Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem...

09 Wrz 2010 00:17 4661 6
  • Poziom 13  
    Zasilacz z Aktywnym PFC zbudowany na na układach scalonych:
    TDA16888 i WT7510, trzy transoptory, wygląda dosyć solidnie.

Zasilacz trafił do mnie uszkodzony, a spuchnięte i wyschnięte kondensatory elektrolityczne po stronie wtórnej wymieniłem. Po naprawie pracował kilka miesięcy, a ostatnio znów szwankuje...

Załącza się zwykle z opóźnieniem, a dioda Power świeci, i zasilacz włącza się po pewnym czasie po czym pracuje dalej prawidłowo.
    Wczoraj zastrajkował na dobre, i w czasie pracy wyłączył się, po czym załączał/wyłączał napięcie co kilka sekund.
    Wymieniłem pozostałe kondensatory elektrolityczne - startuje z opóźnieniem, a półprzewodniki mocy są sprawne.
    Na fioletowym przewodzie +5V, i na zielonym +1,7V jednak pamiętam, że po ostatniej naprawie to napięcie było właśnie takie niskie.

Nie mogę znaleźć zbliżonego schematu, może ktoś poratuje schematem lub pomoże w diagnozie?
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 13  
    Udało mi się naprawić, ale nie wiem, czy to prawidłowa naprawa.

Zauważyłem, że napięcie zasilające TDA16888 nie jest stabilne. Zaraz po załączeniu do sieci i podaniu sygnału do włączenia rośnie powoli i dopiero po osiągnięciu ok. 13,5V zasilacz załącza się. Napięcie osiąga tę wartość szybciej, jeśli zasilacz przed chwilą pracował.
    Idąc tym tropem doszedłem, że zasilanie tego układu pobierane jest z okolicy przetwornicy "STAND-BY". Jest tam jeden z wymienionych przeze mnie wcześniej wcześniej kondensator 47µ/25V. Dodałem na chwilę drugi taki sam kondensator i okazało się, że napięcie wzrosło do ponad 14V i osiąga tę wartść zaraz po załączeniu.
    Wymieniłem ostatecznie kondensator na 100µ i na razie jest wszystko w porządku.
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam.
    Na ile ten schemat jest podobny do Twego zasilacza (nie podałeś odpowiedniej ilości danych, ani nie zrobiłeś odpowiedniej jakości zdjęć), a wspomniane manewry z kondensatorami elektrolitycznymi to na nowych ze sklepu?
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • Poziom 13  
    TONI_2003 napisał:
    Witam.
    Na ile ten schemat jest podobny do Twego zasilacza (nie podałeś odpowiedniej ilości danych, ani nie zrobiłeś odpowiedniej jakości zdjęć), a wspomniane manewry z kondensatorami elektrolitycznymi to na nowych ze sklepu?
    :D

Na razie zasilacz działa bez problemów.
    Schemat dość podobny, przyda się w razie jakichś kłopotów.
    Róznica widoczna na pierszy rzut oka: dodatkowy duży dławik/trafo(?) widoczny na zdjęciach. Poniżej zdjęcia - może komuś się przydadzą.
    Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem... Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem... Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem... Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem... Seasonic model: SS-250FS startuje z opóźnieniem...
    Inne elementy mocy:
    Po stronie wn: 2SK27..., IRF840A
    Po stronie nn: STPS20, S40SC4S, FMB24H
    Stand-by: P3NC60FP

Co do wspomnianego kondensatora (C24 na zdjęciu, C22 na schemacie) to muszę sie przyznać, skoro drążysz... Za pierwszym razem, kiedy naprawiałem zasilacz, ten kondensator wyglądał na dobry i nie kupilem nowego. Wymieniłem na nowe prawie wszystkie, ale zasilacz nie uruchamiał się. Szukając dalej podmieniłem na kondensator z demontażu - pomierzyłem z grubsza pojemność, wyglądał na dobry i wtedy wymiana pomogła. Niestety - jak pisałem na kilka miesięcy.
  • Moderator
    Jasne, ale może jeszcze ten kondensator elektrolityczny powinien zostać wymieniony, a widoczny na załączonym zdjęciu...
    PS.
    Spytam jeszcze o ile mogę o nazwę układu scalonego po stronie wtórnej na Twych zdjęciach. :D
  • Poziom 13  
    Ten kondensator elektrolityczny sprawdzałem - jest w porządku.
    Układ scalony po stronie wtórnej - stabilizator, chyba 7905 - nie pamiętam liter, mogę sprawdzić dokładne oznaczenie wieczorem.

Swoją drogą, nie bardzo rozumiem, jak działa zasilanie tego 16888 - poprzez dzwinie wpięty Q4...
    Znalazłem jeszcze różnice w tym miejscu (na pewno nie wszystkie): u mnie VD10 to dioda Zenera, w szereg pomiędzy Q4 a T2.1 jest jeszcze rezystor.
  • Moderator
    Przepraszam, ale zapomniałem o tym tekście jaki sam poprawiałem i dawałem link...
    Cytat:
    Zasilacz z Aktywnym PFC zbudowany na na układach scalonych:
    TDA16888 i WT7510, trzy transoptory, wygląda dosyć solidnie.

Jeśli chodzi o TDA16888 to podałem link do aplikacji, a ja za słabo znam język aby to tłumaczyć:
    Cytat:
    The TDA 16888 comprises the complete control for power factor controlled switched
    mode power supplies. With its PFC and PWM section being internally synchronized, it
    applies for off-line converters with input voltages ranging from 90 V to 270 V.
    While the preferred topologies of the PFC preconverter are boost or flyback, the PWM
    section can be designed as forward or flyback converter. In order to achieve minimal line
    current gaps the maximum duty cycle of the PFC is about 94%. The maximum duty cycle
    of the PWM, however, is limited to 50% to prevent transformer saturation.

Sądzę że wszystko tam znajdziesz, albo znajdzie się ktoś kto zna dobrze tę aplikację i to zrobi... :D