Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M.

p4lasz 09 Sep 2010 21:41 3785 13
 • #1
  p4lasz
  Level 10  
  Witam mam pytanie, jestem w posiadaniu wzmacniacza (jak zakładam) radiowęzłowego - Audiotech LA 200M - takie napisy widnieją na sprzęcie. Sądzę że jest to wzmacniacz radiowęzłowy po terminalu wyjściowym - nieoznaczona polaryzacja, oraz po kontrolkach (temperatur, bezpiecznika i ready) co spotykałem wcześniej w radiowęzłówkach. Mianowicie zależy mi na podpięciu kolumny estradowej pokroju eltrona 60W 4 lub 8R, czy jest to możliwe bez transformatora głośnikowego? po podłączeniu do terminalu gra, ale raczej na pewno nie na 100% mocy wzmacniacza. Nie wiem czy takie podłączenie kolumny bezpośrednio pod terminal nie grozi uszkodzeniem wzmacniacza. Prosiłbym o kilka porad, oraz informację czy niskim nakładałem można przerobić ten wzmacniacz na normalną końcówkę mocy (nie PA). Poniżej kilka zdjęć:
  Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M.

  Serdecznie pozdrawiam, i z góry dziękuję za odpowiedź, Marcin.
 • #2
  LuckyDj
  Level 33  
  Wiesz co... Odkręć górę obudowy i zobacz, czy oprócz trafa zasilacza jest jeszcze trafo głośnikowe. Jeśli niema - jest to zwykły monofoniczny wzmacniacz i śmiało możesz podłączyć kolumnę pokroju ELTRON
 • Helpful post
  #3
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Bez lepszych zdjęć, i zdjęć środka często będzie określić. (google milczy) Nie jest nawet napisane (nie widać) na jakie napięcie jest linia głośnikowa.
  Często końcówka mocy jest normalna, z wyjściem na 4 ohm, do niej jest podłączony transformator wyjściowy. Więc całkiem możliwe że wystarczy odpięcie, lub zrobienie dodatkowego wyjścia przed transformatorem.
  Ale bez zobaczenia co jest w środku tyle można powiedzieć.
 • #4
  p4lasz
  Level 10  
  No niestety google i inne źródła milczą na temat tego sprzętu. Może znajdzie się ktoś kto miał styczność z tym sprzętem? Sądząc po obudowie i kablu zasilającym to wyrób krajowy. Na dniach postaram się zrobić dokładniejsze zdjęcia środka wzmacniacza - tymczasem dziękuję za odpowiedzi.
 • #5
  p4lasz
  Level 10  
  Witam, wracamy do tematu, zrobiłem zdjęcia środka - transformator lewy to transformator głośnikowy - wnioskuje po gretzie który wychodzi z prawego także owy jest od zasilania. Nie rozumiem oznaczenia transformatora głośnikowego (widoczne na fotografii), Wiem że ze zdjęć ciężko wnioskować co do parametrów ale może ktoś napisze co dokładnie sprawdzić albo jak zmierzyć maksymalną możliwe impedancję wzmacniacza w momencie podłączenia bez transf. głośnikowego. Będę wdzięczny za wszystkie opinie.

  Serdecznie Pozdrawiam, Marcin.

  Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M. Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M.
 • #7
  p4lasz
  Level 10  
  Witam, podaję oznaczenia tranzystorów:

  Wzmacniacz Radiowęzłowy Audiotech LA200M.

  Pozdr.
 • #8
  p4lasz
  Level 10  
  Czyżby wszyscy wymiękli? ;)
  hehe, pomocy! ;P
 • #9
  damian2933
  Level 12  
  te przewody co wychodzą na środku płytki to sa głośnikowe i one prowadzą do tego transformatora po lewej stronie odlutuj lub podczep się przed transformatorem podłącz jakiś głośnik 4ohm jakiś taki do testów żebyś sobie nie spalił czegoś lepszego i zapodaj sygnał i będziesz wiedział czy to działa
 • #10
  p4lasz
  Level 10  
  Ehh czy działa to ja wiem ;) Wzmacniacz pracuje, chodzi mi głównie oto czy idzie sprawdzić jakoś parametry końcówki mocy - impedancję przede wszystkim, 4ohmowy głośnik może ją uszkodzić jeśli jest 8 ohmowa i na odwrót - jeśli dobrze rozumuje.
 • Helpful post
  #11
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Na odwrót raczej nie. Impedancja głośnika może być większa niż minimalna impedancja wzmacniacza.
  Zastosowane tranzystory stosuje się w końcówkach 125W. To jest końcówka mono - czyli jeżeli 2 pary tranzystorów pracują równolegle, można z tego uzyskać jakieś 250W mocy.
  Odłącz transformator od końcówki mocy. Z tego co zauważyłem uzwojenie pierwotne, często ma zbliżony opór jak minimalna impedancja obciążenia wzmacniacza.
  Ale jak na mój gust, końcówka powinna sobie poradzić z obciążeniem 4Ω. Można jeszcze sprawdzić jakim napięciem zasilany jest stopień mocy. I z prawa ohma wyliczyć opór, zakładając prąd 15A - bo taki może pociągnąć jedna para tranzystorów.
 • #12
  p4lasz
  Level 10  
  Dziękuje bardzo, postaram się to pomierzyć :) Napiszę niebawem jak z wynikami i jak sprawa ma się dalej. Pozdrawiam i puki co dziękuję za podpowiedzi.
 • #13
  p4lasz
  Level 10  
  Witajcie, pomierzyłem wzmacniacz, przepraszam że po tak długim czasie ale dopiero znalazłem chwilkę na to. Mianowicie zasilany jest napięciem + 45 i - 45 V więc z prawa ohma min opór przy założeniu 15A wychodzi 3 także wnioskuje że 4 Ohmowy głośnik będzie chodził bez problemu. Pojawił się natomiast inny problem, w celu testów podpiąłem zwykły głośnik szerokopasmowy 8R ok 50W (17cm) jakaś china, ale to niestanowi. Wzmacniacz gra bardzo cicho, odłączyłem transformator głośnikowy i nawet zrezygnowałem z potencjometru przy wejściu na końcówkę (widoczny na zdjęciach), wchodząc sygnałem bezpośrednio uzyskuje bardzo małą moc. Nawet odłączyłem układ opóźnienia z przekaźnikiem i wtedy głośnik podłączony bezpośrednio do końcówki bez niego przy starcie wzmacniacza bardzo solidnie "pyknął" to samo zrobił na do widzenia przy wyłączaniu także problem z cichym graniem chyba leży po stronie wejścia. Ktoś miałby pomysł jak to sprawdzić i wykorzystać moc tego sprzętu? Dzięki z góry, pozdrawiam.
 • #14
  shiller82
  Level 11  
  Witam .

  Z wygladu plytki wnisokuje ze jest to wzmacniacz mostkowy - prosze przyjrzec sie, wyjscia glosnikowe oba podlaczone sa poprzez rezystory emiterowe, a nie jeden do masy. Dlatego tez minimalna opornosc obciazenia to 8 ohm .

  Mam podobny wzmacniacz, polskiej produkcji TRM model PA-200L (zasilanie 2x 40V na kazda koncowke, 6 szt BD911 i 6 sz BD912 w kazdej ), bylo w nim trafo radiowezlowe wyjsciowe podlaczone pod wyjscia obu koncowek ktore wymontowalem i obecnie zasila on glosnik 8 Ohm.

  Co do wejscia i wysterowania prawdopodobnie trzeba podlaczyc zrodlo 0,7-1,5V czyli np. odtwarzacz CD i wtedy sprobowac. Ewentualnie rozmostkowac wzmacniacz i uzywac jako stereo (mozna by sprawdzic wystepowanie na obecnych wyjsciach wzmacniacza napiecie wzgledem masy).

  pozdrawiam