Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica napięcia 12/230v

10 Wrz 2010 09:29 15712 14
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ..::GPS::..
    Poziom 10  
    To teraz pochwal sie jeszcze co zasilasz tą przetwornicą ;)

Najlepiej napisz jak sie ma sprawa po podłączeniu różnych sprzętów na 230V. Zacznij od żarówki a skończ np na głośnikach komputerowych. Albo coś innego, co masz na 230V.
    mono12345
    Poziom 13  
    Witam !
    Przetwornica ciekawa. Sam robiłem kiedyś podobną. Ale podłączaniem różnych urzadzeń do przetwornic dających na wyjściu sygnał prostokatny radziłbym uważać. Przed kilku laty, pracując w serwisie miałem do czynienia z różnymi "dziwnymi" przetwornicami, które po podłączeniu odbiornika, powodowały uszkodzenie stabilizatora 7815. Okazało się, że przyczyną było za duże napięcie zsilajace ten stabilizator - przekraczało o ok. 7-8 V dopuszczalne napięcie wejściowe. Doświadczenia pokazały, że przetwornice dajace na wyjściu sygnał zbliżony do sinusoidy nie powodowały takich uszkodzeń. To tak tylko ku przestrodze - kalkulator w rękę i wyliczyć co się pojawi na wyjściu transformatora zasilającego jakieś urządzenie.
    Pozdrawiam
    Poziom 10  
    Jakby nie było to to jest ogólnie znany fakt, że przebieg zbliżony do sinusoidy będzie lepszy. Dlatego właśnie pytam autora co tym zasila ;)
    Qujav
    Poziom 22  
    Wybacz moją uwage, wiem ze jest nie na miejscu, ale..
    Po co taka przetwornica? Zamieniasz napięce 230V na 12V, a po tem z 12 robisz znowu 230V, czy nie brzmi to bez sensu???
    Swoja droga starannie wykonana płytka :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gts1991
    Użytkownik obserwowany
    Odpowiadają na pytanie jaki będzie przebieg to będzie "połamana " sinusoida ponieważ jeżeli nawet na transformator wpuścimy prostokąt to zniekształcenia dorzucą swoje 3 grosze i wiedzie nam sinusoida. Temat rzeka ale było to opisywane na elektrodzie setki razy ;)
    Maticool
    Poziom 20  
    gts1991 napisał:
    zniekształcenia dorzucą swoje 3 grosze

A przede wszystkim indukcyjności uzwojeń które zrobią z prostokąta coś na kształt "zaokrąglonego trapezu". Zawsze to bliżej sinusoidy... (mniej wysokich charmonicznych, mniejsze THD)

Koledzy, wiadomo że "sinus" jest lepszy niż "prostokąt" ale też wiadomo, że poprawienie kształtu przebiegu komplikuje całą konstrukcję. A Autor wyraźnie napisał że:
    Cytat:
    Założeniem projektu miała była prosta i zarazem tania przetwornica napięcia.
    ...ot co.
    Poziom 10  
    5W napisał:
    Przetestuje i opisze zgodnie z twoim sugestią.

Jeszcze tego nie zrobiłeś ? :P

P.S - "Twoim" czy "Twoją" ? ;) Niech kolega poprawi wyżej to ja poprawie w cytacie :)
    Damianos115
    Poziom 10  
    mam pytanie wartości rezystorów ok mam ale ile Watt? 10 ?
    Qujav
    Poziom 22  
    Jeden chyba 2W a reszta normalna o,25
    Chyba, że źle widze. ;]
    Damianos115
    Poziom 10  
    też mi się tak wydaje ale wolę spytać :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto