Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera dz/n nie widzi w podczerwieni

Szyszkownik Kilkujadek 09 Sep 2010 21:25 4429 5
 • #1
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Kamera DZ/N BCS-208 480 linii z przetwornikiem 1/3" SONY EX-VIEW. Do niej obiektyw z automatyczną przysłoną, o zmiennej ogniskowej 2.8-12mm
  Auto Iris Direct Drive, Varifocal lens. (w razie potrzeby dokładne dane bez problemu można wyszukać w google, nie podaje linka do sklepu, żeby nie spamować ;-)

  W dzień oczywiście pięknie działa, jak zaczyna się robić ciemno to ładnie przechodzi w tryb czarno-biały, ale jak już zrobi się zupełnie ciemno to nie widzi nic. Sprawdzałem oświetlaczem podczerwieni, okazuje się, że jest całkowicie ślepa na pasmo IR. Światła samochodu widzi dobrze.

  Moje pytanie czy da się coś z tym zrobić, żeby kamera zaczęła widzieć w nocy podczerwień? Czy pozostaje wymiana kamery/obiektywu, bo ma na stałe filtr wycinający podczerwień?
 • Helpful post
  #2
  kolejorz1981
  Level 13  
  Kamera ta (wg.parametrów z google.pl) nie ma mechanicznego filtra podczerwieni, a funkcja d/n w niej to elektronicznie sciąganie koloru. Aby promiennik miał sens i kamera dobrze widziała w ciemności to proponuję zastosować kamerę z mechanicznym filtrem ir oraz obiektyw z korekcją IR.
 • Helpful post
  #4
  crunky
  Level 32  
  Tak dokładnie, musisz kupić inną kamerę i obiektyw z korekcją.
 • Helpful post
  #5
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  Crunky ma w tym przypadku rację - aby wykorzystać oświetlenie z zakresu podczerwieni, należny zastosować kamerę D/N z mechanicznym filtrem podczerwieni oraz obiektyw D/N (żeby nie wdawać się w zjawiska fizyczne - pozwalają one na uzyskanie ostrego obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy - przy oświetleniu IR).
  Gdybyś zastosował zwykły obiektyw i ustawił ostrość przy świetle widzialnym (dziennym) - po włączeniu oświetlacza IR obraz zaczął by się "rozjeżdżać" (tracić ostrość) tym bardziej, im większa byłaby domieszka tego światła (tzn. im bardziej byłoby ciemno) oraz im głębszy byłby zakres podczerwieni emitowany przez oświetlacz.
  Drobna uwaga do wypowiedzi kolegi koejorz1981 - spotkałem się wielokrotnie z kamerami, które nie miały mechanicznego filtra podczerwieni, a znakomicie radziły sobie ze światłem IR (chociaż w realu czułość w trybie cz/b bez IR była znacząco gorsza od innych kamer - nawet zwykłych kolorowych). Prawdopodobnie kamery te nie miały napylonego na CCD filtru IR - który można spotkać właśnie w kamerach kolorowych i w części tzw. kamer D/N z elektroniczna funkcją D/N. Jednak generalnie sprawdza się zasada: kamera z mechanicznym filtrem IR współpracuje z oświetlaczem IR. Chociaż może niedługo się to zmieni... "Chińska" myśl techniczna jest nieodgadniona...