Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iż Planeta 5, zanika iskra.

Izh 10 Wrz 2010 00:27 5389 8
 • #1 10 Wrz 2010 00:27
  Izh
  Poziom 10  

  Witam, mam nietypowy problem. Posiadam motocykl taki jak w temacie, dzisiaj przy próbie odpalenia motocykl raz odpalał a raz nie, zapłon wracał na ułamek sekundy po poruszeniu przełącznika od wyłączenia zapłonu który masuje cewkę 6v pod bakiem. Rozebrałem przełącznik myśląc, że tam jest problem okazało się ze nie, bo kable nie były zwarte a iskry dalej nie było. Jest to zapłon bateryjny z aku 12v cewka butelkową 6v i alternatorem z wirnikiem na wale. Iskra pokazuje się na chwile gdy zewrę na chwile(postukam o siebie) dwa kabelki od wyłączania zapłonu w wyżej wymienionym przełączniku, chwile jest iskra a potem znowu znika i żeby wróciła trzeba powtórzyć zabieg. Przy tym wszystkim cewka jest bardzo gorąca nawet wtedy gdy nie podgrzewa jej cylinder bo silnik nie pracuje. Co myślicie o czymś takim? Myślę, że warto zainteresować się cewką butelkową. Dzięki z góry za wszelkie podpowiedzi.

 • #2 10 Wrz 2010 09:19
  jack63
  Poziom 40  

  Nie obraź się, ale z elektryki to jesteś słaby. Poczytaj, doucz się, a ten prosty problem rozwiążesz sam.
  Jak chcesz pomocy, to znajdź schemat lub zrysuj z natury i zamieść na forum.
  Trochę dziwne jest, że cewka jest na 6V a instalacja 12V, choć zależy to od konstruktora.
  Cewka może się grzać, przecież po przekręceniu kluczyka płynie przez nią prąd (w prostszych układach).

 • #3 10 Wrz 2010 10:29
  Izh
  Poziom 10  

  Nie zamierzam się obrażać bo jakbym był lepiej obeznany to zamiast pytać bym odpowiadał, ale jakbym miał już ku temu wiedzę skłaniałbym się ku konstruktywnym wypowiedziom a nie nic nie wnoszącym do sprawy. Dodaje schemat, jeżeli byłby nieczytelny postaram się coś innego wyszukać w necie bo tylko takie coś miałem na kompie. A co do cewek-poszukaj schematu do prostego zapłonu motoroweru simson i o ile dobrze pamiętam tam jest cewka w kole 12v a butelka 6v(tak mam w swoim simsonie i nic sie z nim nie dzieje) czy w iżu tak jest, prawdopodobnie też, ale nie dam sobie ręki uciąć, dopiero jak przeglądnę serwisówke.
  Iż Planeta 5, zanika iskra. Iż Planeta 5, zanika iskra.

 • Pomocny post
  #4 10 Wrz 2010 11:52
  jack63
  Poziom 40  

  Cieszę się że masz zdrowe podejście do siebie. Schemat faktycznie nieczytelny. Numeracja się nie pokrywa i nie ma schematów łączeniowych stacyjki i innych skrzynek łączeniowych. Nie wiadomo co z prądnicą. Nie doszedłem jaki naprawdę masz rodzaj zapłonu.
  Spróbuj uzupełnić schematy nanosząc informacje "z natury" lub znajdź lepsze. To co piszesz o Simsonie może ale nie musi dotyczyć Twojego motoru. Raczej nie dotyczy, bo grzejąca się cewka jest świadectwem zapłonu bateryjnego a nie iskrownikowego lub CDI. Chyba że masz jakieś zwarcie?
  PS Dwusuwowy, Dwusuw, Dwusuwowe!

 • #5 10 Wrz 2010 12:17
  tzok
  Moderator Samochody

  Oryginalnie to tam była raczej instalacja 6V, jak ktoś przerobił na 12V to przy zapłonie bateryjnym cewka też ma być 12V.

  Stacyjka niczego nie "masuje", stacyjka podaje stałe 12V na cewkę, a "masuje" przerywacz. W starszych "ruskach" były instalacje z "+" na masie więc zwróć na to uwagę.

  Iż Planeta 5, zanika iskra. Iż Planeta 5, zanika iskra.

 • Pomocny post
  #6 10 Wrz 2010 13:10
  jack63
  Poziom 40  

  Musimy poczekać na Izh. To jego motor i tylko on wie, który schemat pasuje.
  Chodzi o rocznik motocykla. Schemat tzok jest od bardzo starego, może później były zmiany. Nie śledziłem "kariery" IŻa. Sorry.

 • #7 10 Wrz 2010 17:28
  Izh
  Poziom 10  

  Ok więc to nie jest stara planeta jak pisze kolega i podaje mi schemat. To jest planeta 5 z 93r. bez dozownika oleju do mieszanki, posiada nominalnie alternator 12v i(zwracam honor koledze) 12v cewkę butelkową. Co do masowania, ok w porządku może źle się wyraziłem ale nie potrafiłem tego fachowo nazwać. Schematy postaram się dołączyć albo posiedzę chwile przy kartce w garażu i narysuje tak jak to wygląda u mnie w motocyklu, dużo roboty mi to nie powinno zająć. I dziękuje za zainteresowanie się tematem
  PS. Głupi błąd, nawet nie zwróciłem uwagi, dzięki.

 • #8 10 Wrz 2010 19:54
  jack63
  Poziom 40  

  Miłego sprawdzania. Może "przy okazji" znajdziesz usterkę. Sprawdź przerywacz czy się na pewno zamyka. Jakieś setki między garbikiem a ślizgaczem przerywacza. Potem czy się otwiera i czy po otwarciu zastaje przerwa ok. 0.4 mm między stykami. Wydaje się to oczywiste, ale to jedyny sposób aby stwierdzić czy przerywacz nie ma zbyt wytartego ślizgacza i nie należy go wymienić. Oczywiście czyszczenie styków przerywacza pilnikiem do paznokci i smarowanie filcu gęstym olejem to podstawa jego obsługi.
  PS Dużo lepiej teraz wygląda.

 • #9 26 Paź 2010 02:57
  Izh
  Poziom 10  

  Witam
  Po poprawkowej sesji, która pochłonęła mi cały wolny czas zasiadłem do Iża i muszę zwrócić honor koledze, który zwrócił moją uwagę na przerywacz-na włączonym zapłonie i wykręconej świecy zrobiłem test i śrubokrętem zmasowałem miejsce gdzie dochodzi kabel od przerywacza i iskra przeskoczyła, parę razy powtórzyłem zabieg i faktycznie iskra była. Nie zagłębiając się w szczegóły zrobiłem kapitalny remont i czyszczenie przerywacza po czym wszystko ładnie działa. Po prostu przerywacz odrzuciłem dlatego że motocykl na sekundę odpalał, a przełącznik o którym pisałem jest podłączony w podobny sposób jak przerywacz i też podaje "minus" i w jakiś sposób działa chyba podobnie jak przerywacz (myśląc na chłopski rozum jeżeli podłączony jest w tym miejscu co przerywacz) ale faktycznie popełniłem "szkolny błąd" i było by nie fair w stosunku do ludzi, którzy odpisali na mojego posta i nie napisać co było faktycznie.
  Także jeszcze raz dziękuje koledze "jack63" i pozdrawiam serdecznie.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME