Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie z laptopem w domenie

10 Wrz 2010 00:43 2811 13
  • Poziom 9  
    Nie znalazlem na zadnych forach rozwiazania mojego problemu, wiec prosze was o pomoc.
    Mam laptopa w pracy, który jest skonfigurowany pod domene, która w mojej firmie istnieje, ma swoj numer itd. Nie moge tego polaczenia przekonfigurowac bo sie nie polacze z siecia w pracy a bez tego kicha bedzie. Natomiast w domu mam komputer stacjonarny, który w żadnej domenie nie jest, jedynie domyslnie ma ustawiona grupe na WORKGROUP. Do tego wszystkiego mam w domu router ktory mi ładnie lączy z internetem ow stacjonarny komputer (kablem) i wspomniany laptop (wi-fi). I teraz chcialbym jakos tak skonfigurowac ten komputer stacjonarny, żebym mógł sie połączyć bezpośrednio z laptopem i wymieniac pliki. Ale nie moge sie dołączyć do domeny która jest na laptopie no nie mam z nia połączenia z domu. W windows 7 mozna podobno to ominac za pomoca zgrania ustawien sieci z laptopa na stacjonarny przez programik djoin.exe. Jednak na obu maszynach mam win xp.
    Może ma ktoś jakiś pomysł?
    Myslalem tez, ze moznaby zrobic domene o tej samej nazwie ale to trzeba by miec jakis windows serwer albo co innego. Tu chodzi jedynie o wymiane plikow.
  • Poziom 32  
    W XP też można skopiować ustawienia sieci i przenieść na inny komputer. Za pomocą kreatora konfiguracji sieci. Lub przenieść ustawienia kreatora transferu plików i ustawień lecz nie jestem pewien czy to zadziała.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Najprostszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie adresu IP laptopa i dostawanie się do niego z pominięciem "otocznia sieciowego" i nazw Netbios

Jeśli często podłączasz laptopa do sieci w domu to IP nie powinno się zmieniać (zazwyczaj domowe urządzenia dostępowe mają ustawiony długi czas leasingu adresu), jeśli adres będzie się zmieniał na tyle często że jego ciągłe sprawdzanie i edytowanie skrótu który stworzysz w dalszych krokach będzie uciążliwe trzeba sprawdzić czy w routerze można ustawić static DHCP dla adresu MAC laptopa.

Sprawdź adres IP laptopa (po podłączeniu go do Twojej sieci): menu strat --> uruchom --> w pole wpisz CMD i kliknij OK --> w otwartym oknie wpisz ipconfig i wciśnij ENTER. Interesuje Cię wartość wpisu "Adres IP"

na stacjonarnym komputerze: p.klik na pulpit --> Nowy --> skrót
    w otworzonym oknie wpisz w pole tekstowe \\adres IP laptopa który sprawdziłeś w poprzednim kroku (np. \\192.68.1.3 ) kliknij "Dalej". Wpisz jakąś nazwę dla połączenia i kliknij "Zakończ"
    na pulpicie pojawi się ikona skrótu jesli na laptopie masz udostępnione jakies katalogi będą widoczne.
    jeśli jest problem z połączeniem to może być włączony firewall na laptopie, jeśli nie możesz go wyłączyć ze względu na brak uprawnień sprawdź IP komputera stacjonarnego i zrób skrót na laptopie żeby przerzucać pliki w druga stronę.

zapomiałem, laptop będzie się pytał o poświadczenia spróbuj w pole użytkownik wpisać swoje poświadczenia w formacie nazwadomeny\nazwa użytkownika (np. firma\jnowak ) w pole hasło wpisz swoje hasło. Jeśli będą problemy a nie masz uprawnień administratora to łącz się z laptopa do stacjonarnego.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mogę zgrać ustawień gdyż kreator zwraca mi coś takiego:
    "Kreator wykrył, że ten komputer należy do domeny, dlatego nie można użyć tego kreatora do konfigurowania sieci."

Dodano po 4 [minuty]:

Dzięki mbat, jak tylko wrócę do domu to sprawdzę czy działa. Ale czy będzie to wymiana plików po wewnętrznej sieci LAN?
  • Poziom 30  
    Opcja numer 1 dopisz po prostu komputer do domeny. (Mój komputer > właściwości i tutaj szukaj możliwości wpisania ręcznie domeny)
    Opcja numer 2 idź do administratora sieci niech dopisze twój komputer do domeny.

Takie zabezpieczenia w firmach są właśnie po to żeby nie "wynosić" informacji firmowych. A każdy podpięty komputer do domeny można wykryć. Zrób to tak żebyś później nie miał jakichś nieprzyjemności z tego powodu.
  • Poziom 15  
    Daj sobie spokój z tym kreatorem bo to nic nie da.
    Spróbuj tak jak pisałem, jeśli będą problemy PRZEDE WSZYSTKIM napisz czy masz uprawnienia administratora na tym laptopie (lub znasz hasło do konta administratora). Zorientuj się też czy jest włączona zapora systemu windows lub jest zainstalowany inny Firewall.
  • Poziom 9  
    hicat napisał:
    Opcja numer 1 dopisz po prostu komputer do domeny. (Mój komputer > właściwości i tutaj szukaj możliwości wpisania ręcznie domeny)
    Opcja numer 2 idź do administratora sieci niech dopisze twój komputer do domeny.

Takie zabezpieczenia w firmach są właśnie po to żeby nie "wynosić" informacji firmowych. A każdy podpięty komputer do domeny można wykryć. Zrób to tak żebyś później nie miał jakichś nieprzyjemności z tego powodu.

opcja nr 1 się nie sprawdza. Ponieważ aby windows zaakceptował domenę to musi mieć z nią połączenie a ja w domu nie mam, próbowałem w Nazwie komputera nadać domenę.
    opcja 2 też się nie uda, bo patrz wyżej. Nie przyniosę komputera stacjonarnego do pracy.

Dodano po 3 [minuty]:

Mam uprawnienia administratora na obu komputerach. A co do firewall'a to na laptopie mam coś takiego jak Sophos, bez zapory windowsa. Na stacjonarnym nie mam nic.
  • Poziom 30  
    Oj... dopiero teraz zrozumiałem co ty chcesz w ogóle zrobić.

Chcesz połączyć się komputerem z domu z komputerem który jest w pracy przez domenę.

Zapomnij. Takie rozwiązanie nie istnieje ani nie jest możliwe.

Jedyne co Cię ratuje w takim przypadku to tylko i wyłącznie VPN.
  • Poziom 9  
    Najbardziej zależy mi na tym, żeby z laptopa mieć dostęp do zawartości dysków komputera stacjonarnego. Tak żeby dało się bez zgrywania na laptopa używać plików multimedialnych.
  • Poziom 30  
    Jacq331 napisał:
    Najbardziej zależy mi na tym, żeby z laptopa mieć dostęp do zawartości dysków komputera stacjonarnego. Tak żeby dało się bez zgrywania na laptopa używać plików multimedialnych.

To są 2 różne niezależne sieci. Firmowa i twoja domowa. Kombinowanie z dopisywaniem do domeny nic Ci nie da. Tak jak napisałem w poprzednim poście jedyne co Cie ratuje to VPN. A na to musisz mieć zapewne pełną zgodę administratora sieci. Wtedy komputerem w domu "wdzwaniasz" się w sieć w firmie i komputer w domu staje się tak jakby komputerem który by stał w pokoju obok.
  • Poziom 9  
    Nie o to dokładnie mi chodzi. Ja tego laptopa zabieram sobie do domu i on fizycznie stoi obok tego komputera stacjonarnego. Łączą się z internetem przez ten sam router. Chodzi o to żeby te komputery się ze sobą komunikowały, tak żeby nie przenosić plików na pendrive. W ogóle żeby ich nie przenosić, tylko używać swobodnie zasobów dyskowych ja jednym komp z tego drugiego ,a wszystko w obrębie jednego, 60-cio metrowego mieszkania
  • Poziom 15  
    [/quote]Dzięki mbat, jak tylko wrócę do domu to sprawdzę czy działa. Ale czy będzie to wymiana plików po wewnętrznej sieci LAN?[/quote]

Innej drogi w tym przypadku nie ma, skoro będziesz podłączony w domu do LAN-u to po nim będzie się odbywała wymiana plików ;)

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Jacq331 napisał:
    hicat napisał:

opcja nr 1 się nie sprawdza. Ponieważ aby windows zaakceptował domenę to musi mieć z nią połączenie a ja w domu nie mam, próbowałem w Nazwie komputera nadać domenę.
    opcja 2 też się nie uda, bo patrz wyżej. Nie przyniosę komputera stacjonarnego do pracy.

Dodano po 3 [minuty]:

Mam uprawnienia administratora na obu komputerach. A co do firewall'a to na laptopie mam coś takiego jak Sophos, bez zapory windowsa. Na stacjonarnym nie mam nic.

Sprawdź w takim razie jeszcze czy masz doinstalowany moduł "Sophos client firewall" menu start --> programy --> sophos. Jesli tak to trzeba go będzie skonfigurować.
  • Poziom 9  
    Oj i tu może być problem, bo chcąc uruchomić konfigurację firewall'a wyświetla komunikat, że trzeba być SophosAdministrator albo SophosPowerUser. W związku z czym nie mogę nic tam zmienić.
  • Poziom 15  
    Jeśli masz uprawnienia admina w systemie jak pisałeś to nie powinien być to problem.
    p.klik na mój komputer --> zarządzaj --> kliknij dwa razy "użytkownicy i grupy lokalne" --> w rozwiniętym drzewku kliknij "Grupy" --> z prawej strony dwa razy kliknij "SophosAdministrator" w wyświetlonym oknie kliknij "dodaj" upewnij się że w polu "Z tej lokalizacji" jest wyświetlona nazwa domeny, w polu tekstowym wpisz swój login do systemu --> kliknij OK.
    Wyloguj się i zaloguj ponownie, teraz powinieneś móc zmieniać ustawienia.

Po uruchomieniu konfiguracji (jak bedziesz podłączony do sieci w domu) przejdź do zakładki "LAN" kliknij "Add", zaznacz "IP number" w polu z kropkami wpisz adres IP komputera stacjonarnego, kliknij "Add" a potem "OK" i na głównej karcie znów OK.

UPEWNIJ się że administrator nie będzie miał nic przeciwko takim zmianom w FW bo możesz mieć problemy (u mnie po wykryciu skończyło by się oficjalną naganą).