Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką masę podniesie silnik o danym momencie obrotowym?

15 Wrz 2004 13:47 6020 8
  • Poziom 11  
    Problem jest nasępujący:

Mamy silnik n=300obr/min o momencie 500 mNm
    Jak określić jaki ciężar jest w stanie podnieść silnik nawijając na kółko r=1cm linkę z zawieszonym ciężarkiem :?:
  • Poziom 30  
    Z tego co pamiętam ze szkoły to powinno być tak:
    Jeżeli cięzarek waży X to naciska na podłoże z jakąś siłą Fx żeby go podnieść trzeba tą siłę conajmniej zrównoważyć. O ile dobrze pamiętam to to będzie: Fx=masa*przyspieszenie_ziemskie i wyjdzie w niutonach. Teraz należało by policzyć jaką siłę rozwija silnik przy takiej średnicy kółka: 500mNm=0,5Nm. kólko: 1cm=0,01m i teraz liczymy siłę na ramieniu R które poruszamy z momentem M: 0,5Nm/0,01m=50N. Wystarczy teraz odwrócić wzór na siłe nacisku ciężarka: masa=Fx/przyspieszenie_ziemskie
    i dostajemy:
    masa=50N/9.81~5,1kg
    Wydaje mi się że jest dobrze. Ale to jest ruch jednostajny. Należało by jeszcze uwzględnić rozpoczęcie podnoszenia ciężarka i przyspieszenie takiego rozpoczecia.
  • Poziom 16  
    ale może dokładniej bo nic nie zrozumiałem....
  • Poziom 24  
    [quote="szymtro"](...) i teraz liczymy siłę na ramieniu R które poruszamy z momentem M: 0,5Nm/0,01m=50N.
    Cytat:

A mnie się wydaje, że jeżeli to kółko, to trzeba policzyć jego obwód, a nie wziąć promień.
    Czyli wg. mnie :) 0,5 Nm/2(pi)0,01m =~ 0,5Nm/0,0628m=7,98N
  • Poziom 42  
    TABSIOR napisał:
    A mnie się wydaje, że jeżeli to kółko, to trzeba policzyć jego obwód, a nie wziąć promień.
    Wg mnie promień,bo promień kółka tworzy jakby dzwignie od osi silnika do punktu zaczepienia linki.
  • Poziom 12  
    Szymtro ma racje. Wyobraż sobie że ciężararek 0,5N trzymasz na wędce o długości 100cm. Ciężko, prawda? i już wiesz że gdyby wędkę skrócić byłoby lżej, a ciężar mógłbybyć wtedy nawet większy. Ile razy większy? a no tyle ile razy skróciłeś wędkę, czyli 100 razy. Mnozymy więc 100x0,5N i mamy 50N. Ponieważ 10N to jest 1 kg, czyli wędką o długości 1cm możemy podnieść ciężar 5 kg
  • Poziom 19  
    Ciężar podnoszonej masy:

Q=m*g

m-masa
    g-przyspieszenie ziemskie,

Moment obciążenia na wale silnika:

Mo=Q*r=m*g*r

Po przekształceniu:

m=Mo/(g*r) = 0,5/(9,81*0,01)= 5,1kg

Równanie ruchu:

M=Mo+J* dw/dt = Mo + Md

M-moment silnika,
    J- moment bezwładności całegu układu sprowadzony na wał silnika,
    dw/dt - pochodna prędkości po czasie,
    Md - moment dynamiczny.

Wniosek z tego taki, że w stanach przejściowych (rozruch i hamowanie) należy uwzględnić moment dynamiczny tym większy im szybciej chciesz zmieniać prędkość.
    A w stanie ustalonym możesz podnosić mase 5kg.

Czyli kolega Szymtro miał rację.
  • Poziom 30  
    Dziękuję bardzo bo to znaczy że jeszcze nie wszystko zapomniałem z zajęć z mechaniki. W sumie z tego co sobie przypominam to liczyliśmy również przypadki kompletyne tzn. takie gdzie silnik o określonych parametrach startował od zera z zadanym ciężarkiem i znanym całym układem i trzeba było policzyć takie różne rzeczy. Jak znajdę gdzieś notatki to spróbuję tutaj wrzucić.
  • Poziom 11  
    jeżeli układ ma mieć rozruch pod obciążeniem to należy do obliczeń przyjąć moment rozruchowy tego silnika a nie nominalny, a do wartości przyśpieszenia ziemskiego dodać teoretyczne przyśpieszenie elementu do prędkości nominalnej silnika. Oczywiście przy tak obliczonej wartości obciążenie na 100% nie wchodzi w grę