przylutuj wtyczkę! Dobrze jest jednak zdobyć gdzieś kawałek tego płaskiego kabelka aby wtyczka była nim połączona z "uszami" bo wtedy duża elastyczność tego kabelka (długości 20 - 50 cm) pozwoli na nie wyłamywanie tych uszy z płytki przy nieuchronnym zginaniu kabla podczas eksploatacji systemu.
 • Poziom 8  
  Witam.
  Mam zainstalowaną antenę kierunkową typu YAGI,sprawuje się dobrze,dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.